Nebezpečné andulky


IMG_0813Andulka, iným názvom papagájik vlnkovaný. Veľa sa o nich hovorí, píše a debatuje. Je obľúbeným papagájom v chovoch i domácnostiach. Často sa označujú ako spoločenské, vhodné do spoločného chovu s niektorými inými druhmi. Ale o ich zápornej stránke sa moc nehovorí, resp. len zopár chovateľov upozorňuje aj na túto tienistú stránku. Aj keď samozrejme vždy záleží kus od kusu, nemusí to byť 100% všeobecné pravidlo. 

 

 

Prečo nebezpečné?

Andulky som choval už dlhšiu dobu, odchoval som aj mladé. Vždy som ich považoval za spoločenské, kľudné, nekonfliktné a vhodné do spoločných voliér. Môj názor sa zmenil v roku 2015, pri odchove mladých. Vo voliére som mal 3 páry anduliek. Išlo o 2-ročné andulky. Zo začiatku všetko vyzeralo fajn, sedávali spolu na bidlách, bitky či škriepky sa nekonali. Skrátka, všetko nasvedčovalo bežne spomínaným opisom a vlastnostiam anduliek. Vo voliére boli spolu s 4 korelami a žiadne problémy neboli, znášali sa v pohode, spávali a sedávali vedľa seba, spolu. Problémy začali pri rozmiestnení hniezdnych búdiek. 2 samičky sa začali biť o hniezdo,  pri jednej som si všimol že má aj trochu krvavé okolo dzobáku, ale nevyzeralo to hrozne, škriepky boli len pár sekundové, nedával som tomu veľkú dôležitosť. Z troch párov mi nakoniec zahniezdili 2 páry, jedna búdka ostala prázdna.  Situácia sa ukludnila, andulky sa opäť znášali a neboli žiadne škriepky. Počas celého hniezdenia sa znášali v pohode aj s korelami, problém nebol ani keď korely sedávali na vrchu hniezd.  Prvý pár úspešne odchoval mladé andulky, vyleteli z búdky.  Druhý pár mal ešte mladé andulky na hniezde, jedna začínala mať perie, zvyšné ešte bez operenia. V tomto čase už boli korely presťahované do novej voliéry, takže v drevenej voliére ostali len 3 páry anduliek. Pri kontrolách voliéry som si všimol, že jedna andulka – samička, sa akosi neukazuje.  Predpokladal som že bude asi na hniezde, ale pre istotu som išiel skontrolovať.  Na moje zhrozenie som na búdke našiel 3 zabité mladé andulky, zabitú starú samicu. Prežilo jedno mláďa, ktoré už začínalo mať perie. Všetko nasvedčuje útoku druhej samice. Pravdepodobne podľa správania plánovala ísť opäť hniezdiť. Vzhľadom na to, že k tomu nemám ale žiadne dôkazy a vierohodné informácie, ide len o moje dohady. Nič iné sa do búdky dostať nemohlo (hlodavce a pod.).  Keďže som mal vo voliére 3 samice, tak z zvyšných 2 samíc ktoré tam ostali neviem, ktorá je za útok zodpovedná. Je to len predpoklad že to bola asi samica ktorá plánuje ísť znova hniezdiť (podľa správania).

 

Umiestnenie anduliek + info o hniezdach

– drevená voliéra s rozmermi 160x100x200

– búdky v rovnakej výške, 2 vodorovné a 1 zvislá

– búdky umiestnené vedľa seba (čo bola asi prvá chyba)

– 3 páry – 3 búdky (čo bola asi druhá chyba, podľa odporúčaní čo som dostal treba viac búdiek ako je párov)

 

Nepriame dôkazy vedúce k záveru

– útok nastal až po výlete mladých anduliek z prvého hniezdia u iného páru

– správanie druhej samice nasvedčuje tomu, že by išla nanovo hniezdiť

– nič iné nemalo možnosť sa dostať do búdky

– spoločný chov 3 párov anduliek – ďalšie 2 samice boli vo voliére

 

