Prepelica čínska


cinske prepeliceV novopostavenej voliére sú tri výbehy.  Jeden z  nich obývajú prepelice japonské. A do ďalších som chcel niečo podobné, malé a hrabavé, čo by zbieralo popadané a vyhodené semiačka od papagájov a zároveň by sa s nimi v pohode znášalo. Po vyhľadávaní, zisťovaní a pýtaní sa, vyšla voľba na prepelicu čínsku. Kúpil som 2 páriky (4 kusy). 

 

 

 

Základné informácie:

rozšírenie: Čína

potrava: pšenica, šrot, semiačka, obilniny

váha dospelej: prb 20g

veľkosť dospelej: asi ako malé kuriatko

náročnosť: nízka

 

Umiestnenie:

Vo voliére sú tri výbehy. Prvý – najväčší obývajú prepelice japonské.  Zvyšné dva patria prepeliciam čínskym. V každom výbehu je jeden párik.  Prvý výbeh má rozmer 100x300x200, druhý 140x300x200.  Oba výbehy sú čiastočne vybetónované (1/3 výbehu), zvyšok je klasický – zem.   Na vybetónované časť som dal slamu, aby nemuseli chodiť či spať na betóne. Voliéra je krytá z bokov laminátom, ktorý bráni vetru, dažďu, nepriazni počasia, prievanu, z vrchu je polykarbonátová trapézová strecha, aby bránila dažďu, snehu. Vo výbehoch sú spolu s korelami, andulkami, neofemami, horskými (kouřovými) papagájmi, ryžovníkmi a kanármi.  Zatiaľ som nezaregistroval problémy, v pohode sa znášajú.

Po prinesení domov boli dočasne umiestnené v klietke s rozmermi 100x30x40, ktorá by im aj vyhovovala, ale nakoľko boli predtým u predchádzajúceho chovateľa zvyknuté na voliéru, sústavne špekulovali okolo krajov klietky a snažili sa dostať ďalej.

 

Chov:

Ako krmivo im dávam do malej misky pšenicu a šrot, zároveň si zbierajú popadané a povyhadzované semiačka od papagájov.  Misky na vodu som zvolil nízke (používané pod kvetináč), aby som zabránil zbytočnému namáčaniu prepelíc, nakoľko vlkhosť a mokro pre ne nieje priaznivé.  Čo ma prekvapilo, bolo že raz po vstupe do voliéry som našiel prepeličku sedieť na krmníku pre papagáje, vo výške asi 1m.  Takže nemajú problém vyletieť do výšky 1m.  Oko na voliére je veľkosti 19x19mm.

 

Náročnosť:

– nesmú byť v prievane

– nesmie na nich pršať, snežiť a pod

– môžu zimovať vonku v voliérach, v danom čase len neznášajú vajíčka

– môžu byť umiestnené spolu s papagájmi vo výbehoch

– sú tiché, nenáročné

 

Fotky:

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*