Agaporniy šedohlavé (canus)


Agapornis šedohlavé – canus. Najmenší z rodu agapornisov. Spolu s agapornisom taranta (etiopsky) vynikajú u agapornisov tým, že majú pohlavný dimorfizmus, dá sa rozoznať samec/samica. Do chovu mi pribudol jeden párik týchto “prckov”.

 

 

 

 

Základné údaje:

Rozšírenie – Afrika (Madagascar)

Pohlavný dimorfizmus: áno

Veľkosť – menší ako andulka, veľkosť asi ako forpus

Krmivo: ako pre agapornisy, proso/lesknica/semiačka/ovocie/zelenina…..

Cites: B, od roku 2019 zaradený do prílohy 11 – výnimka

náročnosť chovu: náročný

hlučnosť: tichý

 

 

Prvé dni:

Agapornisy som kúpil od dedka jedného známeho chovateľa, ktorý ich chová viacero párov, podaril sa mu aj ich odchov. Kúpil som ich už ako starší zostavený chovný pár. Po donesení domov som ich umiestnil v klietke 75/40/40. Prvé dni sú v znamení zvykania si, sú dosť plachý, ľahko sa splašia, väčšinou sa utekajú schovať do búdky.

 

Základné informácie  – popis:

Ide o najmenší druh agapornisa, rozšírený hlavne na Madagascare, neskôr umelo rozšírení  na ostrove Mafia. Veľkosťo je menší ako andulka, prb. veľkosti forpusa. Podľa informácií z viacerých zdrojov a aj od chovateľov, postačuje aj veľkosť klietky 75/40/40 k úspešnému odchovu. Pohlavie sa dá určiť pohľadom, tento druh agapornisov má pohlavný dimorfizmus. Čo sa týka hlučnosti, ešte som ich nepočul ozvať sa, sú tiché, ideálne do bytu. Ide o pomerne plachý druh, treba im zabezpečiť kľudné miesto, kde nebudú rušený a plašený. Z mojej skúsenosti, hlavne samička sa zvykla dosť často skrývať na búdke.

 

Fotky:

Zimovanie:

Zimujem ich v pivnici , kde teplota neklesá pod 10°C. Klietka 100/40/40 alebo väčšia. Búdka osadená z vonku klietky. Výhodou je, že neničia drevené klietky ako napr. fischer alebo ružovohrdlý.

 

Umiestnenie mimo zimného obdobia:

Mimo zimného obdobia – apríl – október, ich mám umiestnených v klietke s rozmermi 120/40/40 ktorá je z železa. Búdka opäť zavesená z vonku.  Klietka je umiestnená v prechodovej chodbe pri volierách. Postupne si zvykli a plachosť klesla, ale stále to nieje úplne kľudné.

 

Krmivo:

Podávam im proso, zmes avicentra light. K tomu dopľňam ovocie, zeleninu, piškóty, vaječnú zmes, púpavové listy a kvety, mrkvovú vňať.

 

Odchov:

Odchov u tohto druhu sa mi nepodaril (zatiaľ).  Možno si nesadli páry, možno nevyhovujúce podmienky, ťažko povedať.

 

Povaha:

Ako som písal, ide o tichý druh, najtichší z agapornisov. Ide o plachejší druh, treba im zabezpečiť kľudné a nerušené miesto. Podľa skúsenosti od iného chovateľa ktorý ich chová, znesie sa spolu aj viac kusov, sú spoločenský.

 

Náročnost:

Vzhľadom na nutnosť zimovania, minimálnej teploty, problematickejšieho odchovu, ťažšieho zháňania na doplnenie do chovu (hlavne samice nieje možné zohnať) ide o náročnejší druh.

 

Ideálne podmienky (z skúsenosti chovateľov a naštudované z internetu):

  • teplota okolo 20°C (pri hniezdení), min 10°C pri zimovaní
  • klietka okolo 100+ cm dlhá
  • búdka s priehradkou (rozdelená)
  • kľudné a nerušené miesto kde sú umiestnený

 

Cenové rozpätie:

Zostavené páry sa pohybujú cenami okolo 120-150 Eur/pár (roky 2020-2022). Samostne možno kúpite samcov, ale samice určite nie (a ak, tak veľmi ťažko).

 

Ďalší chovatelia:

Z chovateľskej burzy viem že ich má chovateľ v Spišskej novej vsi (SR), jeden chovateľ v SR ktorý je aj členom skupiny agapornisy na facebooku. A z ifauny jeden pár v CZ, pri Prahe (podľa inzerátov Kutná hora).

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*