Alexander ružovoprsý fúzatý


IMG_1081K tomuto papagájovi som sa dostal náhodou, pri pozeraní inzerátov.  Išlo o ponuku ručne dokrmovaného, v čase kúpy prb. 70 dňového papagája. Papagáj sa mi zapáčil a po skúsenosti s alexandrom veľkým som sa rozhodol skúsiť aj fúzačika.  S tým, že ten ktorý bude mierumilovnejší a vhodnejší do bytu, ostane v dome a druhý pôjde do voliery do chovu (alex fúzaty vs. alex veľký). 

 

 

Základné informácie:

Rozšírenie: Ázia – Indonézia, ostrovy Bali

Potrava: semená, ovocie, zelenina,

Cites: B

Hlučnosť: nepatrí medzi tiché, porovnateľná s alexandrami malými

Pohlavný dimorfizmus: áno, ale až asi po 1, 5 roku.  Samičky majú čierny dzobák, samci červený. Pri vyliahnutí a veku tak do 1.5 roka pohlavie len cez DNA (všetci majú čierny dzobák)

 

Umiestnenie

Ochočeného papoucha som umiestnil do klietky s rozmermy prb. 80x45x90 cm (d, š,v).  V klietke má aj nejakú tú hračku.  Bydlá drevené.  Klietka mu zatiaľ vcelku vyhovuje, má tam priestor na “krátke prelety”, a aj na šplhanie.

Chovný pár bol umiestnený vo voliére 220x70x200, kde aj zahniezdili a odchovali. Materiál bolo železo. Vo voliére mali drevené bidlá.

 

Kŕmenie

Podávam mu zmes semien, kupovaných v chovprodukte, označených ako premium a podobne.  Ide o zmes semien (slnečnica, proso, ovos, lesknica, konope, kardi a pod…) a ovocia a zeleniny (chilli papričky, papaya, sušené banány, sušené banány a pod.).  Raz až dva krát týždenne dostáva aj samostatne ovocie a zeleninu (jablko, mrkva, mango, arašidy, a pod….).

 

Charakteristika

Nakoľko som vo voliére choval alexandre malé, v dome mal v samostatnej klietke alexandra veľkého a teraz aj alexandra fúzatého, môžem porovnávať medzi nimi.   Alexander fúzatý je z týchto troch poddruhov najmenší.  Čo sa hlučnosti týka, patrí tiež medzi tie “uvrieskanejšie druhy”. Hlučnosťou je porovnateľný s alexami malými alebo veľkými.  Ozýva sa hlavne keď ho niečo vyruší alebo sa mu niečo nepáči, niekedy aj bezdôvodne 🙂 .  Chovný pár sa mi mimo toku v pohode zniesol aj spolu s korelami či alexmi malými. Počas toku a hniezdenia som neskúšal spoločný odchov.

Ochočený papagáj je u mňa dosť útočný voči iným vtákom, aj voči operencom vlastného druhu.

 

Maškrty

Piškóty – obľubuje klasické detské piškóty ale aj tzv. piškóty pre papagáje, kupované na burzách

Kukurica – surovú kukuricu rád ohlodáva z klásku

Jabĺčko

Hrozno – preferuje menšie kúsky, ktoré sa mu ľahšie držia v dzobáku alebo v nohe

Dostáva aj ďalšie maškrty, ako mango, mrkvu, melón, ovocie a zeleninu.

 

Hniezdenie:

Zahniezdili mi vo voliére s rozmermi 220x70x200.  Búdku mali s rozmermi podstavy prb. 30x30cm, výškou prb. 50cm. Ako výstelku mali v búdke zmes hoblín a mulčovacej kôry. Búdka bola zavesená v rohu, čo najvyššie vo voliére.

 

Fotky

 

 

 

10 komentárov

Add a Comment
 1. Ladislav Svák

  Rozmýšľam nad Alexandrom čínskom a tiež Alexandrom fúzatom, teda malom. Poradte, ktorý je kamoš pri venovaní sa mu, učenlivosť, hlasitosť, jedinec či pár, pohlavie, či je neurotik-trhanie si peria a podobne. Dakujem-

 2. Ahoj, chcem sa len spýtať, či môžu byť chované spolu vo voliere alexander veľký – pár a kanariky. Voliéra je veľká 2,5×2,5x2m.
  Dakujem za odpoveď

