Vyberáme papagája


IMG_1075

V súčasnej dobe je na trhu veľký výber druhov exotického vtáctva a pre začiatočníka, ktorý chce papagája vhodného na ochočenie môže byť ťažké vybrať si vhodný druh na ochočenie.  V článku sa pokúsim popísať body pri výbere vhodného druhu ako aj najčastejšie chované druhy, ktoré sa ochočujú.  

 

 

 

Prípravy:

Pred kúpou papagája je dobré zohľadniť viacero bodov a podmienok a podľa toho pripraviť vhodné podmienky pre nového člena domácnosti.  Nieje to len o výbere druhu ale aj o ďalších podmienkach.

  1. veľkosť klietky, umiestnenie klietky
  2. časová náročnosť (ako býva niekto doma, ako dlho bude papagáj sám)
  3. náročnosť plánovaného druhu (krmivo, priestor,……….)
  4. možné problémy (hryzenie dreva/nábytku, hlučnosť a pod.)
  5. v prípade chovu v činžiaku, toleranciu susedov voči nášmu novému kamarátovi
  6. správanie druhu – žiarlivosť, vytrhávanie pierok,…..

Pri väčšine druhov je hlavným problémom hlučnosť a ich nie práve dobré návyky, napr. u alexandrov drevorúbačstvo, u žakov trhanie pierok a podobne. Ak kúpime len jedného papagája (na ochočenie), tak musíme počítať s tým, že papagáj nemá rád samotu a potrebuje venovanie sa mu.  Tak isto niektoré druhy sa zvyknú upnúť len na jednu osobu v dome a voči iným byť útočné. Pri výbere klietky musíme zvažovať možnosť jej umiestnenia v domácnosti ako aj vhodnosť pre plánovaný druh.

 

Ručne dokrmovaný – áno alebo nie? 

Pri hľadaní papagája narazíte na inzeráty, ktoré ponúkajú ručne kŕmeného papagája. Tento spôsob dokrmovanie má svoje výhody aj nevýhody. Chovateľ mláďa odoberá od matky z hniezda a ručne ho dokrmuje. Papagáj si tak lepšie a ľahšie zvykne na človeka a jeho ruku, nebude mať strach z ruky.

Výhody:  lepšie zvyknutie na človeka, nebojí sa ruky, ľahšie sa krotí

Nevýhody: možná prílišná citová náväznosť na človeka, ak by neskôr išiel do chovu (párik) môže byť problém pri odchovoch, nieje socializovaný s inými vtákmi, nutnosť ešte krátku dobu po donesení domov dokrmovať ručne, riziko úmrtia pri nevhodnom dokrmovaní,

 

Výber klietky

Pri výbere klietky platia hlavne nasledovné zásady:

  1. čím väčšia klietka, tým lepšie
  2. guľatá klietka nieje vhodná. Najlepšie sú obdĺžnikove klietky, kde sú aj rohy.
  3. možnosť umiestnenia ďalšej výbavy – krmítka, hračky a podobne
  4. veľkosť oka (čím menší papagáj, tým menšie oká)
  5. hrúbka mreží – čím väčší papagáj tým hrubšie mreže sú vhodné
  6. materiál – lepšie je želez, resp. drôty ako drevo (niektoré druhy drevo hryzú a rúbu)
  7. možnosť čistenia – výsuvné spodky sú lepšie

 

Výbava klietky:

Každý papagáj sa v klietke poteší hračkám, ktoré ho zabavia v čase neprítomnosti svojho majiteľa.  Tak isto, väčšina druhov obľubuje kúpanie, tak je potrebné umožniť im to napr. osadením vaničky alebo misky na kúpanie. Niektoré druhy radi hryzú drevo (napr. alexandre), tak sa potešia vetvičkám a drievkam vhodným na túto činnosť. Pri niektorých druhoch (pyrury, forpusy a pod.) je vhodné osadiť v klietke alebo z vonku klietky aj búdku na spanie.

 

Máme doma papagája

Zvážili sme všetky hlavné body a podmienky, vybrali sme vhodnú klietku, našli sme vhodný druh ktorý chceme, pripravili sme všetky podmienky a konečne si doniesli domov papagája. A čo teraz?

