Aymara pruhovaná


12017573_961596933930615_1421398710576777187_oJužná amerika má svoje čaro, čo sa týka operencov a papagájov. A keďže “väčšia” veľkosť operencov z tohto kontinentu patrí medzi hlučné, hľadal som druh, ktorý by bol tichý, zvedavý, dobre ochočiteľný, nenáročný, cenovo dostupný a mal aj mutácie – farebné možnosti. Aymara všetky tieto body spĺňala. 

 

 

Základné informácie:

Rozšírenie: južná amerika

Pohlavný dimorfizmus: áno

Hlučnosť: tiché, z môjho pohľadu tichšie ako andulka aj

Náročnosť: nenáročné

Potrava: ovocie, semiačka, zelenina,

Veľkosť: približne ako andulka

 

Klietka:

Po kúpe som ich dočasne dal do klietky s rozmermi 80x45x45.  Tvárili sa, že klietka im vcelku vyhovuje. Podľa informácií od chovateľov, tento druh je skôr lezec ako letec, potrebuje mať možnosti na lozenie.  Na veľkosť klietky náročný nieje, postačuje mi 80x40x40, prípadne niečo väčšie.

 

Potrava:

Podávam im zmes ovsu, prosa, kardy, dardy, slnečnice pásikavej (v menšom množstve), lesknice. Ako doplnkové kŕmenie podávam ovocie a zeleninu. Potvrdili sa mi informácie od chovateľov a majiteľov tohto druhu, ktorý písali, že vyžerú všetko, nepohrdnú ničím. Misky sú vyžraté, aj ovocie a zelenina.

 

Povaha:

Ide o pomerne tiché a kľudné vtáky. V klietke ich ani nepočujem. Sú zvedavé, keď pozrem do klietky, automaticky ich hlava smeruje na mňa a kontrolujú čo sa deje. Nakoľko radi nocujú v búdke, po osadení búdky do klietky, už ten istý večer mali zmapované o čo ide a spali na búdke.

 

Mutácie:

Moje aymary, ktoré mám doma, sú zelenej farby, s tým že podľa informácii od predchádzajúceho chovateľa, samec je štepiteľný na modrú farbu. Videl som mladé od tohto páru a jedno bolo modré.  Mutácie existujú, dá sa nájsť aj aymara inej farby.

Všeobecne od aymar je viacero “poddruhov” – aymara pruhovaná, aymara citronova a ďalšie……..

 

Fotky:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*