Agapornis liliane (ružovohlavý)


Chovné druhy sa opäť rozšírili o ďalší druh. Tento krát opäť o ďalší druh agapornia – liliane (ružovohlavý), ktoré nieje v SR /CZ moc rozšírený. Kým fischer / hnedohlavý / ružovohrdlý /škraboškový sú dosť rozšírené, etiopskych tiež raz za čas nájdete v ponukách, tak liliane sa objavia len veľmi zriedkavo.

 

Základné info:

Veľkosť : podobne ako fischer/škraboškový

Druh: agapornis

Poddruh: liliane (ružovohlavý), samostatný poddruh

Rozšírenie: Afrika

Potrava: ako agapornis, proso, ovosl, drobné semená, ovocie, zelenina

Náročnosť: nenáročný

 

Umiestnenie:

Pri agapornisoch sa udávajú veľkosti klietok prb 80/40/40. Ja ich chovám v chovateľskej klietke z Talianska, rozmer 120/40/40, búdka zavesená z vonku. Chovateľ od ktorého som ich doniesol ich mal v 50/50/120, čo sa mi ale zdá úzka a krátka a zbytočne vysoká klietka.

 

Povaha:

Ako väčšina agapornisov, neznášanlivý voči iným druhom, neodporúčam chovať s inými druhmi spolu vo voliére. Ide o tichý druh papagája, v klietke ich ani neni počuť (jeden pár). Ozve sa len občas, ale nič také čo by mohlo niekomu vadiť, či už doma alebo susedom. Na noc sa schovávajú na búdku, kde nocujú a vyliezajú až ráno. Na búdke aj hniezdia. Ako všetci agapornisy, majú radi drobné semiačka, ovocie, zeleninu, obľubujú vŕbové konáriky.

 

Krmivo:

Podávam im zmes Avicentra – light, pre veľké papagáje, miešanú s prosom (farebným). K tomu dostávajú aj ovocie a zeleninu (jabĺčko, piškóty, mrkva, mrkvová vňať……).

 

Umiestnenie:

U mňa sú umiestnené v talianskej chovnej klietke s rozmermi 120/40/40. V klietke sú rozložené bidlá z prírodných konárikov.  Takáto klietka im vyhovuje, dokonca v nej v pohode aj zahniezdili.

 

Hniezdenie:

Na hniezdenie, rovnako ako aj na nocovanie počas roka, dostali búdku ako pre andulky, ležatú. Do nej som dal hobliny pomiešané s mulčovacou kôrou. Do klietky do misky som ich pod chvíľou dal kúsky vŕbových prútikov, ktoré si už oni spracovali. V tej búdke aj zahniezdili.

 

Zopár fotiek:

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*