Neofémy tyrkysové


IMG_1093Ak hľadáte tichého, krásneho a farebného papagája, kľudného a aj mierumilovnéhoa znášanlivého, neoféma je správnou voľbou. Ale niesú vhodný druh na ochočovanie, nevedia sa naučiť rozprávať. 

 

 

 

 

Základné informácie:

Pôvod: Austrália

mutácie: viaceré mutácie, lutino a pod.

potrava: drobné semená (proso, lesknica),

 

Chov:

Papagáje chovám vonku v spoločnosti iných druhov. Vo vonkajšej voliére sú celoročne, aj cez zimu. Naše zimy (západné slovensko) v pohode zvládajú. Zo začiatku som ich mal v drevenej voliére 140/50/70, ale presťahoval ich do 300x170x200, kde sú v spoločnosti koriel a drobotiny.

Čo sa týka znášanlivosti, sú mierumilovné, aj keď nemusí to platiť vždy. Napr s kakarikmi sa u mňa nemali radi, neoféma samec naháňal kakarika. Tak isto sa mi neosvedčuje spoločnosť s mnohofarebnými. Samec od mnohofarebných má niečo proti “zeleným” nováčikom vo voliére, keď vyletia mladé alebo pridám novú neofému. V pohode sa znášajú s korelami , drobotinou, papagájmi horskými.

 

Klietka:

a) po dovoze domov umiestnené v klietke s rozmermi prb. 140 x 55 x 70, búdky zavesené zvonku, umiestnené spolu s kanárikmi a ryžovníkmi. Klietka bola vyrobená z starých nábytkových dosiek.  Predtým v nej boli umiestnené agapornisy (viď prvé dve fotky).

b) po dokončení väčšej záhradnej voliéry boli premiestnené do výbehu v tejto voliére. Rozmery výbehu 100x300x200, kde sú spolu s korelami, kanárikmi.

 

Fotky:

 

Odchov:

Skúšal som odchov v klietke 120/40/40, ale toto sa im nepáčilo. Žiadny záujem o hniezdenie. Tak som ich skúsil presunúť do väčšej voliéry ku korelám. Tu okamžite zahniezdili v búdke veľkosti pre korely a odchovali aj mladé. Hniezdili mi aj 2-3 krát ročne. Zakaždým 3-4 mladé. Krúžkovanie v pohode, ak sú vtáky zvyknuté na chovateľa, neplašia sa.

 

Krmivo:

Hlavne drobné semená – proso, lesknica, suché krmivo. Občas aj ovocie a zelenina (po debatách s viacerými chovateľmi, s ovocím a zeleninou opatrnejšie, skôr len suché krmivo).  Minimum slnečnice (keď, tak len v zime).

 

Cites:

Patria do cites B, ale sú zahrnuté v prílohe 11 (výnimky). Nieje nutné k nim viesť druhovú kartu ani evidenciu, netreba ani doklady o nadobudnutí.

 

Zhrnutie:

Tento druh papagája môžem do chovu len odporučiť, je tichý a kľudný.  Nehrozia sťažnosti susedov na hluk a časté škriekanie. Zároveň ide o pekného papagája, ktorý sa dá zohnať v viacerých mutáciach.  Je tolerantný aj s inými druhmi.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*