Krmivo pre papagáje


11401012_755415927908577_4849487194458753840_nRozhodol zhrnúť a spísať krmivo pre papagáje, ktoré používam a ktorým kŕmim papagájov.   Na základe vlastných skúsenosti a aj rozhovorov s chovateľmi a debatami na fórach na internete. 

V článku stručne zhrniem, ktoré krmivo používam pri krmeni svojich operencov.  Bližšie informácie o obilniniach nájdete cez google.sk, kde zistíte aj jeho kladné účinky.

 

 

Slnečnica

Asi najznámejšia olejnina, ktorá sa používa na kŕmenie operencov.  Dá sa kúpiť vo viacerých “verziách” – pásikavá, tmavá…  Vo všeobecnosti sa odporúča od jari do zimného obdobia používať pásikavú slnečnicu a aj to len striedmo, aby nám operence nepribrali.  Cez zimné obdobie sa odporúča používať tmavú slnečnicu, vzhľadom na nižšie teploty.    Slnečnicu dávam v obmedzenom množstve všetkým operencom vo svojom chove.

Proso

Zo začiatku som ho dával hlavne drobotine a andulkám, neskôr som zistil že je vhodné aj pre ostatné operence.  Dávam ho všetkým operencom v svojom chove. Podávam červené a žlté proso.  Existujú aj ďalšie druhy – biele, strieborné …………ale tie som zatiaľ neskúšal.

Lesknica

Začal som ju používať neskôr, miešam ju do krmiva všetkým svojim operencom v chove.  Spolu s slnečnicu, prosom, ovsom, konope a ďalšími semenami.

Ovos

Dávam ho všetkým svojim operencom, miešam ho spolu s slnečnicou, prosom, lesknicou, konope a ďalšími obilninami. Väčšinou podávam lúpaný ovos, ale skúšal som už aj nelúpaný a vyzeralo to že papagáje si s ním poradili 🙂

Senegalské proso

Dávam ho hlavne v podobe kláskou, ktoré moji operenci radi oberajú.  Ľúbi sa to drobotine (kanáriky), stredným papagájom (andulky, agapornisy) ale aj veľkým papagájom (alexander malý, alexander veľký). Radi oberajú klásky. Prázdne klásky kanárikovia začali nosiť aj na hniezdo, ako výstelku. Klásky dávam prb. 1 x za týždeň, občas  1 x za 2 týždne, ako kedy.

Konope

Začal som ho miešať operencom do krmiva až tento rok (2015), predtým som ho nepoužíval. Vyzerá že im chutí, lebo v miskách je takmer všetko vydzobané, nezostávajú žiadne semiačka z miešaneho krmiva.

Pšenica

Občas skúšam do krmiva pridať aj trochu pšenice.  Všetko nadsvedčuje tomu, že ju skonzumujú, lebo misky ostávajú prázdne.

Repka

V menších množstvách pridávam občas do krmiva aj repku. Najskôr som ju kupoval v chovprodukte, potom som našiel domáceho predajcu, kde je cena o dosť lacnejšia.

Kukurica

Občas pridávam do krmiva aj kukuricu, nalúpanú.  Keď dorastá a na burzách je možné kúpiť aj v klásku, podávam kukuricu aj v klásku a papagáje si ju vylupujú – majú zábavu.

 

 

Anketa z internetu, aké krmivo používajú pri chove (facebook skupina zamerané na exotické vtáctvo).

 

Ďalšie krmivá a obilniny doplním priebežne, potom ako ich vyskúšam v chove a uvidím aká bude reakcia mojich operencov.