Pyrura hypoxantha


20150423_124440Po tom, čo som v roku 2014 kúpil pyruru lepidu, poloochočenú, som sa rozhodol venovať tomuto juhoamerickému “uličníkovi” viac a zadovážiť si aj párku.  Keď sa na internete objavil inzerát na párik hypoxant, nebolo to ani z ďaleka, nerozmýšľal som, išiel ich pozrieť a kúpil. O tom, že to bolo dobré rozhodnutie ma odvtedy presviedčajú každý deň, svojimi výmyslami, zvedavosťou, relatívnym kamarátstvom  a ich rôznymi “kúskami”. 

 

 

Základné údaje:

Názov: pyrura hypoxantha

Rozšírenie: Južná amerika

Potrava: slnečnica, semená, maškrty (jabĺčko, mrkva)

 

Charakteristika:

Predchádzajúca majiteľka ich predávala vraj z dôvodu hlučnosti a že má citlivých susedov.  Hlučnosť potvrdiť nemôžem, sú na tom rovnako ako korela či andulka, možno ešte aj tichšie.  Sú zvedavé a výmyselné, ako sa priblížim k klietke, už sú zavesené na prednej strane a čakajú maškrtu v podobe jabĺčka, mrkvy alebo piškóty, či niečo iné pre ich mlsné jazýčky. Sú relatívne kamarátske, nechajú sa pohľadkať či chytiť, aj keď občas venujú aj nejaké tie dzobance a hryznutia.  V klietke stále vymýšľajú, visia v rôznych pózach, všetko kontrolujú, navzájom sa škrabkajú, radosť na ne pozerať.  Dostali aj búdku, do ktorej sa už za súmraku nasťahujú a do rána sú v nej, nocujú tam. Búdka sa im veľmi zapáčila.   Ak cez deň prší alebo je zimšie, sú tam nasťahované tiež. Obľubujú piškóty (detské), mrku a jabĺčka, čo mám odskúšané.  Hlasový prejav využívajú len ak sa im niečo nepáči alebo chcú na seba upozorniť, ale nieje to nič hrozné. Veľmi radi obľubujú kúpanie.

 

Umiestnenie:

Pyrury sú umiestnené v klietke s rozmermi 60x50x100 cm (d,š,v).  S trojuholníkovou krytou strieškou.  Vo vrchnej časti majú umiestnenú búdku na spanie.  Búdka je pre korely, rozmerovo pasuje do klietky a vyhovuje aj pyruram. V klietke majú hinčiavku, drevené bidielka, ktoré môžu obhrýzať, malú vaničku na kúpanie.

 

Klady a zápory:

+ zvedavosť, výmyselnosť,

+ relatívna krotkosť

+ nieje veľký papagáj

+ relatívna tichosť, podobne ako korela či andulka

 

– náladovosť 🙂

– občasné hryzenie aj keď sú zvyknuté na ruku alebo človeka

 

Vo všeboecnosti, klady dosť prevažujú nad zápormi 🙂

 

Hniezdenie:

2016

Pár mi zahniezdil v drevenej lietke 100x45x60.  Búdka bola zavesená zvonku klietky.  Ako výstelka v búdke bola zmes hoblín a mulčovacej kôry.  Zahniezdili niekedy v máji. V pohode odchovali 2ks mladých. Počas odchovu dostávali klasicky zmes na kŕmenie, dopĺňajú ovocím, zeleninou, občas púpavou a vaječnou zmesou.

 

Fotky:

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*