Agaporniy šedohlavé (canus)


Agapornis šedohlavé – canus. Najmenší z rodu agapornisov. Spolu s agapornisom taranta (etiopsky) vynikajú u agapornisov tým, že majú pohlavný dimorfizmus, dá sa rozoznať samec/samica. Do chovu mi pribudol jeden párik týchto “prckov”.

 

 

 

 

Základné údaje:

Rozšírenie – Afrika (Madagascar)

Pohlavný dimorfizmus: áno

Veľkosť – menší ako andulka, veľkosť asi ako forpus

Krmivo: ako pre agapornisy, proso/lesknica/semiačka/ovocie/zelenina…..

Cites: B, od roku 2019 zaradený do prílohy 11 – výnimka

náročnosť chovu: náročný

hlučnosť: tichý

 

 

Prvé dni:

Agapornisy som kúpil od dedka jedného známeho chovateľa, ktorý ich chová viacero párov, podaril sa mu aj ich odchov. Kúpil som ich už ako starší zostavený chovný pár. Po donesení domov som ich umiestnil v klietke 75/40/40. Prvé dni sú v znamení zvykania si, sú dosť plachý, ľahko sa splašia, väčšinou sa utekajú schovať do búdky.

 

Základné informácie  – popis:

Ide o najmenší druh agapornisa, rozšírený hlavne na Madagascare, neskôr umelo rozšírení  na ostrove Mafia. Veľkosťo je menší ako andulka, prb. veľkosti forpusa. Podľa informácií z viacerých zdrojov a aj od chovateľov, postačuje aj veľkosť klietky 75/40/40 k úspešnému odchovu. Pohlavie sa dá určiť pohľadom, tento druh agapornisov má pohlavný dimorfizmus. Čo sa týka hlučnosti, ešte som ich nepočul ozvať sa, sú tiché, ideálne do bytu.

 

Fotky:

Zimovanie:

Zimujem ich v pivnici , kde teplota neklesá pod 10°C. Klietka 70/40/40 alebo väčšia. Búdka osadená z vonku klietky. Výhodou je, že neničia drevené klietky ako napr. fischer alebo ružovohrdlý.

 

Umiestnenie mimo zimného obdobia:

Mimo zimného obdobia – apríl – október, ich mám umiestnených v klietke s rozmermi 120/40/40 ktorá je z železa. Búdka opäť zavesená z vonku.  Klietka je umiestnená v prechodovej chodbe pri volierách. Vtáci si postupom času zvykli a už niesú takí plachý.  Cez zimné obdobie pravidelne každý večer chodia na búdku a tam spia.

 

Krmivo:

Podávam im proso, zmes avicentra light. K tomu dopľňam ovocie, zeleninu, piškóty, vaječnú zmes, púpavové listy a kvety, mrkvovú vňať.

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*