Rozela žltokrká (Barnard límcový)


IMG_2899Po tom, čo som mal viacero druhov papagájov – andulky, korely, rozely, horských papagájov, spevavých papagájov a aj iné vtáctvo – zebričky, niektoré aj poloochočené /ochočené – korela, chcel som niečo “väčšie a farebnejšie”. Po návšteve chovateľa v dedine a debate s ním, mi bol odporučený papagáj “barnard žltokrký” alias rozela žltokrká.  Pôvodne som chcel barrabanda (papagája nádherného), ale po odporúčaní a možnosti vidieť barnarda aj naživo, došlo k dohode na tohto letca.

 

 

Základné info:

Názov/typ:  barnard žltokrký, rozela žltokrká, barnard límcový

Výskyt: Austrália

Veľkosť -35 až 40cm

Potrava: semiačka

 

Chovateľské informácie:

Barnarda som kúpil v roku 2005 ako mladého, s tým že bolo potrebné ešte ručné kŕmenie, z dôvodu plánovaného ochočenia.  Papagája som ručne dokrmoval, podľa informácií a rád od chovateľa.  Postupne si papagáj zvykol na ruku. Jeho obľúbenou pochúťkou boli piškóty. Nakoľko som pri kúpe nad týmto papagájom neuvažoval, tak  som si o ňom ani nezisťoval informácie vopred. Chovateľ ma  mylne uviedol do omylu, že nejde o rozelu a papagáj je ochočiteľný a vie sa naučiť aj pár slovíčok.  Neskôr som sa dočítal, že stále ide o rozelu, o ktorých je pomerne známe že sú dosť ťažko ochočiteľné. Papagáj dostal meno Igor.  Bol púšťaný lietať po dome / po izbe, v dobrej nálade 🙂 sa nechal aj hladkať alebo si aj sadol na rameno/ruku a sedel. Jeho typickým znakom bol “škrekot”, resp. prenikavé pískanie a zvuky, ktoré vydával takmer celý deň.  Tzv. operený terorista 🙂 . Jeho zvuk bol prenikavý až “uši trhajúci” občas.  Pri pokuse umiestniť ho do voliery medzi iné vtáky, sa ukázalo že ide o “bitkára”, ktorý bil ostatných, hrýzol. Možno to bol znak len tohto jedinca.   Počas doby ktorú som ho mal, sa podarilo papagájov raz uletieť z vonkajšej voliéry. Našťastie ho po pár dňoch chytila suseda,  nakoľko bol hladný.

 

Umiestnenie:

Papagáj bol umiestnený v priebehu času vo viacerých klietkách. Na začiatku bol v guľatej klietke s priemerom prb. 35-40cm, výškou prb. 50 cm.   Neskôr bol premiestnený do inej klietky, obdĺžnikoveho tvaru, s rozmermy prb. 45x25x50cm (DxŠxV).  Krátkodobo bol umiestnený aj vonku vo voliéres rozmermi prb. 2 x 0.7 x 2 metre. Krátkodobo bol aj v menšej záhradnej voliére s rozmermi prb. 0.6 x 0.7 x 1 m.   Prevažnú dobu bol ale v obdĺžnikovej klietke.

Papagáj zomrel v roku 2014, z neznámych dôvodov. Zo dňa na deň zostal smutný, ledva sa hýbal, vo veku 9 rokov.

 

Fotky:

Papagáj:

 

“dôkazy čiastočného ochočenia”

 

“klietky”

 

Papagáj sa rád kúpaval, preto pre barnarda odporúčam umiestniť do klietky aj “kúpelničku”, resp. nejakú vaničku.

 

Video:

Nakoľko moje ďalšie hobby sú rc modely, trochu som poplašil papagája aj s malou helikoptérou.  Samozrejme som dával pozor, aby sa ani papagajov ani vrtulníku nič nestalo.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*