Latam vlastovičí


Hľadal som niečo “chovateľsky zaujímavé”, menej známe, pekné, povahovo znášanlivé, nie moc hlučné, čo môže zimovať vonku, nie moc náročné a vhodné aj na zimovanie vonku. Latam všetky tieto parametre spĺňa. 

 

 

 

Základné údaje:

Rozšírenie: Austrália

Pohlavný dimorfizmus: áno

Veľkosť: menšie ako kakarik, stredne veľký papagáj

Potrava: ako pre austráliu + pravidelné ovocie, zelenina

Hlučnosť: tichý, neozýva sa často, zvuk je prijateľný – asi ako kakarik

Znášanlivosť: áno, znáša sa aj s inými druhmi

 

Umiestnenie:

Latamov som umiestnil do voliéry o veľkosti 300x140x200 cm.  Sú v nej spolu s korelami, kanárikmi, pásomnikmi, kakarikmi, horskými, neofémami, papagájmi mnohofarebnými a prepeličkami čínskymi. Na zemi je hlina. Pletivo je 19×19 o hrúbke prb 1.4mm. Vo voliére sú osadené haluze a konáre rôznych tvarov a hrúbok. V susedných boxoch je pár barnardov zelených a pár papagájov kráľovských.

 

Potrava:

Podávam im zmes obilnín, ako väčšine austrálčanov – lesknica, ovos, proso, slnečnica (od jesene do jary), kardy, repka ( v zimnom odbodí pridávam) domiešané s zmesou kúpenou u predajcu, pre veľké papagáje. K tomu dostávajú raz za čas chilli papriku. Okrem obilinín dostávajú aj ovocie a zeleninu – mrkvu, jablko, granátové jablko, mango, papaya, hrozno.  Občas im pridám kukuricu a piškóty. Toto krmivo podávam takmer všetkým vtákov v chove.

 

Povaha:

Z môjho pozorovania, ide o tiché vtáky, ktoré sa ozývajú len veľmi málo a ich hlučnosť – zvuk, je primeraný, nič čo by niekomu malo vadiť. Sú hravé, všetko vo voliére kontrolujú (asi ako kakariky, prirovnanie). Radi “vymýšľajú”. Potrebujú dostatok podnetov a možností na zábavu, vymýšľanie. Podobne ako kakariky, aj latamy sú zvedavé.

Čo sa týka znášanlivosti, v pohode sa znášajú s inými druhmi (u mňa sú spolu s austrálskymi druhmi) a aj s drobotinou. Mimo odchovu úplne v pohode, u mňa v chove aj počas odchovu boli spolu s holúbkami, kanárikmi, andulkami a žiadny problém.  Andulky aj holúbkovia pekne odchovali, aj s latamami. A odchovali aj latamy

 

Náročnosť:

Potrebujú väčšie voliéry, aby mali možnosť preletu.  A vo výbave aviária potrebujú dostatok podnetov na hranie, na vymýšľanie, keďže ide o zvedavý a hravý druh.  Pri krmive potrebujú mať okrem klasických semien aj ovocie a zeleninu.

 

Odchov:

Prvý odchov sa mi “podaril” v roku 2021, kedy vtáci zahniezdili, mali vajíčka, mláďatá sa aj vyliahli, uz pomaly začínali chytať náznaky peria, keď sa rodičia prestali starať a nedochovali.

Dokúpil som ešte samičky, na ďalší rok, 2022, mi zasadli dva páry, mali vajíčka, vyliahlo sa 7 mladých (4+3), úspešne odchovali 4 mladé (2+2).  Z nich boli podľa DNA 3 samci a 1 samička.

Odchov sa podaril vo vonkajšej voliére, 3x1x2 metre, v skupine (8 latamov), spolu s nimi tam boli aj holúbkovia a andulky, ktorý tak isto odchovali.

 

Pohlavie:

Samec je výraznejší, ale nie vždy je to jednoznačné. Pri mladých jedine cez DNA. Veľa krát sa aj chovatelia pomýlia, tipujú pohlavie, ale nemusia sa vždy trafiť (skúsenosť).

 

Fotky:

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*