Chovatelia – skúsenosti, kúpa a predaj vtákov


cofAhojte.  Po niekoľkých zlých skúsenostiach z tohto roku, som sa rozhodol napísať tento článok, ako informáciu, že aj v hobby, v chove vtáctva, sa dá stretnúť s rôznymi skúsenosťami, s rôznymi chovateľmi.

 

 

 

Prečo píšem tento článok:

Papagáje a exoty chovám z potešenia, ako hobby, už niekoľko rokov. V roku 2015 sa mi podarilo dať dokopy veľké voliéry na záhrade a rozšíriť chov, tým som začal aj chodiť na burzy, kupovať vtáky od chovateľov a navštevovať chovateľov na okolí. A s tým prišli aj kladné a záporné skúsenosti. Stretol som sa s viacerými chovateľmi,  mal som možnosť spoznať rôzne správanie a jednanie chovateľov. A keďže chovateľstvo je pekné hobby, a ako pri hobby, by človek očakával, že ľudia z daného záujmu to robia z potešenia, že ich to baví, je smutné keď sa nakoniec ukáže, že nedá sa vo všetkom veriť. A že aj to čo vyzerá a prezentuje sa fajn,  sa nakoniec ukáže negatívne. Mal som možnosť navštíviť viacero chovov na západnom slovensku, stretnúť sa s viacerými chovateľmi.  Niektorí chovali vonku vo vonkajších volierách na dedine /na okraji mesta, iný chovali v pivnici alebo  v spodných priestorov bytoviek/činžiakov.  Iný zas chovali v byte, v iizbe. V článku spomeniem aspoň niektoré skúsenosti, nedá sa spísať všetko. Mená a adresy chovateľov tu uvádzať nebudem, ani kontakty na nich, z dôvodu osobných údajov.

 

Začneme s tým kladným:

1.) chovateľ z záhoria, niekde od Senice
Chovateľ bral odo mňa papagája horského, mladého, výmenou za samčeka neofémy tyrkysovéj, mladej. Jeho chov som osobne nevidel, ale s chovateľom som sa stretol osobne pri jeho návšteve u mňa doma. Videl som aj jeho inzeráty na bazos.sk, kde ponúkal svoje vtáky za prijateľné ceny.  Z rozprávania s ním bolo vidieť, že vtáky sú jeho hobby a chová ich zo záujmu. Samček neofemy je pekný, zdravý, životaschopný.

 

2.) chovateľ z Bučian, pri Trnave

U tohto chovateľa som kupoval papagája kráľovského. Videl som jeho chov, bol parádny.  Parádne vonkajšie voliéry aj s záletom, všade čisto a aj okolie voliér bolo čisté. V jeho chove boli kakadu ružové, alexandre čínske, papagáje kráľovské, papagáje červenočiapočkové, alexandre malé, neofémy tyrkysové, papagáje horské, korely a iné. Radosť sledovať vtáky a pozerať. Chovateľ bez problémov poukazoval svoj chov, poradil, vtáky predával v cenách akých sa všeobecne pohybujú. Chovateľa môžem z môjho pohľadu odporúčať.

 

3.) chovateľ z Veľkých Kostolian, kúsok od Piešťan 

U chovateľa som bol osobne, kupoval som od neho agapornisov.  Chovateľ má parádne voliéry a priestory, čisté okolie voliér. V jeho chove boli žakovia, papagáje kráľovské, papagáje červenokrídle, agapornisy viacerých poddruhov a iné. Sledovať vtáky v chove bola pasia. Chovateľa môžem z môjho pohľadu odporúčať. Chovateľ sa volá Uhlík, občas má inzeráty aj na bazos.sk, pokiaľ má vtáky na predaj.

 

4.) chovateľ z Pustých Uľán

Chovateľ mal parádne voliéry, dobre rozloženie voliér. Vo voliérach choval viacero druhov – agapornisy, žakov, alexandrov čínskych, alexandrov malých, pyrury a iné.  Bez problémov spravil obhliadku chovu, poukazoval chované vtáky a svoje voliéry. Všetko umiestnené v peknom prostredí, čisté okolie voliér aj voliéry samotné. Na Facebooku chovateľ vystupuje pod menom Toso Ivan.

 

5.) chovateľ z Trnavy

Chov mal vo vonkajších voliérach, kde choval andulky, neofémy, kanárikov a iné.  Voliéry boli pekné, čisté, prostredie tak isto pekné a čisté. Mal viacero mutácií vtákov, radosť pozerať a sledovať na vtáky. Ide o dôchodcu, ktorý sa tomuto koníčku venuje.

 

6.) chovateľ z Vlčkoviec

Od tohto chovateľa som kupoval vtáctvo viac krát.  Mal parádne vonkajšie voliéry, v ktorých boli korely, andulky, kakariky, rozely, alexandre, andulky a iné.   Na zimu mal spravené priestory v pivničných priestoroch. Chov bol parádny, situovaný za domov vzadu. Voliéry boli čisté, okolo volier tak isto udržovaná čistota.

 

A teraz niečo záporne:

 

1.) chovateľ z dediny kúsok od Trnavy

S chovateľom som riešil výmenu alex veľký,  2ks (podľa DNA 1.1), rok 2016.  S tým že mi ponúkal na výmenu barnardov zelených červenočelých, pár.  Uviedol som cenu akú chcem za alexov, on uviedol cenu akú chce za barnardov. Rozdiel vychádzal vyše 100 Eur. Pán bol upozornený, že jeden alex veľký bol ručne dokrmovaný.  Tvrdil, že chce preto, že ich chce chovať a zmeniť chov.  Pri osobnom stretnutí, som očakával doplatok, načo sa pán ohradil, že on myslel výmenu 1:1.  Došlo ale k dohode a doplatku sumy.  Potiaľto by to ešte vyzeralo fajn.

ale:

po výmene, už na druhý deň som, som našiel inzerát na bazos.sk s ponukou alexov veľkých.  Po pozretí inzerátu, porovnaní údajov predajcu, som si bol istý že ide o vtákov odo mňa. Požadovaná cena bola už navýšená, oproti tej, za akú som ich kúpil. Neskôr, keď som písal e-mail z iného e-mail konta ako pri dohadzovanej výmene, mi odpísal, že vtákov má už 1/2 roka a dostal ich od manželky ako darček. A že obaja sú odchov pod rodičmi. Vyžiadal som si fotku DNA, ktorú poslal, a hneď mi bolo jasné, že ide o vtákov odo mňa. Podľa údajov, viem chovateľa usvedčiť z nasledovného:

  • klamstvo o tom ako dlho má vtákov
  • klamstvo o tom, že obaja sú odchov pod rodičmi

 

2.) chovateľ zo Senca

Chovateľ chodí aj na burzy v Senci a Nitre.  Nebudem konkretizovať ani miesto kde chová, aby som nebol obvinený z očierňovania či podobne. Od chovateľa som kúpil párik vtákov – drobotín. Jeho chov bol v pivničných priestoroch.  Dlhý čas som v chove nemal problémy, všetko išilo fajn, vtáci boli ok. Po kúpe a osadení drobotiny od neho, mi beho pár dní skapala samica z páru na hnačku.  To by sa dalo brať ako náhoda.  Ale behom pár dní na to, mi začali kapať vtáky, jeden po druhom, z voliéry, kde bol umiestnený aj pár od daného chovateľa. A všetky na hnačku. Od tejto doby som začal mať problémy v chove, hlavne v boxe kde bol umiestnený daný pár.  Neskôr sa mi dostali informácie od iného chovateľa zo Senca, na daného pána, ktoré tiež neboli práve lichotivé. Ako sledujem bazoš, predajca priebežne predáva rôzne vtáctvo na bazoši stále.

 

O skúsenostiach by sa dalo písať aj viac, z našej dediny – Hrnčiarovce nad Parnou, poznám tiež chovateľa, čo má parádny chov, parádne voliéry. Tak isto som navštívil aj chov pri Bratislave, z ktorého som mal zmiešané pocity. V chove boli parádne drahšie druhy, ale čistota voliér mizerná, dosť bordelu.

Mal som možnosť navštíviť aj chov v Modranke, v Šelpiciach,  pri Smoleniciach,  za Hlohovcom smerom na Topoľčany, v Hlohovci u dvoch chovateľov,   Parádne chovy, kde sídce neboli zastúpené drahé a menej časté druhy, ale skôr bežne chované druhy, chované ale v pekných a čistých voliérach.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*