Papagáj nádherný (Barraband)


20150920_152444Tento druh papagája som chcel chovať už dávnejšie, len neboli na neho priestory. Po dostavbe novej voliery -3 výbehov, sa otvorili možnosti.  Začal som hľadať nádherných, nepríbuzných , samček a samička a po krátkom čase sa podarilo. Niesú sídce okrúžkovaný, ale od chovateľa som dostal info že ide o 2-ročné kusy (v roku 2015). 

 

 

 

Základné informácie:

Pôvod: austrália

Potrava: semená – slnečnica, proso, ovos, lesknica a pod.

Pochúťky: ovocie, zelenina

Hlučnosť: pomerne tiché, ozývajú sa len občas

Pohlavný dimorfizmus – ano, pohlavie sa dá rozoznať

 

Umiestnenie:

Mám ich umiestnené vo voliére, ktorá je 3 metre dlhá.   Na dĺžke 2m má šírku 160cm, na zvyšnom metri má šírku 100cm. Výška je v rozmedzí 180 až 200cm (výbeh je do spádu).  Vo výbehu sú spolu s párom koriel a 4ks alexandrami malými (2+2).  Časť voliéry je vybetónovaná, zvyšok je hlina.  V hlinenej časti je umiestnené pletivo v zemi, kvôli bezpečnosti. Pletivo je použité hrúbky 1.4mm s okami 19x19mm.  Vo voliére sú umiestnené nejaké hračky, drevené bidlá – haluze, miska na krmivo a vodu. Chvíľkovo boli umiestnené aj spolu s andulkami (2ks), asi 2 týždne, kým som andulky prehodil na ich miesto k ďalším.

 

Povaha:

S korelami aj andulkami sa znášali v pohode, bez rozbrojov.  S korelami sú aj naďalej.  S alexandrami sa občas nemajú úplne radi, ale zatiaľ žiadne bitky neboli ani rozbroje. Len klasické zaháňanie.  Sú pomerne tichý, prirovnal by som ich k korelám a podobným vtákom. Sklon k agresivite som nezaznamenal. Že by boli drevorubači (ako napr. alexandre) nič nenasvedčuje. Aj pletivo nechávajú napokoj.

 

Krmivo:

Podávam im semiačka slnečnice, prosa, ovsa, lesknice. Občas aj kardy, dari a iné, v menších množstvách. Miešam do spolu a dávam do misiek. Okrem semiačok im 1 až 3 krát týždenne (ako kedy) podávam ovocie (hrozno, jabĺčka, granátové jabĺčka, figy a pod.) a zeleninu (mrkva, cesnak, šalátovú uhorku, a pod….).  Občas im dávam aj senegalské proso a piškóty a arašidy (pri piškótoch a arašidoch si niesom istý či to žerú aj oni alebo len alexandre malé).

 

Fotky:

 

2 komentáre

Add a Comment
  1. Ze by byli nehlucni se rict neda 🙂 , kazde rano krakaji jak vrany,zvykl jsem si uz :-), jak padne 11.00 az 12.00 tak pak jsou tiší .
    Ale jinak jsou fajn 🙂

    1. Tak tí u mňa sú tichý. Resp. porovnávam to s korelami a alexandrami malými. A alexander je na porovnávanie hlučnosti dosť veľký odskok, tiež pravda, možno preto mi prídu tichý (oproti alexom) 😀 . Ale inak sú fajn, fakt nič hrozné, podobne ako korela a možno aj menej tí moji.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*