Pyrura lepida


IMG_20130622_144129K tomuto papagájovi som sa dostal neplánovane.  Rozela žltokrká (barnard límcový) mi uletel, niekoľko dní ho nebolo, vyzeralo to že už nieje nádej na jeho návrat.  A keďže som si na domáceho papagája zvykol, hľadal som niečo vhodné ako náhradu za utečenca.  Na internete medzi inzerátmi som objavil pyruru perlatú, ktorá bola zvyknutá na ruku, čiastočne ochočená, s DNA že ide o samčeka.  Nakoľko predajca bol z mesta asi 5 km od miesta kde bývam, dohodli sme sa a išiel pre papagája. Informácie o pyrure som si naštudoval ešte skôr, ako som pre papagája išiel.  Pár dní potom, ako som pyruru doniesol domov, susede sa podarilo chytiť aj utečenca barnarda. 

Základné informácie:

Názov: pyrura perlatá /pyrura červenobruchá

Rozšírenie: južná amerika

Potrava: semiačka – slnečnica

 

Informácie z chovu

Papagája som kúpil staršieho, už zvyknutého na ruku. Mal spravené DNA, teda bolo isté že ide o samca.  Hneď na prvý pohľad bolo evidentné, že ide o “zlatého” papagája. Papagáj si na mňa pomerne rýchlo zvykol.  Ide o maškrtného papagája, zo začiatku bolo nutné uplácať ho mrkvou, jabĺčkom alebo piškótami. Papagáj aj sám prilietal na ruku, ak zistil že v nej držím niečo čo môže “dzobať”.  Ako potravu dávam slnečnicu, miešané s prosom alebo ovsom, ale v hlavnej miere slnečnicu. Papagáj sa rád kúpe, v klietke má umiestnenú vaničku v ktorej sa môže kúpať.  Ide o pomerne “teritoriálneho” papagája, ktorý okolo seba nestrpí iného (aspoň tento môj jedinec).   Pri pokuse umiestniť ho medzi iné papagáje (k korelám a pod.) sa ukázalo, že pyrura ich začala biť a hrýzť. Ide o pomerne tichého papagája.  Má premenlivú povahu, niekedy úplne krotký a niekedy pohryzie.  Po roku ostal trochu viac podráždený a pri priblížení k klietke sa hneď rozbieha dzobať.  Keď dám ruku do klietky, snaží sa tiež hrýzť. Ale po vytiahnutí z klietky je už krotký a nechá sa chytiť aj pohladkať.

 

Aktuálne je pyrurák mierne agresívny, rád hryze a zaháňa sa, asi sa snaží vydobiť si pozíciu a získať nadvládu nad priestorom 🙂 .

 

Umiestnenie:

Papagáj je umiestnený v klietke s rozmermi 50 x 30 x 50 cm (D x Š x V).  V klietke má umiestnenú vaničku na kúpanie.  Občas ak je voľná vonkajšia záhradná voliera, je papagáj umiestnený v nej (rozmery 60 x 70 x 100 cm).

 

Fotky:

papagáj

 

“Ochočený papagáj”