Výstava exotického vtáctva a kanárikov – Trnava


V dňoch 04 až 06 októbra 2019 sa v Trnave uskutočňila výstava exotického vtáctva a kanárikov. V športovej hale pri Relaxe. 

 

 

 

 

 

Termín: 04-06 október 2019

Miesto: Športová hala Trnava, Rybníkova 12

S výstavou bola spojená aj možnosť nákupu krmiva (sobota, nedeľa) a predaj vtáctva (nedeľa doobeda). Súčasťou výstavy je aj tombola.  Pre deti bolo pripravené premietanie videí o papagájoch, omalovánky. Na občerstve v areáli výstavy slúžil pripravený bufet.

 

 

Zastúpených bolo okolo 50 druhov vtáctva, od malej drobotiny až po veľké papagáje.  V hale bolo pripraveých vyše 80 voliér + bodovačky. Zastúpené boli druhy z austrálie, ázie, afriky a aj južnej ameriky. V bodovačkách boli k videniu andulky, zebričky, kanáriky, ryžovníci a agapornisy.

Pre ľudí ktorí mali záujem bol pripravený aj katalóg kde bol uvedený názov druhu + chovateľ.

 

Fotky:

 

Hodnotenie výstavy:

V rýchlom sumáre, dá sa povedať ” hodnotenie výstavy, alebo prečo sa už asi podobných akcií nezúčastním”.

Moje hodnotenie výstavy je z pohľadu prvoúčastnika takejto akcie. Ale účastníka, ktorý už chová exoty nejaký ten rok. A zároveň aj z pohľadu organizátora (resp. spoluorganizátora, ako člena miestneho klubu v Trnave). Cieľom nieje kritizovať klub ani nič podobné.

 

Moje nie príliš kladné dojmy začali už na začiatku výstavy, keď som doniesol vtáctvo, resp. keď sa chystali klietky pre vtáctvo.  A záverom výstavy sa všetky kladné dojmy stratili.

 

Priestor:

Priestor bol výborný, veľký, kde bolo okolo klietok/voliér dostatok priestoru pre návštevníkov.  Výstava bola v športovej hale,ktorá je dobre dostupná, vedľa haly je veľké parkovisko.

 

Klietky:

Mierne ma prekvapilo, že veľké papagáje, typu alexander veľký, alexander čínsky a podobne sa idú umiesťňovať do “voliér” s rozmerom 1x1x2m  ktoré sú opletené zajačím pletivom, resp. tenkým pletivom. Niektoré klietky po donesení na “výstavisko” smrdeli, neviem či boli vytiahnuté z hnoja alebo odkiaľ. Smrdeli aj napriek umytiu vodou a opláchnutiu. Riešením bolo zakryť drevinami/ihličinami. Ďalšie klietky staré a pomerne v zlom stave, s dierami v pletive ktoré sa narýchlo plátali. Popravde, v piatok ráno som na výstavu šiel s tým, že ak dostanem ako klietku pre svoje vtáky niektorú z tých “úžasných skvostov”, balím vtáky a idem domov. Našťastie sa mojim zverencom ušli tie v “slušnejšom stave”.

 

Krmivo:

Toto bolol ďalšie prekvapenie, pre mňa, ako prvoúčastnika. Všetkým papagájom sa dávalo rovnaké krmivo.  Či už to boli neofemy, kakariky, latamy, veľké papagáje a pod, všetci mali rovnaké.  Keď som mojim malým agapornisom zbadal v miskách slnečnicu, veľkú kukuricu, na ktoré sú neni zvyknuté, hneď som menil krmivo a snažil sa aspoň ako tak upraviť. Plne som pochopil, prečo jeden chovateľ ktorý doniesol drobotinu, si doniesol aj vlastné krmivo pre ne.

 

Vtáctvo:

Ten kto čakal na výstave nejaké zaujímavé, málo rozšírené druhy, tak ostal asi sklamaný. Až na menšie výnimky v stýle “papagaj žltoramenný, agapornis šedohlavý, aymara šedoprsá” , na výstave boli zastúpené len bežné, rozšírené druhy, často vídateľné na burzách a u chovateľov..  Veľa mutácií alexandra malého, viacero párov neofém tyrkysových, niektoré druhy aj po viac párov (kralovsky, alexander čínsky, alexander veľký).

 

Bodovanie a hodnotenie:

Toto bol “záver”. K tomuto mám svoj názor. Vo výsledku si všetky ceny rozdelilo pár “starších členov” a “vedúcich klubu”.  Môj pohľad, hodnotilo sa v štýle “ten je veľký a drahá papagáj, má 1. miesto”. A pri ďalších “kategóriach”  bol tiež veľmi zaujímavý “meter” na hodnotenie.  Aby si takmer 1/2 cien vrámci kategórií odniesol len jeden chovateľ, alebo aby niekoľko cien vrámci kategórií získal len jeden chovateľ, mi prišlo mierne zaujímavé.  Z dostupných informácií čo sa mi dostalo, nešlo o “nestrannych (nezainteresovaných) hodnotiteľov”, ale o hodnotiteľov ktorý boli kamarádi niektorých členov klubu.  Tak nejak aj vyzerali výsledky. Ako bonus , ešte aj sám hodnotiteľ získal nejakú tú cenu. Hodnotil vlastného papagája???  Sranda 😀 .  A na moje potvrdenie názoru, po rozhovoroch, som zistil že niesom jediný s týmto názorom. A že môj odhad hodnotenia typu “ten je veľký a drahý” alebo “ten je drahý” alebo  “to je toho a toho chovateľa” mi potvrdil aj minimálne 1 iný zúčastnený chovateľ.  Z môjho pohľadu prvoúčastnika, takéto výsledky a bodové hodnotenie môže chovateľa len odradiť v pokračovaní zúčasťňovať sa výstav.  To, že už na začiatku výstavy, skôr ako boli všetky vtáky vo výstavných boxoch, sa spomínalo že kto získa ceny, je len mojim potvrdením záverečných dojmov z výstavy.

Ako mi nakoniec bolo povedané od chovateľa ktorý klub v TT opustil, v klube potrebujú aj mladých, lebo treba pracantov na chystanie výstav a pod.

 

Záverom:

Mňa ako prvoúčastnika výstavy, niekoľko bodov dosť znechutilo a odradilo od toho, zúčastniť sa prípadných ďalších podobných akcií.  Svojim zverencom, ktorých som mal na výstave, som sa doma ospravedlnil a ako odškodné dostali pamlsky.  Snáď odpustia.

 

Plne som pochopil nechuť veľa chovateľov zúčastňovať sa výstav a vystavovať tam vtáctvo. Sídce páni z klubu stále riešia že mladí nemajú záujem o chov, ale ja osobne poznám veľa mladých chovateľov, len nemajú záujem o kluby a takéto akcie.

 

Ak sa pýtate, či plánujem ostať v klube ďalej, tak o tom rozmýšľam.  Či to má zmysel. Uvidíme časom.

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Checkbox GDPR is required / checkbox GDPR je vyžadovaný

*