Maškrty, lahôdky pre operencov


11541915_758745894242247_3615132049927453422_nNakoľko je všeobecne známe, že papagáje sú maškrtné stvorenia a aj úplatné, tak chovatelia im dávajú rôzne dobroty, lahôdky a maškrty.  Rozhodol som sa spísať tie najčastejšie ponúkané našemu vtáctvu. 

 

 

 

 

Jablko

Jablko podávam papagájom aj drobotine v dvoch “úpravách”.   Buď len nakrájané na mesiačiky alebo nakrájané na drobno.  Dávam im ho prb. 2 krát týždenne.  Väčšina papagájov aj drobotiny má jablká rada a hneď sa do nich púšťajú.

Marhuľa

V sezóne som skúšal papouchom podávať aj marhuľu, ktorá sa ale s veľkým úspechom u mňa nestretla. Trochu odzobali, ale veľký záujem nejavili.

Čerešne

Táto maškrta sa ukázalo ako veľmi dobrá voľba.  Papagáje sa do nej pustili jak škorce.  Od väčších až po drobotinu.  Preto som sa rozhodol nejaké čerešne aj zamraziť na zimu, aby som im mohol dať túto maškrtu aj cez zimu.

Mrkva

Mrkvu krájam na drobné kúsky. Najväčší záujem o ňu majú korely, andulky, kakariky, z mojich chovaných druhov.  A kanáriky, ktoré ju radi dzobú a spracovávajú.  Mrkvu dostávajú 1 až 2 krát týždenne.

Mango

Mango dávam hlavne väčším druhom. Korely , andulky, agapornisy, kanáriky ani forpusy o neho veľký záujem nejavia. Zato pyrury už áno.  Dostávajú ho 1 až 2 krát týždenne, nakrájané na drobné kúsky.   Občas im dám aj väčší kúsok, nech sa hrajú.

Hrozno

Hrozno sa stretlo s veľkým úspechom.  Radi ho rozdzobávajú a spracovávajú.  Dostávajú ho nepravidelne, asi tak 1 krát za 2 týždne, pár bobuliek.

Granátové jablko

Zatiaľ ho skúšam, uvidím ako sa osvedčí a či budú mať záujem.

Piškóty

Touto pochúťkou neohrdne asi takmer žiadny papagáj.   U mňa korely, andulky, kakariky, agapornisy ani forpusy nejavia záujem o piškóty, ale ostatné druhy – pyrure, alexandre, majú o ne veľký záujem.

 Arašidy (buráky)

Túto pochúťku dávam hlavne väčším papagájom – alexandre, pyrure, ostatné mnou chované druhy o ne veľký záujem nemajú.  Dostávajú pár kúskov asi tak 2 krát týždenne.

Paprika

Raz za čas dostanú aj kúsky papriky.  Zatiaľ som nezaregistroval úspešnosť, nedostávajú jej veľa, ale vyzerá že ju spotrebúvajú.

Rajčiny

Raz za čas im skúšam dávať aj rajčiny. Nevyzerá že by o ne zatiaľ mali veľký záujem, preto im dávam len trochu, na zvyknutie.

Tráva /zelina

Voľná tráva natrhaná na záhrade.   Všetci papagáji to majú radi, a radi ju rozdzobávajú a hrajú sa ss lístkami či steblami.

Hrášok

Dávam ho papagájom v dvoch “verziách” a to buď komplet v strukoch alebo už vylúpaný.  Kanáriky, alexandre a pyrury ho majú veľmi radi a hrajú sa aj s lúskami.  U ostatných som zatiaľ veľký záujem nezaregistroval.

Melón

Kanáriky, kakariky, alexandre, pyrure veľmi radi u mňa dzobú túto pochúťku.  Dostávajú kúsky v sezóne, tak 1-2 krát týždenne.

Sušené banány

Táto pochúťka sa zatiaľ s veľkou úspešnosťou nestretla.  Ešte skúšam, či si nezvyknú a nezačne im to chutiť.

Broskyne

Raz za čas v sezóne podávam aj kúsky broskyne.  Ale z ovocia vyzerá že najlepší úspech má len jablko.

Kiwi

Skúšal som podávať aj kiwi, pár krát ho odzobali, vyskúšali, ale veľký úspech neslávilo.  Dávam ho len raz za čas, na skúšku.

Jahody

V sezóne podávam aj jahody, ktoré sa u niektorých druhoch stretli s úspechom, u niektorých s čiastočným úspechom.

Kukurica

Kukuricu majú operenci buď v zmesi (alexander veľký) alebo ju dostávajú v celku na “klásku”.

 

Chilli paprika

Podávam ju v sušenej forme ale aj čerstvé papričky z kríčka. Papagáji (hlavne alexandri) to majú veľmi radi. Ako som si všimol, trochu si dzobnú aj pyrury.

Goji

V sušenej forme. Podávam väčším papagájom.

Papaya

Nachádza sa v malých kúskoch v niektorých zmesiach pre papagáje (pre väčšie papagáje hlavne).  Kupujem v sušenej forme, samostatne.

Pistáciové oriešky

Kupoval som ich hlavne pre alexandrov a väčších vtákov.

Čerstvá tráva 

Toto majú radi takmer všetci vtáci.  Kanáriky, andulky, korely, pyrury aj kakariky. Agapornisy si ju riešia na hniezdo. Občas som si všimol aj forpusy že sa hrali s trávou.  Na záhrade natrhám trávu a hodím im ju do voliéry.  Čím šťavnatejšia tráva /zelina, tým lepšie 🙂