A opäť papagájec vlnkovaný (andulka)


20150412_200126Počas návštevy burzy v Nitre, kde som išiel kvôli tomu, aby som zohnal samičku pre pyruru samčeka, som sa pôvodne neplánovane rozhodol opäť dať do voliéry aj papagájca vlnkovaného – andulku. Kúpil som rovno nepríbuzný párik – samčeka a samičku. Putovali do voliéry spolu s kakarikmi a zatiaľ sa v pohode znášajú spolu. 

Papagájca vlnkovaného (andulku) som už dávnejšie choval, aj úspešne odchoval mladé operence.   Link na článok Papagájec vlnkovaný – Andulka.

 

 

Ide o akrobatistické andulky 😀 , jedna z nich je schopná spať ako netopier, zavesená hlavou dole, čo rozosmialo viacerých, keď to videli.  Štebotavé, výmyselné stvorenia, ktoré vedia vo voliére prípadneho pozorovateľa pobaviť.  Umiestneé sú vo voliere s rozmermi 160x100x200, spolu s korelami. Sú spoločenské, kľudné a relatívne tiché.

 

Klady:

– nízka nákupná cena

– relatívna tichosť

– možnosť ochočiť

– niektoré sa vedia aj naučiť

– nenáročné na chov

– nenáročné na priestor (postačuje klietka s dĺžkou okolo 70-80 cm prb, pre jeden pár)

– možnosť mutácii, výber z viacerých farieb

– jednoduché rozoznanie pohlavia

– hejnové vtáky, môže byť viac párov spolu

– možnosť chovať aj s inými druhmi (kakariky, korely napr.)

 

Zápory:

– občas štvú neustálym štebotaním

– nie každá sa vie naučiť rozprávať

 

Hniezdenie:

Andulky odchovávajú v pohode, nemajú problém hniezdiť 2-3 a niekedy aj 4-krát ročne. Používam ležatú búdku pre andulky, v ktorej je ako podstielka zmes mulčovacej kôry a hoblín.  Samičky ale zvyknú spraviť “vlastné upratovanie a úpravy” a veľa z podstielky vychádžu von. Priemerne sú od každého páru pri hniezdení asi 4 mladé.  Búdky sú zavesené čo najvyššie vo voliére. Zo skúsenosti viem, že pri umiestnení búdky v  nižších polohách klietky,  andulky nemali o ne záujem a odmietali hniezdiť. Počas hniezdenia podávam klasickú zmes krmiva (ovos, proso, lesknica…….) dopľňajú ovocím a zeleninou.

 

Fotky:

 

A jedna fotka ako dokáže andulka spať 🙂

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*