Zimovanie papagájov, exotického vtáctva


20160608_110000Chov exotického vtáctva, okrem potešenia z sledovania vo voliérach v lete, prináša aj starosti. Jednou z nich je aj zimovanie.  Riešenie kde zimovať, ako zimovať, koho zimovať.  Možností na zimovanie je viacero, každý to rieši podľa svojich skúsenosti a možností. V článku sa budem venovať všeobecným praktikám a svojim skúsenostiam s zimovaním. 

 

Všeobecné praktiky

1.) zakryť voliéru tak, aby tam nefúkalo, vtáky boli kryté

Ak chovateľ nemá zálety, vykurované voliéry a vtáky neschováva, bežnou praktikou je zakryť na zimu voliéru tak, aby boli vtáky chránené pred snehom, vetrom. Toto riešenie ale nezamedzí teplote, vtáky sú stále chované pri rovnakej alebo takmer zhodnej teplote ako je vonkajšia. Na zakrytie sa používa či už laminát, lexan alebo rôzne plachty a fólie. Hlavnou podmienkou je, aby daný materiál neprefúkalo, aby boli vtáky chránené pred priamym vetrom.  Toto riešenie sa používa väčšinou pre austrálske druhy a niektoré juhoamerické druhy, ktoré naše zimy zvládajú a je možné ich takto chovať.  Ako príklad: andulky, korely, rozely, horské papagáje, kráľovské papagáje, barnardy, kakariky, barabandy a podobne. Z južnej ameriky sú to napríklad patagónsky, mníškovia.

Pri tomto riešení okrem problému s teplotou, vzniká aj problém s vodou, ktorá pravidelne premŕza pri mrazoch a treba niekoľko krát denne kontrolovať misky s vodou.

 

2.) mať voliéry s záletom, prípadne aj vykurované zálety

Toto riešenie je z hľadiska chovu najlepšie, ale nie každý má takéto možnosti.  Vykurovaný zálet, kde je udržiavaná vhodná minimálna teplota na prežítie operencov. Počas slnečnejších resp. teplejších dní v zime je možné zálet otvoriť a púšťať operencov aj do výletových priestorov. Toto riešenie si vyžaduje mať možnosť a priestory na vybudovanie záletov, prípadne mať zavedené a spravené elektrické alebo plynové či iné vykurovanie záletov.

 

3.) presúvať vtáky do pivničných priestorov alebo iných priestorov

Toto riešenie vyžaduje mať možnosť, kam vtákov na zimu schovať, presunúť.  Či už pivnica alebo vyhradená izba v dome alebo iné vhodné priestory, kde neklesá teplota v zime pod 0°C, optimálne neklesá pod 10°C.

 

Moje používané riešenia:
1.) presun voliéry do krytej miestnosti

Pri začiatku chovu, som používal túto možnosť. Na jeseň, jak teplota začala klesať v noci a začínali byť chladné večere a noci, som voliéru sťahoval do krytého priestoru (garáže).  V danej dobe som mal len jednu voliéru, ktorá bola prenosná, dala sa osadiť na spravený podvozok na kolečkách a presunúť. Rozmer bol prb. 220x70x200. Na jar sa zas sťahovala von.   Riešenie bolo šikovné, ale malo aj svoje negatíva – presun (nutnosť viacero ľudí).  Neskôr, s pribúdajúcimi ďalšími voliérami, toto riešenie už aplikovateľné nebolo na všetky.

 

2.) vhodne postavené vonkajšie voliéry

Keďže som pri stavbe voliér už plánoval s tým, že väčšie austrálske druhy budem zimovať vonku, aj plán výstavby bol tomu prispôsobený.  Konštrukcia z železa, časť bokov krytá celoročne, strecha krytá tiež. Na zimu len osadím na zvyšné boky laminát alebo agrofóliu, určenú na skleníky a niektoré druhy zimujem vonku. Do voliéry nefúka, nesneží, neprší. Takto zimujem andulky, korely, papagáje horské, barabandy, barnardy, kakariky, papagáje kráľovské.

 

3.) presun vtákov do krytej miestnosti 

Keďže v dome je veľká pivnica, využil som tento priestor na zimovanie vtákov. V pivnici si rozložil klietky s rozmermi od 60/40/40 (najmenšie) až po väčšie, kde zimujem druhy ktoré nieje vhodné nechávať vonku. V pivnici teplota neklesá pod 8°C z pozorovania, vtáky sú tam spokojné. Ako osvetlenie používam 3W LED žiarovku a 20W UV arcardia lamp for bird. UV lampa nahrádza UVA a UVB žiarenie zo slnka. Vtáctvu svietim prb. medz 12 až 14 hod denne.

 

Niektoré druhy schovávam, keď začne klesať nočná teplota pod 10 °C (južnú ameriku, drobnejšie vtáky – forpusy, aymary, drobotina- astrildi, pásomnici) a ďalšie pri poklese teploty okolo 0°C (zebričky, neofémy, ryžovníky……). Naspäť von ich sťahujem na jar, prb. apríl, v závislosti od počasia (keď už sú nočné teploty okolo 15°C prb.)

 

Druhy zimované vonku u mňa v chove:

Andulky, korely, papagáj horský, papagáj nádherný (baraband), papagáj kráľovský, barnard zelený, kakariky, alexander fúzatý ružovoprsý

 

Druhy držané vonku do teploty prb. 0°C, potom schovávané, u mňa v chove:

neofémy tyrkysové, kanáriky, zebričky, ryžovníci, pyrury, agapornisy hnedohlavé, agapornisy etiópske

 

Druhy presúvané pri teplote prb. 10 °C vnoci:

aymary citrónové, aymary pruhované, forpusy

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*