Kakariky červenočelé


IMG_20130717_105833 Volieré bola prázdna a ja som hľadal papagájov, ktorých by som do nej umiestnil.  Vzhľadom na to, že som nechcel investovať vysokú sumu do operenca, hľadal som niečo v dostupnej cene, zaujímavé a hlavné tiché. Po preštudovaní internetu a rôznych stránok venovaných papagájov, som sa rozhodol pre kakariky. 

 

 

 

Základné informácie:

Názov: kakarik červenohlavý

Farby: žltá alebo zelená

Rozšírenie: austrália

Potrava: semená

 

Informácie z chovu:

Kakariky som kúpil staršie, už “zabehnutú” párku.  Pustil som ich do voliéry, aby mali dostatok priestoru na pohyb a lietanie.  Ako sa ukázalo, ozaj ide o veľmi milé, zlaté a tiché vtáky. Po skúsenostiach s papagájmi spevavými, rozelami či korelami je to úplne iný typ vtáka.  O kakarikovi počas celého dňa takmer ani neviete, že ho máte vo voliére.  Zvuk vydáva “mekotavý”, ako sa uvádza aj na iných fórach a stránkach. Ale aj tento zvuk je veľmi slabý a tichý.  Papagáj je pomerne krotký, keď ho aj chytím do ruky dáva náznak hryznutia, ale nejde o žiadne silné hryznutia typu korela a pod.  Krátko po kúpe cez leto papagáje aj zahniezdili a úspešne odchovali mladé. Ide o zodpovedných rodičov, počas hniezdenia bolo vidieť že samica zodpovedne stále sedela na hniezde a samček kŕmil.  Radosť pozerať na týchto vtákov vo voliére.  Ako potravu im dávam miešané semená – slnečnica, ovos, proso. Občas im podhodím aj nejakú tú piškótu.  Medzi rodičmi a mladými som si nevšimol žiadne rozbroje.

 

Umiestnenie:

leto:  vonkajšia voliéra,  rozmery 3m x 0.7m x 2m

zima:  menšia klietka, rozmery 0.7m x 0.6m x 1m , umiestnená v uzavretej miestnosti

 

Znášanlivosť

Okrem žltých kakarikov, sa mi podarilo zohnať aj samčeka a samičku zelenej farby.  Všetky kakariky sú umiestnené  v jednej voliére a zatiaľ som žiadne rozbroje nezaznamenal.  Ani medzi samčekmi ani medzi starými a mladými.  Spolu s kakarikmi je vo voliére umiestnená aj pyrura a párik anduliek. Papagáji pekne nocujú vedľa seba, žiadne rozbroje som nezaznamenal, zatiaľ sa znášajú a tolerujú.

 

Fotky:

 

Po úhyne žltej samice si zobral zvyšné kakariky známy z vedľajšej dediny (začiatok augusta 2015) , do chovu. Ja som tento druh z chovu zatiaľ vyradil.

Po vyše roku som sa ku kakarikom ale opäť vrátil, dal dokopy nepríbuzný pár kakarikov čč žltých.

 

Hniezdenie:

Kakariky mi odchovávajú mladé v búdke veľkosti pre korely. V pohode odchovávajú aj v spoločnosti iných druhov. Ako výstelka je zmes hoblín a mulčovacej kôry.

 

 

 

Updated: 31.7.2017 — 11:40

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*