Agapornis etiópsky (taranta)


cofAgapornis etiópsky, iným názvom aj taranta. Podľa dostupných informácií, najväčší spomedzi agapornisov. Po predaji chovného páru alexov malých som zvažoval čím ich nahradiť. Hľadal som niečo tichšie, menšie – menej náročné na priestor, nie moc rozšírené a z chovného hľadiska, pre mňa zaujímavé. Po prezretí inzerátov, možnosti, voľba padla na tohto papagája, resp. na chovný pár týchto papagájov.

 

Základné údaje:

Názov: Agapornis etiópsky (taranta)

Pôvod: Afrika, etiópia

Potrava: semená, ovocie, zelenina

Náročnosť – nenáročný, bežná náročnosť

Hlučnosť – tichý (ešte som ho nepočul sa ozvať)

Povaha – kľudný, tichý, spoločný skupinový chov – neodskúšané u mňa

Veľkosť – trochu väčší oproti bežným agapornisov (fischer, škraboskovy….), najväčší z agapornisov

Pohlavie – možné rozoznať aj bez DNA, po vyfarebení (prb od 1/2 roka)

Krúžok: 4.5mm

 

Ďalšie informácie:

Základné informácie je možno získať aj na internete, pri vyhľadávaní cez google, napr. na stránke ararauna, link Agapornis etiópsky .

 

Chov:

Agapornisov mám umiestnených v klietke s rozmermi dĺžka 120cm, hĺbka 40cm, výška 40cm. Z boku klietky je zavesená búdka, kde chodievajú pravidelne navečer spať. Ako už z anglického názvu (Lovebirds) vychádza, najlepšie je chovať ich v páre, pokiaľ nejde o domáceho ochočeného maznáčika. V klietke sú spokojní, nejavia žiadne náznaky nespokojnosti. Ako som odpozoroval, radi sa kúpu (aj keď nepravidelne), tak na spodku klietky majú misku s vodou na kúpanie. Pravidelne dostávajú ovocie a zeleninu, ktorú majú veľmi radi, z pozorovania.  V čase rastu púpavy dostavajú aj púpavu (či už kvety alebo listy).  Stále ich je možné sedieť spolu, jeden vedľa druhého, sú družné. Ak sa vyplašia, hneď zalezú na búdku, ale po krátkej chvíli keď usúdia že je všetko Ok, hneď vyletujú späť do klietky. Pri vyplašení idú obaja spolu, jak strely na búdku.

 

Povaha:

Ide o kľudné a tiché vtáky. Umiestnené ich mám vonku, v prechodovej miestnosti pri voliére a celý deň ich ani neni počúť, ticho si posedávajú.  Občas, ak sa im niečo nepáči a som pri klietke, počujem jemné škŕkanie dzobákom na znak nespokojnosti. Sú družné, stále ich je možné sedieť vedľa seba – chovný pár, žiadne potyčky či nezhody som nezaregistroval zatiaľ.  Dávať ich do spoločnosti s inými druhmi som neskúšal, nakoľko z informácií o agapornisoch od iných chovateľov, som to ani nemal v pláne. Aj keď na internete som sa dočital, že ich úspešne mali aj s pyrurami či inými druhmi. Ale riskovať som nechcel, vzhľadom na informácie o tomto druhu (všeobecných), že útočia na nohy.  Z môjho pohľadu a názoru, sú vhodné aj do bytu, vzhľadom na ich nízku náročnosť, pomerne tiché a kľudné správanie.

 

Umiestnenie:

Podľa dostupných informácií z internetu, vyhovuje aj klietka 80x50x50.  U mňa boli po kúpe umiestnený do klietky 120x40x40. Rovnako ako aj pri iných druhov, aj tu platí čím väčšia (dlhšia) tým lepšie. Zároveń nesmú byť umiestnený v prievane.

 

Hniezdenie:

Hniezdia mi pravidelne cez zimu, prb. január. Môj pár pravidelne odchová len 1 ks mladé, aj napriek tomu že samička má 2-3 vajíčka. Vyliahne sa vždy len jedno. Na hniezdenie mali zavesenú ležatú búdku pre andulky. Ako výstelku v búdke mali hobliny pomiešané s mulčovacou kôrou. Väčšinu tohto ale samička buď vyhádzala alebo spratala na jeden bok v búdke. Samička väčšinu času trávila v búdke, samček sa ukazoval aj vonku v klietke. Počas hniezdenia dostávali mrkvu, jabĺčko, vaječnú miešanicu, piškóty pre papagáje a krmivo pre stredné vtáctvo (zmes bielej slnečnice, prosa, hrášku, kardy a pod.). Teplota v zimovisku počas hniezdenia je prb. 10 – 12 °C.

 

Mladý agapornis vo veku prb. 3 týždne:

 

Potrava:

  • semiačka – slnečnica, ovos, proso, kardy a pod……… zmes
  • ovocie – jabĺčka, hrozno a pod.
  • zelenina – mrkva, kukurica (klásky), mrkvová vňať,
  • iné: piškóty pre papagáje, púpava a púpavové listy……..

 

Fotky:

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*