Papagája pustíme do klietky, dáme mu tam krmivo, čistú vodu, nejakú tie hračky a necháme v kľude, aby si zvykol a udomácnil sa. Treba ho nechať v kľude, aby sa oboznámil s klietkou, prostredím, spoznal nový životný priestor a “okukal sa”.  Zo začiatku bude oplašený a bojazlivý, všetkého sa môže lakať. Netreba pri klietke robiť žiadne prudké pohyby.  Postupom času, ďalšie dni, sa papagájovi postupne prihovárame, venujeme, dávame mu maškrty.  Pomaly k nemu dávame prsty a ruku, tak aby sa neľakal a zvykal si na ruku. Skúšame mu podávať maškrty z ruky.

 

A čas ide ďalej………..

Postupom času si papagáj zvykne, začne byť krotkejší. Ak náhodou nezačne byť krotkejší a kamarátskejší, netreba zúfať, treba len trpezlivosť, stále uplácať, venovať sa mu, prihovárať.  Každý papagáj má vlastnú povahu, jeden môže byť kamarátsky a prítulný ale druhý môže byť útočný a zlý, aj keď je to rovnaký druh.  Treba mu dať do klietky dostatok hračiek a driev na obhrýzanie, aby sa mohol zabaviť aj v čase , keď nikto doma nieje prítomný.

 

Maškrty a pochúťky:

Čo majú radi (neplatí u všetkých druhoch a jedincoch, niektorí sú prieberčivý) 🙂  resp. čo podávam ja:  cesnak, čerešne, marhule, jablká, granátové jablká, červená repa, arašidy, vlašské orechy, mrkva, figy, hrozno, piškóty, senegalské proso (klásky), kukurica (klásky), chilli papriky, paprika, rajčiny (občas), čerstvá tráva, mango, pistaciove orechy, papaya, ananas, citrusy (pomelo, grep,…) – raz za dlhší čas,  vaječná zmes,  ovocné alebo medové tyčinky na zavesenie (v chovprodukte),

 

Čo im nedávať – avokádo

 

Najčastejšie chované druhy:

Niektoré z týchto druhov nájdete aj spomínané a popísané aj na tento stránke.

Andulka (papagájec vlnkovaný) – známy a obľúbený papagájik v domácnostiach.  Cenovo dostupný, primerane hlučný, dobre ochočiteľný, vie sa naučiť rozprávať.  Výber z rôznych farieb a mutácií.

 

Korela chocholatá – po andulke asi druhý najviac rozšírený papagáj v domácnostiach.  Dobre ochočiteľný, primerane hlučný, postavovo väčší

 

Rozela – na výber je viacero poddruhov (penant, pestrá a pod.).  Nepatrí medzi práve ľahko a dobre ochočitené druhy.  Občas dosť hlučná. Nadanie na rozprávanie nemá.

 

Kanárik – rozprávať sa nenaučí, ale túto schopnosť nahradzuje jeho spev.  Nenáročný, milá a malý vrabčiak.

 

Papagáj šedokrídly (forpus) – postupne začína byť čoraz viac známejší. Veľkosť menšia ako andulka, tichý, milý, dá sa ochočiť. Náročnejší na teplotu (aspoň 10-15°C) a vlkhosť. Ideálny do činžiaku, bytu.  Postačuje mu aj menšia klietka.

 

Alexander  – patria sem napr. alexander veľký, malý, fúzatý, čínsky.  Sú to drerubci, treba počítať s tým, že budú hrýzť všetko čo im príde pod dzobák.  Patria medzi hlučnejšie druhy.  Vedia sa naučiť rozprávať (veľký, malý)

 

Papagáj horský – veľký papagáj,dá sa ochočiť a vie byť prítulný. Potrebuje priestor na lietanie. Ide o tichý druh.

 

Pyrury – viacero mutácií (perlová, hypoxantha, zelenolíca, lepida……) – dobre sa krotia, relatívne tiché, kamarátske.  Začínajú byť čoraz viac populárnejšie.

 

A veľa ďalších druhov.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*