Papagája horského (kouřového) som už dávnejšie mal vo voliére v chove, ale po uhynutí jedného z páru som tento druh zrušil. Po dlhšej odmlke a zrušení chovu kakarikov, som sa rozhodol k tomuto druhu papagája vrátiť a znova ho mať v chove vo voliére. Dôvodov bolo viac: chcel som niečo väčšie, čo sa dá aj ochočiť – mladý vták, pekne vyzerá a nieje hlučné.
Základné informácie:
Pôvod: Austrália
Strava: semená, ovocie, zelenina
Pohlavie – dá sa rozoznať
Povaha: tiché a aj relatívne kľudné
Chov:
Po donesení domov boli umiestnené do voliéry s rozmermi 200 x 70 x 200 cm, spolu s alexandrami malými, s tým že v krátkej dobe ich presuniem do nového výbehu v novej voliére. Sú to tiché a kľudné papagáje, s alexandrami sa znášajú v pohode. Neskôr boli presunutý do voliéry prb. 300x140x200, kde sú umiestnené spolu s inými druhmi (korely, pasomnici, neofemy, kakariky, ryžovníci). Vo voliére ich je počuť len podchvíľou, ak ich niečo vyruší. Ako potravu im dávam semená – slnečnina, proso, ovos, lesknica, ovocie a zeleninu. Nejde o útočný druh, skôr naopak. Pôsobia veľmi kľudne a pohodovo, nenapádajú žiadny iný druh. aa
Hniezdenie:
Na niektorých weboch sa uvádza, že hniezdia už v prvom roku, u mňa v chove ale zahniezdili až 2-ročné jedince. Na hniezdenie som im ponúkol jeden rok kmeňovú búdku s rozmermi prb. 60cm výška, 30cm priemer. Druhý rok si vybrali búdku – kváder, s podstavou prb. 30x30cm a výškou prb 60cm. Samička poctivo sedela na hniezde, prvé 2 týždne ju ani nebolo vídať vo voliére. Až neskôr začala aj opúšťať búdku. Samec občas zašiel na búdku, ale nezdržoval sa tam dlhšiu dobu. Aj počas toku a hniezdenia, boli spolu s korelami, kakarikmi, ryžovníkmi, neofemami a pásomnikmi vo voliére prb. 300x140x200.
Fotky: