Papagáj mnohofarebný


Papagáj mnohofarebný, pôvodom z Austrálie.  Vzhľadom je podobný ako papagáj spevavý. Samčekovia sú pekne farebný, vyniká hlavne červená na bruchu. 

 

 

 

Základné údaje:

Rozšírenie: Austrália

Veľkosť: ako papagáj spevavý /korela

Hlučnosť: tichý papagáj

Potrava: ako pre austrálske druhy, pre korely a pod.

Povaha: mám ho s inými druhmi spolu, mimo hniezdenia, v pohode sa znášajú. Drobotinu si ani nevšíma.

Umiestnenie: vhodný skôr do väčších voliér, ale videl som ich odchovávať aj vo voliérach prb 1x1x1m

 

Popis:

Papagáje som kúpil ako mladé, vo veku asi 1/2 roka. Kúpené boli ku koncu roka, chovateľ ich mal umiestnené vo voliére v krytej miestnosti.  Vzhľadom k tomu, papagáje som umiestnil aj ja do uzavretej miestnosti, do chovnej klietky rozmerov 120/40/40. Ako potravu dostávali hlavne zmes prosa, ovsa, lesknice, Občas primiešaná slnečnica, kardy a iné semiačka. Vrámci kŕmenia dostával aj ovocie a zeleninu, hlavne jabĺčka, mrkvu. Na jar bol umiestnený do voliéry prb 3×1.7m s inými druhmi (korely, andulky, drobotina).

 

Hniezdenie:

Zatiaľ u mňa nehniezdil.

 

Krmivo:

Dostáva zmes podobne ako iné austrálske vtáky.  Miešam do krmiva lesknicu, ovos, proso farebné, proso žlté, občas trochu repky a slnečnice (hlavnej pásikavej). Keďže je v spoločnosti iných druhov, vždy je všetko vyžraté, každý si nájde svoje obľúbené.  K klasickému krmivo dostáva aj ovocie a zeleninu, hlavne jabĺčka a mrkvu.

 

Povaha:

Ide o tichého papagája, ešte som ho nepočul hlasovo sa prejavovať či počas zimovania v miestnosti alebo aj vonku. Čo sa týka znášanlivosti, je vo voliére spolu s korelami, andulkami a drobotinou.  Občas pri krmive vznikne škriepka s andulkami a korelami, že ich mnohofarebný odháňa, ale žiadne bitky. Len klasické zahnatie, kým sa nakŕmia.  Drobotinu si vôbec nevšímajú, spolu s nimi sa kŕmia pri miskách. Nakoľko u mňa ešte nehniezdili, neviem posúdiť povahu v toku.  Ale iné druhy pri nich v pohode zahniezdili. Andulky, korely aj zebričky zahniezdili a odchovali mladé vo voliére a nebol žiadny problém.

 

Článok venovaný tomuto druhu bol uverejnený aj v časopise Papoušci, ročník 2017. 3/2017

Fotky:

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*