Vitamíny, podporné prípravky v chove


11541915_758745894242247_3615132049927453422_nV dnešnej dobe nieje problém kúpiť rôzne podporné látky, vitamíny, pre chov exotov, zvierat. V článku sa budem venovať hlavne vitamínom a podporným látkam, ktoré som používal v chove ja alebo ktoré používam. Ale najlepšie je spraviť si na dané látky a vitamíny vlastný názor, každý môže mať inú skúsenosť. 

 

 

Každý chovateľ má svoje skúsenosti, svoje odporúčané prípravky a vitamíny na základe svojich poznatkov a skúsenosti z chovu. V dnešnej dobe je možnosť kúpiť rôzne podporné prípravky, rôzne vitamíny, výber je pomerne veľký. Od klasických odčervovadiel na báže chémie, cez prírodné podporné látky. Ja v chove používam prírodné vitamíny (ovocie, zelenina) v kombinácií s podpornými vitamínmi a látkami (od tatrapet, vita-kraft, benefeed) a raz za čas aj klasické odčervovadlá – panadur ako príklad.

 

Prírodné vitamíny:

Nakoľko nechcem exoty a papagáje kŕmiť chémiou  a rôzne prípravky podávať čo najmenej, snažím sa používať čo najviac prírodné vitamíny vo forme ovocia a zeleniny.   Vtáctvo dostáva pravidelne (takmer každý týždeň aspoň raz) ovocie a zeleninu a to hlavne mrkvu, jabĺčko.  Podľa sezóny a možnosti podávam aj v menšom množstve čerešne, hrášok. Občas im ponúknem aj nakrájaný cesnak. Tak isto nepravidelnie, občas, dostávajú aj granátové jablko, ,mango, hrozno.  V menších množstvách dostanú občas kúsky melónu, kiwi,  kúsky repy.  Z pozorovania som si všimol, že kiwi im moc nechutilo. Na jeseň ponúkam aj klásky kukurice, ktoré veľmi radi lúpu. V čase zberu kukurice, po skončení, chodím na pole a zbieram klásky, ktoré ostali, následne ich skladujem na zimu a počas zimy podávam tak isto klásky. Na burzách raz za čas kupujem aj sušené ovocie, kde majú papagáje na výber aj ďalšie ovocie v sušenej forme.  Na jeseň zvyknem v malom množstve ponúkať aj vlašské orechy (nalúpané).  Niektorým väčších druhom dávam aj arašidy, ktoré s veľkou radosťou lúpu. Tak isto chilli paprika je veľmi obľúbená. Pár krát som skúšal ponúknuť aj kúsky papriky a rajčín, ale tie sa veľmi neujali.

Tak isto počas roka dostávajú zelené:  púpava, púpavové listy, skorocelové listy, míší chvosť, mrkvovú vňať, iné zelené zo záhrady.

 

Overené ovocie a zelenina, ktoré majú úspech:

ovocie: jablko, granátové jablko, hrozno (hlavne u väčších druhov), čerešne, melón, cesnak, arašidy, orechy,

zelenina: kukurica (klásky), hrášok, mrkva, chilli paprika

 

Menej úspešné:

ovocie: mango, kiwi

zelenina: repa, paprika, rajčiny,

 

Prírodné podporné prípravky:

Podľa odporúčania od viacerých chovateľov, som začal používať Acidomid od firmy BeneFeed. Neskôr som vyskúšal aj ďalšie podporné prípravky od tejto firmy, ako Optimin a Knoblamin.  Podľa popisu z etikiet, ide o prípravky na báže prírodných látok/minerálov/extraktov. Bližšie informácie k týmto produktom je možné nájsť aj na internete.

Acidomid – pomáhra na črevné parazity, na trávenie

Optimin – pomáha na zlepšenie imunity vtákov

Knoblimin- cesnakový extrakt, používaný n azlepšenie trávenia, určitý spôsob odčervivenia

 

Prípravky podávam vtákov na nepravidelnej báze, s tým že v čase podávania robím väčšinou týždenné kúry (podávam jeden týždeň). Podávam ich do vody, podľa odporúčaného dávkovania z etikety prípravku, čo je prb. 10ml/liter. Ku každej flaške je aj plastová odmerkna na podávanie.  Prípravky je možné kúpiť ako 250ml aj 500ml. Výhodou je, že je možné všetky podávať spolu, miešať ich.  Prípravky podávam všetkým vtákom.

 

Iné prípravky:

1.)  Panadur – prípravok na odčervovanie vtákov.  Kupujem ho na burze pre exoty.  Podáva sa buď do vody alebo na piškóty.  Podávam podľa odporúčania z etikety, kde je odporúčané dávkovanie podľa veľkosti exota.  Podľa etikety a informácií, odporúča sa podávať 2-3 krát do roka.

 

2.) vitamíny na podporu – v chovproduktoch je možné nájsť aj rôzne podporné vitamíny v malých sáčkoch (prb. 20g), určené na podporu preperenia, rozmnožovania, rozprávania a pod.  Stretnúť sa dá hlavne s sáčkami (balíčkami) od firmy Tatrapet alebo Vita-kraft.  Toto som zvykol kupovať papagájovi ktorý bol doma, ako miláčik.

 

Existujú určite aj ďalšie vitamíny, podporné prípravky, aj od iných firiem, ale počas môjho chovu som sa stretol s spomínanými a používam čo bolo spomínané v článku.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*