Chov čížíkov (ohnivý, bradatý/fúzatý, magelanský, lesný)


Asi  každý  pozná  pesníčku  “čížiček,čížiček  vtáčik  maličký”   🙂   Ide o malých, aktívných a pekne spievajúcih drobcov.

 

 

 

V mojom chove sa nachádzajú tieto druhy čížikov:

  • čížik ohnivý (ide o pekného malého červeného drobca, ktorý aj krásne spieva
  • čižik bradatý/fúzatý – rozšírený v Južnej amerike, krásne spieva, zelený s čiernou bradou
  • čížik magelanský – z južnej ameriky
  • čižik lesný – naša EU fauna. Pozor, potrebuje papiere – potvrdenie o pôvode/odchove

Postupne sa v tomto článku budem venovať jednotlivým čížikom.

 

Čo je spoločné pre chov čížikov:

  • nepotrebujú veľké priestory, na odchov stačia aj menšie klietky (ale ja ich mám vo voliére)
  • krmivo: lesknica, proso pomenej.  Najviac kupujem deli nature pre čížikov, prípadne iné špeciálne krmivá pre čížiky (obsahujú mak, rôzne trávy a podobne).
  • čížik magelanský/fúzatý/lesný zvláda aj naše zimy, vo väčších voliérach kde je závetrie je možné chovať vonku celoročne
  • krásne spievajú
  • znášanlivé – aspoň u mňa sa v pohode znášajú aj s andulkami, korelami alebo inou drobotinou

 

Špecifiká u čížikov:

  • čižik ohnivý – potrebuje teplotu okolo 15 °C na zimovanie.  Na zimu ho sťahujem do zimoviska kde teplota neklesá prb po 13 °C
  • čížik bradatý – málo rozšírený druh v chovoch v SR/CZ. Na burze ho nájdete málo
  • čížik bradatý a lesný sú si dosť podobný. Rozdiel je hlavne veľkost, lesný je trochu menší.
  • dajú sa krížik s kanárikmi (pozor, v SR je medzidruhové kríženie zakázané).

 

Čížik bradatý

Je rozšírený v južnej amerike – Argentína, patagónia.  Pohlavne dimorfný, dá sa rozoznať samica od samca, ale nie hneď po vyliahnutí a vyletení z hniezda. Zvláda naše zimy a dá sa chovať vo voliére celoročne. V SR a CZ málo rozšírený v chovoch. Nepotrebuje papiere o pôvode. Samec má tmavšiu hlavu a pod dzobákom “čiernu bradu).  Fotky s porovnaním samica vs samec v tomto článku.  Ako krmivo sa dáva ovocie a zelenina (jablčko, mrkva a pod.) a zmes pre čížikov (obsahujú rôzne trávy, mak a pod.). V menšom množstve sa môže aj proso, lesknica. Na priestor nie je náročný, choval som ho v klietke 60/40/60.  Od jary do novembra je ale vo voliére 3m, kde má aj možnosť preletu.  Na zimu ho zatiaľ schovávam, aj keď podľa dostupných informácíí by naše zimy mal zvládať v pohode.  Zimujú v klietke 100-120 dĺžka, 40 hĺbka a 40 výška.

 

Čížik ohnivý

Nedá sa chovať celoročne vonku vo voliére. Potrebuje minimálne teplotu okolo 14 °C. Pohlavne dimofrný – dá sa rozoznať samica a samec, ale nie hneď po vyletení  z hniezda.  Ide o malého vtáčika, rozšírený je v karibiku.  Samec je pekný červený.  Dostupné sú aj v mutáciach. Niekedy sa krížil aj s kanárikmi, vznikol vďaka nemu červený kanárik. Krmivo podobne ako u iných čížikov – špeciálna zmes pre čížikov s semenami trávy a maku a podobne, s občasnýmim pridávaním prosa, lesknice.  Nenáročný na priestor.  Choval som aj v menších klietkach  70/40/40, väčšinou umiestnený v klietke  120/40/40. Nepotrebuje žiadne papiere na chov.  Samec opäť krásne spieva, ako je u čížíkov typické.

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*