Dodatočné informácie:

Po zisťovaní a debatách s chovateľmi a vyhľadávaním po internete som zistil, že takéto správanie je pri andulkách bežné, aj keď nieje 100% platné pre každú jednu.  Útočia hlavne samice.  Niektoré samice radi kontrolujú iné hniezda, zabíjajú na hniezdach mladé iným párom (druhom). Hlavne ak chcú ísť opätovne sedieť a hniezdo ktoré sa im zapáči je obsadené. Pri spoločnom chove treba pri hniezdení sledovať správanie párov, búdky umiestniť ďalej od seba a umiestniť viac búdok ako je párov anduliek.

 

“Preživšie mláďa”:

Preživšie mláďa som z hniezda zobral, nakoľko nevyzeralo že by mal samec z párky záujem dokrmovať.  Prvé dva dni som nemal kúpenú dokrmovaciu zmes ani príslušenstvo, nakoľko nezvyknem ručne dokrmovať vtákov.  Dokrmoval som ručne z ruky, a to uvareným vajíčkom a strúhankou. Na tretí deň som kúpil v chovprodukte dokrmovaciu zmes, podľa rady predajcu. Prvé dva dni  vyzeralo všetko fajn, aj keď anduliak nežral veľa, ale pobehoval po klietke, bol živý.  Vzhľadom na to, že som si nebol istý dokrmovaním, spravil som pokus dať k nemu samca alebo zvyšné samice, či by ho nedokrmovali. Ale ani jedna z “pridaných” anduliek nemala záujem, aj keď mladé pišťalo a domáhalo sa kŕmenia. Andulky som musel zobrať a vrátiť späť do voliery a skúsiť pokračovať ručným kŕmením. Na ďalší deň ráno behal po klietke, vyzeral byť čiperný.  Nakŕmil som ho, trochu pípal, pobehoval, vyzeral byť v pohode. O chvíľu sme ho našli v klietke natiahnuté, prvý dojem bol strach že skapalo.  Bolo natiahnuté, bolo vidno že dýcha, s obavou som čakal ako to pôjde ďalej, či skape alebo sa preberie. Očakával som najhoršie. Na moje prekvapenie po asi hodine opäť ožilo a pobehovalo. Všetko opäť vyzeralo fajn. Neskôr som ho opäť skúšal nakŕmiť, trochu si zobralo a znova trochu pobehovalo. Poobede som ho opäť trochu nakŕmil, znova si nezobralo veľa. O chvíľu sme ho opäť našli v klietke natiahnuté, ako ráno.  Dych bol pravidelný, vyzeralo to akoby spalo, aj keď dosť divno a natiahnuté ako na skapanie.  Takto spalo asi 3-4 hodiny, čo sa už zdalo divné. Postupne som sledoval, akoby sa dýchanie spomaľovalo, ale bolo to dosť ťažko určiť, nakoľko som nemal skúsenosti akoby malo malé správne dýchať. Asi o hodinu neskôr sme ho našli v klietke natiahnuté a skapaté. 🙁 .  Naskytla sa otázka, čo sa vlastne stalo, prečo skapalo.  Dôvodov a príčin ma napadlo viacero:

1.)  prekŕmenie, aj keď som mu dával toľko, koľko si bralo.  Keď prestal “brať”, skončil som s kŕmením a opäť skúsil kŕmiť až o nejakú dobu

2.) dokrmovacia zmes – v návode a papieroch bolo písané, že je pre väčšie papagáje (sivý žako, eklektus……),  otázka je či bola ozaj vhodná pre andulky, ako mi ju dal predajca.

3.) prechladnute – nakoľko predpokladám že, andulka bola sama na búdke už o deň skôr a bola jeseň, kedy je už zimšie večer. Aj keď bola presunutá dnu, a namierená na ňu žiarovka aby aspoň čiastočne hriala.

Faktorov a možností je veľa, určiť správnu nieje jednoduché, dá sa len dohadovať a predpokladať na základe nejasných a nepriamych údajov.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*