Korela Chocholatá – návrat k chovu


20150601_223210Veľký počet príspevkov v skupine Exotické vtáctvo na facebooku, ohľadom koriel, ma zlákal vrátiť sa k chovu tohto druhu papagája opäť. Po krátkom hľadaní sa mi podarilo zohnať samičku (2015) a samčeka (2014).  Nakoľko je samička mladá, zahniezdenie neočakávam, čo mi ale nevadí. 

 

 

 

Základné informácie:

Pôvod: Austrália

Názov: korela chocholatá

Potrava: semená, jabĺčka, ovocie, zelenina

Farba: rôzne mutácie – biela, šedá, perlová, bielohlavá

Náročnosť: nenáročný papagáj

 

Charakteristika:

Korely som choval už dávnejšie, pred niekoľkými rokmi.  Bol to môj druhý druh papagájov, hneď po andulkách.  Podarilo sa mi aj úspešne odchovať mladé korely.  Vo volierách som mal klasické šedé,  biele a aj perlovú korelu.

Korely sa v pohode znášajú s inými papagájmi. Z mojich skúsenosti sa v pohode znášali s andulkami, kakarikmi, zebričkami ale aj rozelami pestrými v jednej voliére.

Umiestnené boli vo voliére s rozmermi 2.1 x 0.7 x 2.1 m.   V tejto voliére mali umiestnenú vo vnútri aj búdku.  Vo voliére boli relatívne tiché a kľudné. Radi poletovali po klietke.  Pri odchove mladých nebol žiadny problém.

Mal som možnosť mať aj ochočenú korelu.   Táto korela nebola z môjho odchovu, ale kúpená od známeho o ulicu ďalej, ktorý v tom čase tiež choval korely.  Bola ručne dokrmovaná.  Bola kamarátska, krotká, nechala sa hladkať, sedela na ruke.  Po natiahnutí ruky  sama priletela na ruku.  Pri mojom týždňovom pobyte mimo domu z neznámych dôvodov uhynula, aj keď semená aj vodu mala zabezpečené.

Korely vedia slušne štípať do ruky, až do krvi, ak niesú skrotené a ochočené.  Občas sa vedia aj ohlásiť ich typickým škrekotom.  Z dostupných informácií z internetu, vraj vedia pochytiť aj nejaké to slovíčko a povedať, ale mne sa nepodarilo zatiaľ naučiť rozprávať korelu.

Čo sa týka potravy, obľubujú semená (slnečnica, ovos, proso a pod…) a  zavďačíte sa im aj s ovocím (jablko, mango a pod.) alebo zeleninou (mrkva) a ich obľúbenou maškrtou sú aj detské piškóty (ale to aj u iných operencov).

Nakoľko nemám krytú voliéru a vtáči dom, mával som ich vonku od apríla do novembra (prb.), potom som ich sťahoval do menšej klietky a do krytej miestnosti pred domom.  Z dostupných informácií z internetu a od chovateľov som sa dozvedel, že v pohode znášajú naše zimné podmienky ak sú v krytom priestore, aj bez vykurovania.

 

Korely, ktoré som kúpil po dlhšom čase opäť (návrat k chovu) boli umiestnené vo voliére 160x100x200 cm.  S predpokladom možného presunu do iného výbehu, časom.  Umiestnené sú opäť spolu s andulkami.  Kúpil som bielohlavé korely aj klasické (perlatá, šedá…..)

Klady:

– ručné krmene sú dobre ochočiteľné

– nákupná cena

– možnosť rozoznať pohlavie podľa vonkajších znakov (líca, chvost)

– príbuzný kakadu, chochol

– možnosť mutácií – perlová, biela, strakatá, bielohlavá, lutino, albín

– pomerne tiché, vzhľadom na hlučnosť

– naučia sa melódie a zvuky

– nenáročné, postačuje im bytová klietka

– nekonfliktné, znášanlivé s inými druhmi (napr. andulky)

 

Zápory:

– občas hlučnosť, ich škrekot

– štípance dosť cítiť, vedia dosť silno pohrýzť

 

Hniezdenie:

V mojom chove sú 3 páry koriel.  Jeden pár šedý samec a straka samica, druhý pár lutino samica a straka samec, tretí pár obe bielohlavé. Všetky tri v pohode odchovávajú mladé. Búdku dávam klasickú,veľkosť pre korely.  Ako výstelku používam zmes mulčovacej kôry a hoblín. Búdky sú zavesené čo najvyššie ako sa dá, vo voliére. Korelám pri hniezdení nevadí ani spoločnosť iných druhov. V jednej voliére im robia spoločnosť andulky, zebričky, pasomnici, astrildi, holubkovia, papagaje mnohofarebné a neofémy a na zemi prepeličky čínske.  V druhej voliére im robia spoločnosť papagáje horské, neofémy, kakariky, pasomnici, ryžovníci, kanáriky a na zemi prepeličky čínske.

 

Fotky:

Korely 2015

 

 

Updated: 31.7.2017 — 11:17

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*