Agapornis Fischerov


20150624_144504Nakoľko som bol v tom, že prvý agapornisy ktoré som kúpil sú fischerove, zháňal som aj ďalších fischerov.  Ako sa neskôr ukázalo, pôvodný modrý boli škraboškovy.  A tak neplánovane som sa dostal k dvom poddruhom agapornisov – fischerov a škraboškovy. 

 

 

 

 

Základné údaje:

Názov: Agapornis škraboškový

Rozšírenie: Afrika – Tanzánia

Veľkosť: ide o malého papagája, veľkosť okolo 15 cm

Potrava: semená

 

Dôvod chovu:

1. Neplánovane, bol som v tom že aj prvý agapornisy čo som mal doma sú fischerovy.  Ako sa ukázalo, tí sú škraboškovy a tak som sa dostal k dvom poddruhom agapornisov.

 

Umiestnenie:

Agapornisy sú umiestnené vo voliere s rozmermi 160 x 90 x 200 (š, h, v), vyrobenej z dreva a použité pletivo je zajačie.

 

Krmivo:

Agapornisom dávam bežné krmivo – slnečnica, ovos, proso, lesknica a ovocie a zeleninu.  Dostávajú aj trávu a zelinu zo záhrady, ktorú radi hryzú a hrajú sa s ňou.

 

Charakteristika:

Ide o malého papagája, farebného a aj trochu “uškrekotaného”.  Ožívajú skoro ráno a navečer.  Sú pomerne plachý (aspoň tí moji), po vstupe do voliéry lietajú jak šalení – splašene, akoby som vystrelil medzi nimi. Mám ich pokope viacerov kusov, zatiaľ sa znášajú v pohode.

 

Zápory chovu:

– škrekot – pomerne hlučnejšie

– radi sa mi schovávali na búdku a sedeli tam aj celý deň, aj keď neznášali vajíčka ani neodchovávali

– ťažšie rozoznať pohlavie

– útočnosť a neznášanlivosť s inými vtákmi

– niekedy je za fischer-a vydávaní aj geo agapornis (miešanina fischer- skraboskovy)

 

Klady:

– malé, krpaté, pomerne nenáročné

– nákupná cena

– farebnosť / mutácie

 

Hniezdenie:

Agapornisy mi hniezdili aj cez zimu v pivnici v klietkach 120/40.  Ale nakoľko som im nedával materiál na stavbu hniezd ani vajičkovú zmes či naklíčené semiačka, párenie neprebehlo a vajíčka boli prázdne. Po vysťahovaní von, do klietky 100/100/100 , kde boli umiestnené 3 páry spolu, všetky tri páry zahniezdili. Búdky mali ležaté, pre andulky.  Na klietke som mal zavesenú rákosovú trstinu, ktorá ale asi po týždní, pri agapornisoch, už neexistovala a bola poukladaná na búdkach. Poctivo sedeli na hniezde na vajíčkach, až som na búdkach našiel vyliahnuté mladé agapornisy.

 

Fotky:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*