Barnard zelený červenočelý


cof

Celkom neplánovane, výmenou za alex veľký, sa mi v chove objavil pár týchto pekných austrálskych exotov, barnardov zelených červenočelých.  Na internete som sa k nim veľa informácií nedozvedel, tak som bol zvedavý na ich správanie, povahu a pod. A som milo prekvapený.  

 

 

Základné údaje:

Pôvod: Austrália

Potrava: slnečnica, proso, ovos, ovocie, zelenina

Náročnosť: veľká voliéra, podľa informácií aspoň 3m dlhá, môžu zimovať aj vonku

Hlučnosť: tiché, z mojej skúsenosti tichšie ako korely alebo papagáje horské

Povaha: znášanlivé, umiestnené ich mám vedľa voliery s papagájmi horskými, korelami a holúbkami

 

Stručne z môjho chovu:

Papagáje sa mi do chovu dostali neplánovane, výmenou za alexov veľkých, ktorý boli hlučnejší a vadilo to okoliu.  Barnarda som choval niekedy dávnejšie, išlo o limcoveho (barnard limcovy) a vedel som, že ide o pekný druh papagája.  Zároveň som pri výmene hľadal niečo tichšie a kľudnejšie, ideálne s možnosťou zimovať aj vonku počas zimy, v zakrytých priestoroch. Po dohode s iným “chovateľom” došlo k výmene.

 

Umiestnenie:

Pár barnardov som umiestnil do voliéry s rozmermi dĺžka: 300cm, šírka 110cm s postupným zužovaním do 70cm, výška 180cm.  Ako ich tam sledujem, vyzerajú byť spokojný, preletujú si vo voliére, radi sa vyslňujú na slnečných miestach voliéry.  Vo voliére majú haluze a konáre na sedenie, lano na sedenie / lozenie,  misku na ovocie/zeleninu a kŕmné misky.  Strecha voliéry je krytá, z boku je 1/3 voliéry tiež krytá proti vetru. Na spodku je len hlina, kde sa môžu “hrabať”, zbierať si popadané semiačka a tak isto im tam môžu nakličovať popadané semiačka či prípadne vyrastať nejaká tá zelina na odzobávanie. Použité pletivo na voliére je o hrúbke 1.3 až 1.4mm,  oko 19×19, pozinkované, holandské. Konštrukcia voliéry je železná.

 

Povaha:

Ide o tiché a kľudné vtáky. Až prekvapivo tiché, z môjho pohľadu. Ak ich porovnám s korelami, andulkami alebo inými bežne chovanými vtákmi v domácnostiach, tak barnardi sú ešte tichší. Za celý deň ich takmer nepočujem ozvať sa . Ak sa aj ozvú, ide o tichý zvuk, ktorý moc nieje počuť. Ich hlasitosť ma milo prekvapila. Umiestnené sú vo voliére situovanej vedľa papagájov horských, koriel, holúbkov, zebričiek, ale žiadne napádanie ani útoky cez pletivo neregistrujem, barnardi si žijú vlastný život.

 

Krmivo:

Podávam im zmes slnečnice, ovsa, prosa, lesknice a repky.  Veľmi radi majú ovocie a zeleninu, ktorú keď im dám do samostatnej misky, hneď sa aj zlietajú k nej.  Z ovocia a zeleniny im podávam to isté ako aj ostatným vtákom v chove – mrkvu, jabĺčko,hrozno, sušené ovocie kúpené na chovateľskej burze, čerešne, a ďalšie.  Okrem toho dostávajú aj piškóty pre papagáje, vaječnú miešanicu.

 

Iné:

Veľmi radi sa kúpu v ponúknutej miske s vodou. Tak isto v teplých dňoch neohrdnú ani sprchu z hadice – rozpášenie vody. Existujú aj farebné mutácie, môj samec by mal byť štiepiteľný do modra.

 

Fotky:

 

 

 

 

 

 

1 Comment

Add a Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*