Kanáriky


20150417_132845Kanárika som vždy chcel chovať, nielen preto, že je to malý šikovný vrtký a pekný vtáčik, ale aj z dôvodu jeho spevu.  Tak keď som na facebookovej stránke venovanej exotickému vtáctvu našiel ponuku na predaj páriku, s predajcom som sa dohodol a išiel pre ne.

 

 

 

 

Základné údaje:

Typ: drobné vtáctvo

Názov: kanárik

Rozšírenie: Španielsko, Kanárske ostrovy

Potrava: semená

 

 Dôvod chovu:

1. okrem papagájov obohatiť chov aj o drobnejšie vtáctvo

2. spev

 

Umiestnenie:

Po prinesení boli krátku dobu umiestnené v klietke s rozmermi prb. 60 x 30 x 60 cm (d x š x v). Neskôr sa mi podarilo zohnať im menšiu záhradnú voliéru s rozmermi 80 x 60 x 100 cm (d x š x v).  V tejto klietke sú umiestnené aj spolu s zebričkami austrálskymi.  Klietka je vybavená viacerými bidielkami a halúzkami na sedenie, malou vaničkou a miskou na semená. Do klietky sa v pohode zmestili aj búdky na hniezdenie pre kanáriky a zebričky.

 

 Charakteristika:

Malý vrtký vtáčik, ktorý neobsedí na mieste a stále sa potrebuje hýbať alebo preletovať z halúzky na halúzku. A popritom si niekedy aj šteboce a spieva. Ja som kúpil už starší párik, kanáriky niesú vôbec plaché.  Keď som im do klietky dával semiačka, tak mi pristál aj na ruke. Vo vonkajšej klietke, večer za tmy, keď si svietim baterkou a idem ich skontrolovať občas, otvorím klietku a môžem ho kľudne pohľadkať. Že majú radi vodu a kúpanie môžem potvrdiť, ako som v klietke osadil malú vaničku na vodu, hneď pri nej boli.

 

Hniezdenie:

Kanáriky mi hniezdili v voliére prb 70x60x100, kde boli samostatne umiestnené.  Tak isto mi zahniezdili a odchovali aj v klietke 75/40/40, kde boli samostatne. Na hniezdenie som im ponúkol košík bežne dostupný v chovprodukte. Do klietky im dal trávy, zeliny, z ktorých si spravili výstelku hniezda.  Aj počas odchovu som nechal pár spolu, nerozdeloval som. Ani po vyletení mladých som neoddeloloval pár a nechal ich stále spolu.