Papagáj kráľovský


Títo krásavci pribudli do chovu začiatkom roku 2017.  Papagáj kráľovský, bežne hovorovo nazývaný len “kráľovaci”. Ich rozšírenie je v Austrálií. Ide už o väčší druh, majestátnejší, ktorý je vo voliére vidieť na prvý pohľad. 

 

 

 

Základné informácie:

Názov: Papagáj kráľovský

Rozšírenie: Austrália

Veľkosť: väčší ako papagáj horský, patrí už medzi veľké papagáje

Pohlavný dimorfizmus: áno, ale až po čase. Pri mladých treba DNA

Hlučnosť: tichý papagáj, ozýva sa menej a nie hlasno

Náročnosť: priemerná, potrebuje väčšie voliéry a silnejšie pletivo. Neodporúča sa drevená voliéra

Potrava: ako iné austrálske druhy – slnečnica, proso, ovos a iné obilniny,  Ovocie a zelenina

 

Umiestnenie u mňa:

U mňa v chove sú umiestnené v chovnej voliére s rozmermy 3m hĺbka, 1m šírka a prb 2m výška. Konštrukcia je železná (jokle, plechy). Na spodku je 1m vybetónovaný a zvyšné 2m hĺbky je hlina. Hrúbka pletiva je prb 1.4mm.  V vrchnej polovici (na výšku) je osadené aj dvojité pletivo, pre istotu.

 

Znášanlivosť:

Od chovateľov som si zisťoval ako je to s znášanlivosťou a každý mi potvrdil, že sú teritoriálne, hlavne v čase hniezdenia. Moje sú rok 2016, takže zatiaľ hniezdenie ani odchov nehrozí. Cez pletivo neútočia na iné druhy vo vedľajších voliérach.

Zo začiatku boli umiestnený spolu s korelami a horskými, kde si vychádzali, ale pri kŕmení bolo vidieť, že kraľováci si vedia vydobiť prvenstvo a odháňali ostatných. Iné druhy sa dostali k kŕmeniu až keď už boli kráľovací nakŕmený a opustilo krmítko. Vyslovené naháňanie a útočenie som nepostrehol, rovnako ani hryzenie či bitky a napádanie. Ale stále platí, že išlo o mladé (asi 3/4 ročné) jedince kráľovákov.

Z dôvodu kľudu a pohody vo voliére, som ich ale vysťahoval a umiestnil samostatne.

 

Krmivo:

Podávam im klasické krmivo ako aj iných austrálskym druhom. Slnečnica (biela, čierna, pásikavá), ovos, lesknica, proso (farebné, žlté), domiešavané ešte s mixom pre veľké papagáje kupovaným na burze.

Čo sa týka ovocia a zeleniny, podávam im: jabĺčka, mrkva, občas malé kúsky cesnaku/cibule, milujú chilli papriky.

Ďalej im podávam: piškóty pre papagáje, arašidy ktoré veľmi radi olupujú, mrkvovú vňať, v lete občas aj čerešne.  Občas sa im ujde aj mango alebo hrozno.  Zatiaľ som nepostrehol prieberčivosť, berú všetko čo dostanú ponúknuté.

 

Hlučnosť:

Aj napriek tomu, že patria medzi veľké papagáje, sú tiché. Ak by som to mal porovnať,  hlučnosťou sú podobné ako papagáj horský. A dá sa povedať že tichšie ako korely. Občas sa ozvú , ale ich zvuk nieje nijak prenikavý. Pre niekoho kto chce veľkého papagája, ale zároveň tichšieho, sú vhodná voľba.

 

Povaha:

Radi cez deň lietajú, sú zvedavé, všetko majú stále pod kontrolou. Akákoľvek činnosť okolo voliéry alebo vo voliére je pod ich drobnohľadom. Nemajú radi ak do voliéry dáte nových jedincov (iného druhu), keď už sú tam oni dlhšie a sú tam “domáci”. V prípade že chcete na zem pridať napr. prepeličky, je lepšie pustiť ich do voliéry ako prvé a až potom tam dávať kráľovakov. V opačnom prípade treba kráľovakov odchytiť, trochu upraviť voliéru (aby nebola úplne zhodná ako predtým) a pustiť ich späť. Z vlastnej skúsenosti, aj keď boli mladé, nového jedinca hneď naháňali. Ale v prípade že som ich odchytil, a po pár hodinách vrátil späť, už bol kľud.

 

Fotky:

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*