Ryžovník


20150812_172040K tomuto druhu drobotiny som sa dostal náhodou, pri hľadaní niečoho malého na vyplnenie väčšej klietky.  Hľadal som niečo ako amadina gouldova a podobne, a popritom som našiel inzerát na pár ryžovníkov. Mal som to cestou domov, tak som sa pre ne zastavil. 

 

 

 

 

Základné informácie:

Rozšírenie: filipíny, ázia

Potrava: Semená, ryža, ovocie

veľkosť: drobotina, veľkosť podobná kanárovi

náročnosť chovu: nenáročný

cites: bez cites-u

hlučnosť: tichý

 

Charakteristika a chov:

O ryžovníkoch je možné dočitať sa veľa aj na internete, o ich náročnosti, povahe a podobne.  Z môjho pohľadu a skúsenosti, ide o malých tichých vtákov, ktorý sa nijak hlučne neprejavujú a zatiaľ niesú ani útočný.  V klietke sú umiestnené spolu s párom kanárikov a párom neofém.  Do klietky na spodok som dal aj párik prepelíc čínských, aspoň vydzobávajú vyhádzané semiačka od operencov. Zatiaľ som žiadne konflikty medzi vtákmi nezaznamenal, znášajú sa v pohode.

Typickým znakom týchto vtákov je ich dzobák, ktorý vraj používajú na obranu alebo odháňanie. Zatiaľ s kanármi aj neofémami vychádzajú bez problémov, takže nieje žiadny problém aby boli nútený využívať útok dzobákom.

Ako krmivo podávam zmes semien (slnečnica, proso, ovos, lesknica) a ovocie a zeleninu. Misky majú spoločné s kanármi a neofémami, každý si vyberie čo chce.

 

Umiestnenie:

Drevená klietka, rozmery prb. 150x55xx70 (šírka, hĺbka, výška) s umiestnením hniezdiacich búdok zvonku.

 

Fotky:

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*