Klietka Finca Pequeno


20160217_205128Vzhľadom k tomu, že mám doma väčšiu verziu tejto klietky  – Melodia Finca, rozhodol som sa kúpiť pre drobnejšie vtáctvo (kanáriky) túto menšiu verziu – Finca.  Kúpu klietky som oľutoval hneď pri jej skladaní a aj neskôr po zložení.  A dôvody, prečo som s klietkou nespokojný, sa pokúsim spísať v článku. 

 

 

 

Parametre:

rozmery: D 76 x Š 45,5 x V 46 cm

odstup mriežok: 1 cm

výbava: dve krmítka, 2 drevené bidlá na sedenie

výsuvné dno: áno

 

Klady a zápory:

+ nákupná cena

+ rozmery klietky

+ výsuvné dno klietky

+ jednoduché čistenie, vyťahovanie/zasúvanie krmítok

– konštrukcia klietky, ktorá je dosť slabá a labilná (môj názor)

– bidlá sú pripravené na umiestnenie po dĺžke (76cm), nie na hĺbku, čo je blbé riešenie, treba úpravu

– má len jedny hlavné dvierka, ktoré sú umiestnené takmer na celú výšku klietku, otvárajú sa zhora nadol

– nad výsuvným dnom nieje mreža (porovnávam s melodia finca), po vysunutí dna tak ostane neuzavretý priestor

– jeden držiak klietky na vrchu v strede dĺžky, slúžiaci na prenos. Pri prenose sa bojím aby sa klietka nerozpadla

– riešenie bočných stien, ktoré niesú práve pevné ani nejak stabilné

– nemá ani jedny bočné dvierka (ak by ste chceli zavesiť búdku)

 

Popis a skladanie: 

Klietku som kupoval pre drobné vtáctvo. Nakoľko mám doma viacero klietok, a až tak som s zložením neponáhľal, nechal som ju asi 3 mesiace v krabici, ako došla.  Klietka je pri doručení rozložená v krabici, kvôli preprave.

Zloženie nieje problematické, zaberie len chvíľu.  Horšie je to už ale s dolaďovaním. Už pri skladaní som bol z tejto klietky sklamaný a moje sklamanie pokračovalo aj po zložení. Bočné steny klietky sú v strede “spájané” a ohýbajú sa tam. Na spevnenie klietky aj stien som musel použiť drôt a pre istotu to predrôtovať, aby to riadne držalo.

Po doladení a zložení obvodu a strechy klietky som zistil, že niečo ako mreža nad výsuvným dnom, neexistuje (porovnávam s verziou Melodia Finca).  Keď sa vytiahne zásuvné dno, ostáva tam priestor, kade môže drobné vtáctvo kľudne a v pohode zdrhnúť. A ak nieje klietka osadená na pevnej podložke rozmerov 80×45, tak má vták ešte väčší priestor na útek (celé dno bude otvorené).

Ďalšie sklamanie nastalo po tom, ako som zistil ako sú riešené dvierka na klietke.   Dvierka sú umiestnené takmer na celú výšku klietky, otvárajú sa zvrchu nadol.  Ideálna možnosť ako dať vtákom šancu utiecť. A moja obava sa aj potvrdila. Dal som do klietky pár aymar a umiestnil ju zatiaľ do pivnici, kde zimujem vtáctvo.  Keď som o pár dní čistil, dával zeleninu a podobne, otvoril som dvierka a aymara nelenila a vrchom po otvorení okamžite utiekla z klietky.  Nasledovalo chytanie vtáka.

Výbava klietky sa na prvý pohľad zdá v pohode, ale bidlá sú rovnako, ako aj u melodia Finca, plánované na umiestnenie po dĺžke klietky (80cm), čo je podľa mňa blbosť.  Po zložení som bidlá skrátil a umiestnil na hĺbku klietky (40cm) v primeraných vzdialenostiach od seba, aby vtáky museli aspoň trochu polietnuť.

Na prenos klietky slúži jeden držiak na vrchu.  Keď som klietku niesol, mal som obavy či sa nerozpadne a nebude hroziť únik vtákov, kvôli pomerne labilnej a slabej konštrukcii.

Na zloženie klietky a jej ako takú funkčnosť som celkovo potreboval:

  • kombinačky (na stlačenie železných “háčikov” na uchytenie stien)
  • viazací drôt (na predrôtovoanie spojov stien, aby držali lepšie spolu)
  • pílku na drevo (na úpravu bidiel)

 

Fotky:

 

Zhodnotenie:

Na stránke predajcu, kde som túto klietku našiel, mala hodnotenie vcelku dobré (12 ľudí hodnotilo).  Nakoľko všetko nasvedčovalo, že ide len o menšiu verziu Melodia Finca (ktorá je dobrá klietka, mám 2ks), som ju kúpil pre drobotinu. Ale dnes, po jej zložení a vyskúšaní a používaní, by som ju už znova nekúpil.  A klietku ani neodporúčam.  Z môjho pohľadu, je konštrukčne nedoriešená a nedokončená. A tiež nedomyslená, z hľadiska chovu vtáctva.

Hlavné problémy klietky (môj pohľad a názor):

– dvierka robené takmer cez celú výšku klietky , úplne by stačili aj polovičné

– výsuvné dno – pomerne vysoké a bez mreži nad dnom. Po vytiahnutí môže drobnejšie vtáctvo kľudne utiect.

– pod výsuvným dnom je “prázdny priestor”.  Dno drží len na orámovaní klietky.

 

Ak na to niekto pozrie z pohľadu ceny – “čo čakať za takú cenu”, tak má aj pravdu.   Ale zas dať 33 Eur (koľko tá klietka stála) za túto klietku alebo okolo 50 Eur za melodia finca, pokiaľ nieje problém s umiestnením kvôli výške klietky, určite odporúčam radšej melodia Finca klietku.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*