Papagajec vlnkovaný (Andulka)


OLYMPUS DIGITAL CAMERAPapagájec vlnkovaný, bežne nazývaný andulka. Išlo o moje úprvé stretnutie s opereným tvorstvom.  Neskôr pribudli korely a iné papagáje.  Po určitej dobe som sa k andulkám aj vrátil na krátku dobu a úspešne aj odchoval mladé.  Ide o pomerne tichého a zlatého papagájca. Umiestnené boli v bytových klietkách alebo vo väčšej vonkajšej voliére.  Bola aj doba, kedy som mal anduliek viacero. 

 

 

Základné informácie:

Rozšírenie: Austrália

Názov: Papagájec vlnkovaný (andulka)

Potrava: semená, proso, ovos

 

Informácie z chovu:

Andulky som mával určitú dobu v bytovej klietke, neskôr boli umiestnené vo vonkajšej voliére, kde dostali aj búdku a podarilo sa mi odchovať aj mladé. Samička a samec sa dajú rozlíšiť podľa nosa (modrá farba).  Ide o pomerne tichých a nenáročných operencov, ktorých je dnes možné si zadovážiť v rôznych farebných verziách.  Ja som za obdobie chovu anduliek mal žlté, zelené a modré.   Andulky sa dajú skrotiť a vedia byť kamarátske. Rozprávať sa mi nepodarilo žiadnu andulku.  Mal som ich umiestnené spolu s korelami vo voliére, nebol žiadny problém a v pohode sa znášali.  Ako potravu som im dával hlavne ovos a proso, ale vzhľadom na spoločný pobyt s korelami, mali možnosť aj slnečnice, či ju ale žrali netuším. Ide o pomerne živých operencov, ktorí radi lietajú.  Počas zimy boli andulky umiestnené v klietkách, v miestnosti chránenej pred vetron.

 

Odchov:

V chovprodukte som kúpil hotovú hniezdnu búdku pre andulky.  Na radu od známeho, ktorý už dochoval mladé viac krát, som búdku umiestnil čo najvyššie vo voliére,ako bolo možné. Andulky zareagovali vcelku šikovne, za chvíľu začali hniezdiť. Počas hniezdenia som im dával uvarené vajíčko, miešané s strúhankou, krájal mrkvu alebo jabĺčka.  Podarilo sa mi úspešne odchovať aj mladé andulky.

 

Fotky:

Voliera

 

Odchov mladých (2011)

 

V súčasnej dobe už andulky nechovám, ale časom sa k nim ešte možno vrátim.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*