Spoločný chov papagájov (časť 2 – mimo hniezdenia)


20160403_181451Článok nadväzuje na predchádzajúci – časť 1 -hniezdenie. V časti 1 som spísal skúsenosti s spoločným chovom počas hniezdenia, kedy sú jednotlivé druhy a vtáky agresívnejšie ako počas zvyšku roka. V tomto článku sa posnažím spísať skúsenosti s chovom mimo hniezdenia. 

 

 

A.) pár papagáj horský, 2 páry koriel, pár holúbkov diamantových, pár stehlíkov, prepelice čínske

Toto osadenie vtákov mám vo voliere s rozmermy 300x140x200. V pohode sa znášajú. Občas dôjde k malým škriepkam medzi samcami koriel alebo samcom korela a samcom horský, ale nejde o nič hrozné. Skôr len o varovný signál – nepribližuj sa blízko.  Pri tomto zložení korely aj horský v pohode hniezdili a odchovávali.

 

B.) viac párov anduliek, pár koriel, ryžovníci, zebričky, prepelice čínske

Toto osadenie vtákov mám vo voliere s rozmermi 300x100x200. Znášajú sa v pohode, nai ryžovníci nerobia problémy. Pri tomto zložení korely, ryžovníci, andulky v pohode aj hniezdia. Zebričky sú zatiaľ mladé (2016) na hniezdenie.  Nedochádza ani k škriepkam či útokom. Každý si “stráži svoje”, spolu chodia na krmítka aj k vode, aj na zemi spolu zbierajú trávu.

 

C.) alexander malý, korela, baraband (papagáj nádherný)

Toto osadenie som mal vo voliere 300×100 + 200×70, výška 200. Mimo hniezdenia bolo spolunažívanie v pohode. Pri hniezdení, samec baraband dosť nakúkal do búdky koriel a rušil ich. K útokom či zvadám ale vo voliere neprichádzalo. Pri tomto zložení korely aj alexovia v pohode zahniezdili a aj odchovávali mladé.

 

D.) alexander malý, korela, alexander fúzatý ružovoprsý

Zo začiatku som sa obával, ako to bude kvôli alexom fúzatým. Ale obavy sa nepotvrdili a vo voliére je kľud a pohoda. Alexander fuzaty – samica, ktorú som doniesol, bola zvyknutá na pobyt vo voliére spolu s korelami už predtým. Nedochádza k žiadnym zvadám, bitkám ani hádkam.

 

E.) papagáj horský, korely, neofemy tyrkysové, kanáriky

Toto osadenie som mal vo voliére 300x140x200. Bolo to v období mimo hniezdenia, až do zimných mesiacov, kedy som neofemy a kanárikov už schoval (december). Spolunažívanie bolo bezproblémové, bez bitiek či útokov. Nezaregistroval som žiadne útoky.

 

F.) neofémy + kanáriky

Toto osadenie som mal vo voliére 150x50x70, kde zimovali od januára do marca. Žiadne problémy sa neobjavili, bol kľud a pokoj.

 

G.) korely + andulky

Asi najbežnejšia kombinácia vtáctva v spoločnom chove.  Mal som ich spolu vo voliére 220x70x200 a neskôr aj v 300x100x200.  A tiež aj v 160x100x200. Problémy sa neobjavili, spolunažívanie bolo v pohode a kľude.

 

H.) korely + rozely

Toto osadenie som mal nejaký čas vo voliére 220x70x200. Spolunažívanie nerobilo problémy

 

I.) alex malý, papagáj horský, korely

Spolunažívanie nerobilo problémy, vo voliére 220x70x200, kde boli spolu krátkodobo.

 

J.) alex malý, kakariky

Išlo o ručne dokrmovanú, ochočenú samičku alex malý a pár kakarikov. Spolunažívanie bolo v pohode, bez náznakov rozbrojov či útokov.

 

K.) ryžovníci, kanáriky, neofémy

Krátkodobo bolo toto spoločenstvo umiestnené vo voliére 150x50x70. Nebol som si istý ako sa budú správať ryžovníci, ale všetko bolo ok a bez problémov.

 

L.)  kakariky + andulky

Znášanlivosť bola v pohode, bez rozbrojov, útokov či šarvátok.  Voliéra 220x70x200

 

L.)  viac agapornisov spolu

Umiestnený vo voliére 160x100x200. Znášanlivosť bezproblémova, nakoľko ide o hejnových vtákov.

 

M.) viac alexov malých spolu + korely

Išlo o umiestnenie vo voliére 300×100 + 200×70, výška 200. Znášanlivosť bola fajn, ale u alexandrov bolo poznať, že jedna samica sa stala dominantnou vo výbehu. Dominanca bola ale len voči druhým alexom. Vytvoril sa jeden pár – dominantný, a zvyšný dvaja alexovia (samec, samica) boli v menšine, aj keď po sebe neútočili. S korelami boli v pohode.

 

N.)  viac kakarikov spolu (2 samci, 2 samice)

Voliéra 220x70x200. Jeden pár + 1 samec a 1 samica. Znášanlivosť v pohode, žiadne bitky ani útoky.

 

19 komentárov

Add a Comment
 1. Jakub Hrčka

  Dobry den, chcem sa opytat , mam doma v byte kanarika polneho samca 4rocneho, lieta si navolno po byte, bolo by mozne k nemu dokupit ale asi do samostatnej klietky ale tiez s moznostou vyletu alexandra maleho samičku ? znasali by sa? ci je to zly napad ? dakujem za odpoved.

 2. Dobrý, v jednej voliere mám 2 páry koriel, 6 párov anduliek, 2 páry kakarikov, pár holubov diamantových a prepelice čínske. Chcem sa spýtať, že či je možné k nim pridať pár kanárikov a 2 páry zebričiek. Voliera je dostatočne veľká.
  Ďakujem za odpoveď.

