Pyrury perlaté /pyrura červenobruchá


Volajlú ich aj “malé Ary”.  Pyrury.  Originál rozšírené v južnej amerike. Ide o jeden z poddruhov pyrur, poddruh perlaté, inak nazývané aj červenobruché. Podľa chovateľov, jeden z najkrajších poddruhov pyrúr.

 

 

 

 

Základné informácie:

Rozšírenie: južná amerika

Pohlavie:  DNA, nedá sa rozoznať pohľadom

Veľkosť: stredné papagáje

Cites: B, treba druhovú kartu a evidenciu, krúžkovanie cites krúžkom (od 2019)

Náročnosť: nenáročné, iba na teplotu (zimovať v teple)

 

 

Všeobecne:

Odchov možný v klietkách (100x60x60) alebo aj vo voliérach. Na zimu treba schovávať, ideálne aby mali teplotu aspoň 10°C. Na noc sa radi schovávajú, nepohrdnú búdkou kde nocujú. Voči iným druhom nie sú moc znášanlivé, najlepšie chovať samostatne. Vrámci svojho druhu sa mimo hniezdenia znesú aj v kolónii. Podobne mam odskúšané aj u pyrúr hypoxanth/zelenolícich.

Čo sa týka hlučnosti, prekvapilo sa že sú pomerne tiché. AK porovnám s zelenolícimi ktoré som choval, je tam veľký rozdiel. Ide o pomerne zvedavé papagáje, reagujúce na okolie – ak vidia niečo neznáme, ozvú sa.

Čo sa týka krmiva, klasické zrniny, majú veľmi radi ovocie – jablkom nikdy nepohrdnú.  Piškóty sú taktiež ich obľúbená pochúťka. U mňa nepohrdli ani figou. Ale radi si pochutia aj na inom ovocí/zelenine.

Vzhľadom na zákony v SR, keďže sú vedené ako CITES B a nespadajú pod výnimku, treba k nim mať druhovú kartu, viesť evidenciu, mladé krúžkovať cites krúžkom. Ale nejde o nič zložité a problematické.

 

Odchov:

Prvé hniezdeni, v 2-hom roku, nebolo úspešné a mladé nedochovali. Dával som to za vinu tomu, že ešte sú mladé a ide o prvé hniezdenie. Pri druhom hniezdení, mi padla samica, tajne som dúfal že samec mladé dokŕmi. Asi týždeň to vyzeralo nádejne, ale  jeden deň som našiel mladé skapaté, vyzeralo to pri niektorých akoby zabité starým samcom.  Nakoľko som mal ešte jednu samicu a boli spolu, rozhodol som sa nechať im ešte šancu.  Tretie hniezdenie, 3 mladé, úspešný odchov až na bidlo.  Počas odchovu a hniezdenia dostávali ako krmivo stále  avicentra light pre veľké papagáje, k tomu piškóty, jabĺčko. Odchov bol v klietke/voliére 100x50x70cm prb (dxšxv).

 

Viac informácií pridám priebežne.

 

Fotky:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*