Aratinga nanday (nanday čiernohlavý)


12825423_883358218447680_1433437506_nKrátkodobo mali u mňa pobyt aj tieto exotické operence, z južnej ameriky. Bol som ich nútený dať preč z dôvodu hlučnosti.  Ide o druh aratinga nanday, inak nazývaný aj nanday čiernohlavý alebo nanday nandayus. 

 

 

 

 

Základné informácie:

Pôvod: Južná amerika

Pohlavie: jednoznačne určiť len podľa DNA

Odporúčaný výbeh: dĺžka aspoň 3m, pri ochočenom primeraná klietka s možnosťou lietať po byte

Odchov: v 3-tom roku

 

Charakteristika:

Ide o papagája z južnej ameriky, ktorý patrí medzi hlučnejšie.  Ich škrekot je prenikavý, vrieskajú hlavne ráno a podvečer, v prípade vyrušenia alebo strachu aj cez deň  Typickou vlastnosťou je zvedavosť.

 

Moje hodnotenie:

Nakoľko sa operenci u mňa zdržali asi len niečo vyše týždňa, z dôvodu neakceptovania operencov ostatnými členmi domácnosti, hodnotiť môžem len tento čas.  Ohlasujú sa hlavne ráno a navečer, pričom ich hlas je prenikavý. Ubytovaný boli v pivnici a dokázali prehlušiť aj zvuk televízora pusteného v miestnosti v dome.  Pri vyrušení alebo príchode do pivnici , nakoľko ma ešte dobre nepoznali, sa automaticky začali ohlasovať. Na pohľad vyzerá operenec veľmi pekne, prekvapilo ma aj že pri chytaní pri odchyte nemali veľkú snahu hrýzť, aj napriek tomu že neboli ochočované nikdy.  Ako krmivo som im podával zmes prosa, kardy, slnečnice pásikavej, lesknice, ovsa, dardy. A k tomu dostávali ovocie – jabĺčko, hrozno, piškóty a pod. Pokiaľ neboli rušený v priebehu dňa, tak zhruba od 10:00 do 17:00 (až 18:00) boli v pivnici ticho.

 

Fotky:

 

 

2 komentáre

Add a Comment
  1. vazne, pan inteligent?? Preto asi vsetci co chovaju aratingy, hovoria ze skriekaju, ale ty si asi extra pripad…………a si si isty ze chovas aratingy? Nemas nahodou zebricky, pan inteligent?? Asi ich vela ludi predava len preto, ze su take super tiche…….. ale mozno len potrebujes navstevu usneho..
    Mam velke voliery vonku, ale ked som ich kupil cez zimu, tak ich asi nebudem davat von do mrazu………..ale tak taky chovatel ako ty to asi nepochopi.

    A hodnotit po tyzdni, to je uzasna skusenost…..počkam si na tvoje info po dvoch mesiacoch. Uz to svedci o chovatelskej skusenosti, aku mas, ze po tyzdni, ked je vtak este v strese znoveho prostredia, boji sa, zistuje a ty uz riesis ze aky je “tichy”. A este ak nieje nahodou aj rucne dokrmovany………..
    Nejdem ta riesit, ale bludy pises ty a totalne.

  2. Martin Gmitter

    Tak ty si inteligent ked drzis vtáky v pivnici sa nečuduj ze škriekali , pes by tiez štekal ja mam jedného uz tyzden a to co sem pises ze úplný blud. Kra kra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*