Amazonik čiernotemenný


Amazonik čiernotemenný pochádza z južnej ameriky. Ide o papagáje strednej veľkosti, pekne sfarbeného. Podľa zisťovania o dostupnosti, v SR nieje veľmi rozšírený, zistil som len pár chovateľov ktorý ich aj odchovávajú. Veľký problém je zohnať samičku, pri tvorbe páru. 

 

 

Základné informácie:

Rozšírenie: Južná amerika

Veľkosť: stredne veľký papagáj

Náročnosť: primeraná, náročný len na teplotu zimovania

Potrava: zrno, ovocie, zelenina

Odchov: až po 2, optimálne 3 rokoch

Pohlavie: len podľa DNA

 

Popis:

Ide o stredne veľkého papagája, zaujímavo sfarbeného. Od svojho príbuzného amazonika bielobruchého sa odlišuje hlavou – temenom, podľa čoho aj dostal pomenovanie “čiernotemenný”. Samičku od samčeka nieje možné rozoznať na pohľad, je nutný test DNA. Ide o hravého papagája, na youtube nájdete veľa videí s amazonikmi. Tento druh papagáje je vhodný aj na ochočenie, ako domáci maznáčik. Zavďačíte sa mu rôznymi hračkami či možnosťami na hranie. Čo sa týka hlučnosti, podľa môjho názoru je primeraná. Je ho sídce viac počuť, ale ozýva sa len raz za čas. Kým som mal samotného samčeka, staršieho (vek 12 rokov), tak bol ticho. Po pridaní samičky, ktorá má niečo vyše roka, sa hlučnosť zvýšila, škrieka ale hlavne samica.

 

Potrava:

Na kŕmenie im dávam zmes pre veľké papagáje, kupovanú na stránke www.krmivoprepapagaje.sk . Miešam zmes light a deluxe. Zmesy obsahujú chilli papričky, sušené banány a hrášok, arašidy, kardy, viacero druhov slnečnice a ďalšie iné zrná. Ako doplnok dostávajú jabĺčka, ktoré ponúkam nakrájané na dronejšie, nakrájané na “mesiačky” alebo aj celé jablko. Ani celé jablko nerobí problém, je “zlikvidované” v krátkom čase. Ďalšie doplnky, ktoré dávam sú: mrkva (nakrájané alebo aj celá), piškóty pre papagáje, občas mango alebo papayu, granátové jablko občas, hrášok v lúskoch v čase sezóny, čerešne v čase sezóny, hrozno, skúšal som aj čučoriedky či iné bobuloviny (ribezle a pod.).

 

Chovný priestor:

U mňa som amazonikov umiestnil do voliéry s rozmermi prb. 220x70x200 cm (hĺbka, šírka, výška). Voliéra je vyrobená zo železa a umožňuje operencom loziť aj lietať.  Vo voliére majú hrubé haluze na sedenie z ovocných stromov, majú tam spravené závetrie v jednom rohu, kde aj nocujú. Ako ochočenému maznákovi s pravidelným preletom po dome, mu postačuje aj menšia klietka. Na zimu bude umiestnený v klietke s rozmermi prb. 150x55x70.  Ako väčšina južnej ameriky, cez našu zimu je treba ho schovávať.

 

Fotky:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Comment

Add a Comment
  1. Dobrý deň,
    Chcela by som sa opýtať, koľko rokov sa dožíva Amazonik Bielobruchý.
    Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*