Holúbok diamantový


20160508_095608_HDRPri návšteve na burze v Senci, pri prechdzaní okolo klietok s operancami, mi “udrel do očí” tento párik. Zapáčil sa mi, predajca mi povedal že ide o zohratý párik, predáva len z dôvodu uvoľnenia priestorov. Dohodli sme sa na cene a ja som si niesol v prenoske domov týchto dvoch holúbkov, najmenších zo svojho druhu.  

 

 

Základné informácie:

Názov: Holúbok diamantový

Pôvod: Austrália

Znášanlivosť: s inými druhmi znášanlivý

Náročnosť: nenáročný, vhodný aj pre začiatočníkov v chove

Veľkosť: jeden z najmenších z čelade holubov, dĺžka asi 20cm, váha prb. 30g

 

Popis:

Pri kúpe holúbkov som o nich takmer nič nevedel. Boli pre mňa neznámou, nakoľko išlo len o spontánne rozhodnutie, neplánované. Ako som sa neskôr dočítal a dozvedel, pri týchto operencoch je problém zostaviť harmonizujúci párik. Našťastie som ich kupoval s tým, že párik sú, čo sa aj začína potvrdzovať v chove, sedia spokojne vedľa seba, pripravujú si aj stavbu hniezda (2016), všetko naznačuje tomu, že predajca neklamal.

Holúbkov som umiestnil do voliéry s rozmermi 300x140x200 (hĺbka/šírka/výška) spolu s párom papagájov horských a 2 pármi koriel chocholatých bielohlavých.  Prvé dni som sledoval, či nebudú rozbroje, bitky, napádanie, ale našťastie sa nič z toho nedialo, vtáci sa v pohode znášali a tolerovali. A takto to pokračuje aj ďalej. Ako kŕmenie dostávajú to čo aj ostatný – proso, ovos, lesknica, slnečnica, tráva, ovocie, zelenina. Ako ich sledujem, tak radi vysedávajú na slnečných miestach vo voliére alebo sú na zemi a buď len vylehujú alebo si dzobkajú popadané semiačka, ovocie, zeleninu alebo trávu na zemi.  Poletovať ich moc nevídam, viac ich sledujem posedávať.

Čo sa týka hlasitosti, ide o pomerne tichý druh (môj názor). Cez deň sú väčšinu času takmer absolútne ticho, iba občas sa ozve klasické holubičie “hrkú hrkú”, ktoré ale vôbec nepôsobi rušivo a hlasno. Ich hlas je tichý a príjemný. Keď porovnám s inými druhmi, tak sú tichšie ako andulky, aspoň u mňa vo voliére. Z sledovania vtákov, ozýva sa len samček a aj to hlavne v čase “námluv”, kedy sa snaží predvádzať pred samičkou.

Pozerať na samčeka pri predvádzaní samičke pôsobi srandovne, veľmi rád sa na to pozerám, je to vtipné. Samček napechoruje chvost, asi ako páv, pri tom si hrkúta svoje “hrkú hrkú” a behá okolo samičky. Keď počujem vo voliére tento charakteristický zvuk, takmer vždy ide o tieto “námluvy”.

Z dostupných naštudovaných informácií som zistil, že nieje problém holúbkov chovať ani v menších klietkach o dĺžke 50-60cm. Ale nakoľko sú kľudní, neútoční a tolerantní, škoda ich trápiť v takýchto malých klietkach, dal som ich k iným kľudným vtákom, kde majú viac priestor na život a lietanie.

 

Fotky:

 

 

1 Comment

Add a Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*