Pyrury perlaté – pribudli do chovu (2022)


Nazývané aj “malé Ary”. Rozšírené sú v južnej amerike. Ide o jeden z poddruhov – perlaté, inak nazývané aj červenobruché. Podľa mnohých, jeden z najkrajších poddruhov pyrúr.

 

 

 

 

Základné informácie:

Rozšírenie: južná amerika

Pohlavie:  DNA, nedá sa rozoznať pohľadom

Veľkosť: stredné papagáje

Cites: B, treba druhovú kartu a evidenciu, krúžkovanie cites krúžkom (od 2019)

Náročnosť: nenáročné, iba na teplotu (zimovať v teple)

 

 

Všeobecne:

Odchov možný v klietkách (100x60x60) alebo aj vo voliérach. Na zimu treba schovávať, ideálne aby mali teplotu aspoň 10°C. Na noc sa radi schovávajú, nepohrdnú búdkou kde nocujú. Voči iným druhom nie sú moc znášanlivé, najlepšie chovať samostatne. Vrámci svojho druhu sa mimo hniezdenia znesú aj v kolónii. Podobne mam odskúšané aj u pyrúr hypoxanth/zelenolícich.

Čo sa týka hlučnosti, prekvapilo sa že sú pomerne tiché. AK porovnám s zelenolícimi ktoré som choval, je tam veľký rozdiel. Ide o pomerne zvedavé papagáje, reagujúce na okolie – ak vidia niečo neznáme, ozvú sa.

Čo sa týka krmiva, klasické zrniny, majú veľmi radi ovocie – jablkom nikdy nepohrdnú.  Piškóty sú taktiež ich obľúbená pochúťka. U mňa nepohrdli ani figou. Ale radi si pochutia aj na inom ovocí/zelenine.

Vzhľadom na zákony v SR, keďže sú vedené ako CITES B a nespadajú pod výnimku, treba k nim mať druhovú kartu, viesť evidenciu, mladé krúžkovať cites krúžkom. Ale nejde o nič zložité a problematické.

 

Viac informácií pridám priebežne.

 

Fotky:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*