Prepelica japonská


20150913_191604O prepeliciacj je možné nájsť na interente viacero informácií. Pri výstavbe voliéry ma napadlo, že vzhľadom na to ako papagáji ľúbia vyhadzovať semiačka a krmivo, škoda by bola nechať ho len tak navnivoč.  A hľadal som niečo hrabavé, čo by zdzobavalo tieto semiačka a tým aj čiastočne čistilo priestor. Aby tam nechodili myši či iné hlodavce. Na internete sa objavil inzerát na prepelice japonské. Pozrel som si o nich údaje, požadavky, podmienky a išiel pre ne.  2 samičky, 1 kohút.

 

 

Základné informácie:

Rozšírenie: vo voľnej prírode sa nenachádza

Váha dospelej : prb 200- 250g

Potrava: obilniny, obilný šrot, semiačka

 

Umiestnenie:

Prepelice sú umiestnené vo voliere, výbeh s rozmermi 160x300x200 (šírka, hĺbka, výška), spolu s alexandrami malými (4ks) a barrabandami – papagáj nádherný (2ks).  Spodok voliéry je čiastočne vybetónovaný, zvyšok je hlina.  Voliéra ma betónový obrubník. Z bokov sú umiestnené lamináty, ktoré zabraňujú vetru a prievanu.  Z vrchu je položená polykarbonátová trapézová strecha, aby do voliéry nepršalo/nesnežilo.  Na vybetónovanú časť som položil slamu, aby nemuseli chodiť po betóne.

 

Všeobecné informácie:

Podľa rád z internetu, som doniesol domov 2 sliepočky a 1 kohútika. Z rôznych fór a informácií na internete som sa dozvedel, že by nemali zmoknúť, nemali by byť v prievane. Cez zimu ich je možné zimovať vonku, v danom čase len nedochádza z znášaniu vajíčok.  Sú možno dva “poddruhy” prepelice, a to mäsonosná a nosnica.

Z doterajších pozorovaní, s papagájmi sa zatiaľ znášajú, neregistrujem žiadne boje, súbore či iné problémy. Čo sa týka kŕmenia, dávam im pšenicu, zošrotovanú pšenicu a zároveň si zbierajú zvyšky po papagájoch (vyhodené a popadané semiačka).

Update:

Koniec chovu – október 2015
Dôvod: dve prepelice mi niečo vo voliere zabilo, dosiaľ neviem čo sa presne stalo.  Ostala len jedna, ktorú som daroval preč. Nakoľko mi od viacerých chovateľov bolo povedané, že japonská prepelica nieje vhodná k papagájom, neuvažoval som ani o dokúpení a pokračovaní v chove.

Fotky:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*