Zebričky austrálske


11099581_727754757341361_7150831681718058030_oZebričky som kúpil ako starší párik,ktorý rok predtým aj úspešne odchoval mladých.  Dôvodom kúpy bolo zaplniť menšiu záhradnú voliéru, v ktorej boli kanáriky. Aby nepôsobila úplne prázdnym dojmom, keďže kanáriky patria k drobnému vtáctvu, rozhodol som sa pridať aj iné drobné vtáctvo – zebričky.  Neskôr som zebričky zrušil kvôli nezhodám s kanármi, ale asi o ďalší rok ich znova obnovil a dal spolu s andulkami a korelami a ryžovníkmi.

 

 

 

Základé údaje:

typ: drobné vtáctvo

Názov: Zebrička austrálska

Rozšírenie: Austrália

Potrava: semená

 

Dôvod chovu /obnovy chovu

1. zebričky som už dávnejšie krátku dobu choval.  Ide o malé vtáky, ktoré neustále niečo robia, preletujú.

2. zaplniť menšiu záhradnú voliéru, v ktorej bol len párik kanárikov

3. nízka nákupná cena (2,5 až 3,5 Eur/ks)

4. nenáročný chov

 

Umiestnenie:

Najprv boli umiestnené spolu s kanárikmi v klietke s rozmermi prb. 60 x 30 x 60 cm (d x š x v). Neskôr boli presunuté do záhradnej voliéry s rozmermi 80 x 60 x 100 cm (d x š x v). Umiestnené boli spolu s kanárikmi

 

Vzhľadom na neznášanlivosť počas hniezdenia, reps. už pri príprave hniezdenia, rozhodol som sa zebričky zrušiť, keďže v danom čase som ich nemal kam inde dať.

Neskôr, asi po prb. roku, po znovu obnove chovu zebričiek, som ich umiestnil do voliéry 3x1x2 spolu s andulkami, korelami, ryžovníkmi.

 

Charakteristika:

Zebričky je najlepšie chovať v páre (samec + samica). Ide o malé vtáctvo, ktoré neobsedí na mieste a preto potrebuje mať priestor na pohyb a prelety z bydla na bydlo. Ide o teritoriálneho vtáka, vo voliére mi pod chvíľou naháňa aj kanárikov, ako som si odsledoval.  Ich zvukový prejav je slabý, ide skôr o niečo ako mrnčanie. Aj z predchádzajúceho chovu, aj z aktuálneho páriku, môžem potvrdiť, že nejde o bojazlivé vtáky. Bez problémov lietajú po celej klietke a spúšťajú sa aj na zem. Ide aj o tzv. “čističov” vo voliére, zrniečka a semená čo vypadajú na spodok klietky  zozbierajú.

Kvôli neznášanlivosťi s kanárikmi som zebričky musel predať. Počas hniezdenia sa naháňali, kanár stále naháňal zebričku, chvíľami aj opačne. Táto nevraživosť sa objavovala aj mimo hniezdenia, občas.  Nakoľko som nemal iné miesto pre zebričky, zvolil som možnosť predaja chovateľovi z okolia, ktorý chová viacero zebričiek vo vonkajšej voliére.

Neskôr asi po roku, som chov týchto aktívnych krpcov obnovil znovu, umiestnil ich do novej voliery (postavaná v lete 2015) spolu s andulkami, korelami a ryžovníkmi. Vo voliere stále poletujú, sú aktívne,je fajn ich sledovať. S andulkami aj ostatným vtáctvom si vychádzajú a tolerujú sa.

 

Po čase som sa rozhodol venovať len výstavným zebričkám. Tieto zebričky sú o niečo väčšie ako klasické, pôsobia mohutnejšie.

 

Hniezdenie:

Niekto dáva zebričkám košíky, u mňa v pohode odchovávali a hniezdili v polootvorených búdkach. Nechal som ich všetky spolu v voliére 3×1.7×2 s inými druhmi. Výhoda bola v tom, že sa mohli samé povyberať. Nakoľko som mal viacero kusov v chove,samice aj samce. Jeden pár mi zahniezdili aj v búdke aká sa používa pre agapornisy, ktorá bola zavesená v voliére. Výstelku hniezda si riešili zebričky samé, z ponúknutých tráv a zeliny, ktoré som im dával do voliéry.

 

Fotky:

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*