Indický bežec


Patrí medzi kačky. Ide o “mäsožravú” kačku, ktorá sa živý slimákni alebo inými škodcami na záhrade. Ide o nelietavý druh kačíc,ktorý je nenáročný na chov.

 

 

 

Základné informácie:

Zaradenie: kačice

Rozšírenie: india

Pohlavný dimorfizmus: áno

Veľkosť – podobne ako bežná kačica

Náročnosť: nenáročné

 

Chov:

Kačice je potrebné mať v chove aspoň 1 pár, optimálne 1 káčer a 2 kačice. Nakoľko ide o nelietavý druh, ktorý behá, potrebuje dostatočný priestor na záhrade. Ďalšou podmienkou je dostatočný prísun vody, na pitie aj na kúpanie. V mojom chove majú dostupný obrovský priestor na záhrade medzi stromami ktoré im zároveň robia aj chládok. V strede záhrady sa nachádza malý bazénik, kde majú možnosť sa aj okúpať.

 

Znášanlivosť:

Vo všeobecnosti sú znášanlivé. Na záhrade sú spolu s sliepkami – nosnicami, sliepkami – brojlermi, a husami. Cez zimu spávajú v kuríne kde sa delia o priestor spolu so sliepkami. Občasné nezhody je možné zaregistrovať medzi husami a kačkami, ale väčšinou niekto z nich ide bokom alebo uteče skôr ako by došlo k problémom.

 

Krmivo:

Ako krmivo majú pšenicu, obilie, kukuričný šrot. Popritom majú na záhrade dostatok trávy a zeliny a možnosť nájsť si slimákov alebo iných škodcov, ktorých radi likvidujú.

 

Zimovanie:

Počas zimy sa na noc schovávajú do kurína, kde nocujú spolu s sliepkami. Kurín je krytý pred vetron, snehom, daždom, vystlaný slamou.  Čo sa týka teploty, nemali cez zimu v našich podmienkach (západné slovensko) problém.

 

Hniezdenie:

Hniezdenie a odchov som nijak špecificky neriešil. Len som si zrazu všimol, že jedna a neskôr aj druhá kačica sa nejak stráca. Prehľadal som záhradu a zistil, že si spravili hniezdo v tváre, pod stromami, kde naniesli vajíčka a poctivo sedeli. Obdobie sedenia trvalo dosť dlho, ale zrazu na záhrade niečo pípalo a s kačicou si po záhrade vykračovali malé káčatka.

 

Hlučnosť:

Nič hrozné, primeraná, nemá dôvod vadiť. Sú tichšie ako klasické kačice, ozývajú sa len ak sa im niečo nepozdáva, nepáči sa im. Alebo ak nájdu slimáka. Alebo ak sa rozdelia a hľadajú sa.

 

Zopár fotiek:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*