 3. Dobrý deň mám párik alexandra fuzateho(8 mes.),sú naozaj tiché.Tieto moje sú strašne plaché,nie sú dokrmovane.Ako ich naučiť aby boli pritulnejsie,aby jedlý aj z ruky.Kedy sa asi naučia aj vo to povedať

  1. Ahoj Dana.
   Píšeš že máš párik. To ich asi dosť ťažko skrotíš, a aj rozprávanie nehrozí podľa mňa. Oni sa budú venovať jeden druhému. Neviem ako dlho ich máš doma, ale možno sú ešte len vyplašené, že sú tiché. Inak, fuzaci nepatria medzi moc tichych. Ak si chcela na skrotenie, tak treba jedneho, mladeho, najlepsie dokrmeneho. A vo vseobecnosti, rozpravat sa naucia skor samci, ako samice. Ja co mam ochoceneho, bol dokrmovany, ale rozpravat stale nevie (je samička). A to ho mám už vyše 2 roky.

   Možno ich skrotíš len ta, že sa ťa nebudú báť – tvojej prítomnosti, ale ako pár, na ruku a pod asi nepojdu.

 4. Dobrý deň, takže tento alexander fúzatý je celkom tichý ? Mám takú istú klietku ako vy na tej fotke a uvažovala som o tomto papagájovi, najskôr som rozmýšľala nad alexandrom červenohlavým ten je celkom tichý a má príjemný hlas- podla videí aj skúseností chovateľov, ale tento fúzatý sa mi zdá aj celkom dostupnejší. Len keď sme mali dočasne andulky, pretože prababka, ktorej boli bola v nemocnici, tak oni dosť škriekali, čo by ani tak nevadilo, ale bolo to non-stop celý deň, naozaj bez prestávky. Myslíte, že pri častom venovaní sa mu sa nebude nejako veľmi často ozývať ? Ďakujem vopred za odpoveď, máte naozaj peknú stránku.

  1. Ahoj. Poviem to trochu inak – nieje až taký hlučný 🙂 Občas sa ozýva, hlavne ak sa mu zdá že sa mu málo venuje človek. Andulka šteboce v kuse, alex fuzaty sa ozýva pod chvíľou. Niekedy je ticho az 4 hodiny, inokedy sa ozýva každých 10 minút, ako kedy. Ale môj názor, nieje to horšie ako korela a je to lepšie ako alex malý alebo alex veľký. Dať mu nejaké hračky, niečim ho zabaviť a mať ho niekde, kde bude stále v spoločnosti, že budú ľudia okolo neho, aspoň chodiť, tak bude spokojný, myslím. Môj je ráno ticho, kým nezistí že som už vstal a nevšímam si ho, potom sa začne ozývať, aby som na neho nezabudol 🙂

   1. Aha tak ďakujem za skorú odpoveď, ono by to nemal byť až taký problém ak to nie je horšie ako korela, ja si ho ešte vypočujem vo videách aký má hlas a rozhodnem sa.

    1. za mňa, môžem ho odporúčať ako mazla. Ak bude ručne dokrmovaný a mladý. Aktuálne je v klietke 90x45x70, s tým že ho takmer denne púšťam von z klietky. Predtým bol v tej melodia. Táto druhá čo má teraz je lepšia, lebo má dole väčšie bočnice. Cenovo sa pohybujú okolo 70-80 Eur, mladý ručne dokrmovaný. A hlasovo ako hovorím, ozýva sa, ale nie trvalo. A určite je jeho hlas znesiteľnejší ako alex malý alebo veľký. A pozor na drevo, rád hryze drevo – nábytok a pod, tak treba pri pustení dávať pozor 🙂

 5. Miro Maťaš

  Prosim Vas da sa Alexander fuzaty naucit rozpravat?
  Som zacietocnik.Je mi ponuknuty 5mesacny Alexander fuzaty .
  Rastol pri rodicoch.Je ho mozne ochocit a skrotit?
  Dakujem Vam vopred za info.

  Miro Maťaš-Brezno-0903 867 345

  1. Ahoj.
   Podľa mňa, tento papouch nemá práve vlohy na rozprávanie, možno pár slovíčok pochytí ale. Ochočiť sa bude dať, ale bude to chcieť veľa práce a času, keď bol odchovaný pod rodičmi a žijje vo voliere s inými alexmi (predpokladám). Ak ho chceš na ochočenie, tak bude to možno možné, ale pri veľmi dlhom čase a úsili a možno sa to ani nepodarí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*