Aymary citrónové


20160531_204801Južná amerika mi učarovala. V chove mám pyrury hypoxanthy / pyrury zelenolíce a aymary pruhované. Pri ponuke o výmenu mladého alexa malého z môjho odchovu, za pár aymar citrónových, som ani chvíľku nezaváhal. Ide o papagája veľkosti prb. andulky, s tichým prejavom, pôvodom z južnej ameriky. 

 

 

Pôvod: tento druh sa vyskytuje v Južnej amerike

Veľkosť: približne ako andulka

Hlasitosť: tiché, tichšie ako korely/andulky, len si švitoria

Nároky: nízke, vhodné aj do bytu, sú tiché, postačuje im bežná klietka

Krmivo: podávam proso/ovo/lesknica/pásikavá slnečnica/repka,  zelenina, ovocie, teplota min. 10°C

Znášanlivosť: znášanlivé, vhodné aj na ochočenie

Rozprávanie: na rozprávanie nemajú nadanie

 

Umiestnenie:

Umiestnené sú v klietke s rozmermi 120cm dĺžka, 40cm hĺbka a 40cm výška.  Klietka je situovaná v prechodovej miestnosti voliéry, ktorú mám postavenú pre vtáky. Z vonku búdky je zavesená búdka, kde môžu spávať, nakoľko tento druh rád spí na búdke. V klietke je umiestnená hojdačka a 3 bidielka. Spodok klietky je výsuvný, na ľahšie čistenie.

 

Krmivo:

Papagájom podávam zmes prosa, ovsa, lesknice, repky a pásikavej slnečnice. Popritom takmer pravidelne dostávajú zeleninu a ovocie, hlavne sezónne ovocie ktoré máme doma na záhrade. Z odsledovania som si všimol, že majú veľmi radi piškóty.

 

Povaha a správanie:

Ide o znášanlivý druh, tichý, o ktorom ani poriadne nebudete vedieť že ho máte doma v chove. Hlasový prejav je slabý a pomerne tichý, ak porovnám s andulkou či korelou, tak aj tichší alebo rovnaký. Najradšej nocujú v zavesenej búdke, jak začne byť šero a stmievať a, už zaliezajú do búdky na nocovanie. Aby mali trochu možnosť zábavy, majú v klietke aspoň hojdačku, na ktorú sú zvyknuté už od predchádzajúceho majiteľa.

 

Náročnosť:

Nejde o náročný druh. Je vhodný aj do činžiaku – do bytov.  Nieje hlučný, hlasový prejav je tichý. Priestorové nároky tiež niesú vysoké. U mňa sú umiestnené v klietke 120x40x40 a sú tam spokojné. Na nocovanie im treba zabezpečiť buď búdku alebo aspoň nejaký košík.  Ich jediná požiadavka je teplota, ktorá by nemala byť nižšia ako 10°C (podľa dostupných zdrojov, čo som si zisťoval).  Mladé mláďatá sa dajú aj skrotiť a mať ich ako domáceho miláčika, aj keď darom reči obdarené niesú. Z dostupných informácií som sa dozvedel, že je možné chovať aj viac párov spolu vo voliére, ale túto možnosť nemám osobne vyskúšanú.

 

Fotky:

 

1 Comment

Add a Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*