Forpus okuliarnatý


20150522_151422 (1)Po skúsenostiach s pyrurami (juhoamerickými papagájmi) , ktoré ma veľmi milo prekvapili hlavne povahou, som sledoval aj iné juhoamerické papagáje. Možnosti boli ísť do najmenšej ary, ktorá ale bola cenovo pomerne vysoko.  Ďalšou možnosťou boli mníchovia, ktorý sú ale podľa názorov ľudí čo ich chovali dosť hlučné, čo ma odradilo.  Zaujal ma druh forpus, ktorý nieje veľký, je pomerne tichý aj podľa názorov chovateľov.  Keď sa na internete objavil inzerát na predaj harmonizovaného páriku tohto druhu, neváhal som, dohodol sa s predajcom a párik doniesol domov. 

 

Základné informácie:

Názov: Forpus okuliarnaty

Pôvod: Južná amerika

Potrava. Semená, jabĺčka, mrkva

 

Charakteristika:

Forpus ma pri kúpe prekvapil jeho veľkosťou. Že nieje veľký som vedel už z internetu, ale že je to až taký malý krpec ma milo prekvapilo 🙂  . Ide o malých zlatých vrabčiakov.  Sú tiché, takmer ich neni ani počuť. Ozvú sa len pár krát za deň.  Tie moje takmer stále vysedávajú jeden vedľa druhého, chodia spolu piť vodu aj žrať, sranda na ne niekedy pozerať. Občas sa trochu pohašteria, bitka vyzerá na život a na smrť, a o minútu si už hrkútajú jeden vedľa druhého na konáriku. Pôvodne boli u predchádzajúceho majiteľa chované v byte, takže sú zvyknuté na ruch okolia a niesú ani plaché. Kúpil som párik, prechádzajúci majiteľ písal o harmonizujúcom páriku, čo zatiaľ môžem len potvrdiť, keď ich tak sledujem.   Vrabčiaci sa stále “pusinkujú”, sú jak nerozlučná dvojka v voliére. Po osadení búdky v klietke sa o ňu začali zaujímať a navštevovať ju.

 

Umiestnenie:

Vrabčiaci sú umiestnený v klietke o rozmeroch  70x35x90 (d,š,v).  V klietke je umiestnená búdka na hniezdenie – pre andulky.  Majú tam dve plastové misky na vodu a jednu misku na semiačka.   Je tam umiestnených viacero konárikov na sedenie v rôznych smeroch.  Na spodku klietky sú ešte umiestnené dve plastové bidlá.  Klietka poskytuje vrabčiakom dosť priestoru na prelety a pohyb.

 

Neskôr boli premiestnený do drevenej klietky s rozmermi 100x30x40, z dôvodu predaja drôtovej klietky.  V tejto drevenej klietke sa im moc nepáčilo, sedeli na mieste, moc sa nepohybovali.

Podarilo sa mi nájsť inzerát na slušnú klietku za dobrú cenu neskôr, tak som kúpu zrealizoval a premiestnil ich do novej klietky. Rozmery prb. 80 x 45 x 70.  Klietka má dvierka aj z boku vo vyššej polohe, čo umožňuje zavesiť búdku z vonku.  V tejto klietke sú už forpusy evidentne spokojné, ožili a aj sa pohybujú a poletujú si.

 

Klady

– malé, tiché, relatívne kľudné

– dobrá nákupná cena

– nemajú veľké nároky na priestor

– možnosť mutácii – prírodná zelená, modrá, albín …..

– vhodné do bytu/domu, aj do činžiaku

 

Zápory:

– horšie hniezdenie – nie vždy zahniezdia, vyššie nároky na hniezdenie

– niekedy trochu horšie zostaviť harmonizujúci pár

– niesú tolerantné voči iným druhom, odporúča sa chovať samostatne po pároch

 

Umiestnenie :

 

Fotky:

 

 

 

 

 

 

 

 

Updated: 19.9.2015 — 23:15

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*