 3. Dobry den, mam otazku, mam doma interier volieru a v nej jednu samicu papagaja kralovskeho, je rucne dokrmena, bola pritulnejsia, ale nejako sa jej nechce vychadzat von z voliery ako v minulosti ma 8 rokov a z nudy si sem tam vykusuje letky a chvost. Je zdrava bolo nam povedane ze len zlozvyk a z nudy. Premyslal som ze ci by bolo vhodne zaobstarat spolocnost napr druh eklektus . Boli by v jednej klietke spolu. Ak je to vhodne je lepsia k samici samica, alebo samcek? Kralovskeho uz do paru velmi nechcem, podla mna je to dost nekontaktny papagaj. Dakujem za odpoved

 4. Dobrý deň chcem sa opýtať mam veľkú volieru zatiaľ prázdnu kedysi sme chovali strašne veľa anduliek koriel a zebričiek spolunažívanie úplne v poriadku.. Chceli by sme zase začať s chovom ale chceme ich mať len na okrasu a chceli by sme taký mix ako by sa znášali tieto druhy vtákov Alexander malý rozela korela andulka agapornis zebrička a pestúnka… Poprípade vedeli by ste mi poradiť aké druhy vtákov sa znesú najlepšie alebo budeme nútený predeliť volieru a rozdeliť ich?
  Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď 🙂

  1. Ahoj. V prvom rade, neviem ako velku mate volieru. Pri alexandrovi malemu, by bolo vhodne uviest aj to, aky je to material, z ktoreho je spravena. POdla toho sa da dalej uvazovat. Agapornisa by som neodporucal, utocia na nohy, kúšu nohy, voči iným druhom útoční. A taktiez niesu vhodny na zimovanie vonku, pri nasich podmienkach.

   1. 5x2x2m je robená z hranolov 10x10cm a je tam zvárané pletivo strecha je jemne šikmá a je tam taká ta gumolinova Kristína nechaj im tam dážď nebucha 1m z dĺžky je zakrytá doskami aby si mohli vzmtaciky vybrať ci budu na slniečku v chládku alebo za stenou… A vo vnútri mam prírodné drevo použité ako bydlá…

 5. Dobrý deň, prosím vás mám v spoločnej veľkej voliere 3,5 x 2,5 x 2 jeden pár rozely, jeden pár korely a jeden pár kakarikov..

  Je možné k nim dat ešte neofemy? Konkrétne ide o 2 samcov neofemy modrohlavej bieloprsej a samičky modrohlavej..

  Ďakujem

  1. Ahoj. Tazko zodpovedať. Rozely a kakariky niesu prave spolocenske druhy, takze to zavisi kus od kusu. Mimo hniezdenia to fungovat bude, ale pri hniezdeni tazko povedat, treba sledovať. Neofemy skôr nie, mam skusene, ze neofemy a kakariky sa mi spolu neznasali moc. Aj mimo hniezdenia.

   Neviem ktory druh roziel tam chces davať. Ak by boli mlade vtaky, ze si zvyknu od mlada, tak by to aj mohlo fungovat, voliera je rozmerovo prijatelna. Ale urcite treba sledovat, hlavne v toku a pri hniezdeni.

 6. Michaela Krajcovicová

  Dobrý deň, chcela som sa spýtať mam Alexandra malého a chcela by som si kúpiť agaponisa. Mala by som ich v dvoch klietkach ale keďže by som ich chcela oboch ako miláčikov a keď ich oboch vyberiem z klietky ci by si nerobili zle. Viete mi poradit?

  1. ahoj. Tazko odpovedať na túto otázku. Môžu aj nemusia si robiť zle. Záleži ako budú na vás naviazany a ako žiarlivý. A aj od pohlavia, či budú 1.1 alebo 2.0 alebo 0.2 . Ale dvoch spolu tazko date na milacikov. Budu sa viac venovat jeden druhemu a moze sa stat ze aj ked bude apson jeden krotkejsi, tak po case zdivie, resp. prestane na vas lipnut a reagovat.

 7. Dobrý deň mozu byt v spolocnej voliere kanariky andulky korely a papagaj horsky aj počas hniezdenia?

  1. ahoj. Ja mam spolu horskych, korely aj andulky a odchovavaju vsetci. Ale voliera 3×1.4×2 m

 8. Prosím vás máme 2 koreli a 2 agaporise spolu vo volieri agaporise začali hniezdit a sú agresívne môžu zostať spolu kym znesú vajíčka a narodia sa mladé? Dakujem

  1. Dobry den. Agapornisy by som do spolocneho chovu urcite nedaval. Agapornisy su malé mrchy, môžu ublížiť korelám, poraniť im nohy, alebo aj odhryznúť nohy. Agapornisy sa vzdy chovajú osve ako druh.

 9. Dobrý deň chcem sa spýtať že či je možné chovať dvoch samcov Alexa malého ručne dokrmenych či by si na seba zvykli v byte v jednej klietke.Dakujem

  1. Ahoj Nina. Podľa mňa, ano. Ak nebudú mať samičku, budú umiestnený v klietke prb v rovnakom čase,tak by nemal byť problém. Alexovia malý sú “skupinový druh”.

   1. Zdravím chcem dať do spoločnej voliéry dva pary rozela rubino pár papagájov kráľovských , korely a andulky je to možné ?

  2. Dobrý deň chcem sa opýtať že či v toku samec horský moze ublížiť korelam a andulkam

   1. Ahoj. Zatial sa mi to nestalo. Horsky su vcelku kludny vtaci .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*