Známy a pomerne obľúbený papagáj, zaraďujúi sa medzi stredné papagáje. Pochádza z južnej ameriky, v chovoch ho je možné nájsť aj v rôznych mutáciach (hypoxantna, pineapple a pod.)
Základné informácie:
Pôvodom z južnej ameriky (bolívia a štáty južnej ameriky). Zaraďuje sa medzi stredné papagáje. V dnešnej dobe sa už vyskytuje aj vo viacerých mutáciach – hypoxantha/pineapple a pod. Jediný poddruh pyrury, pri ktorého chove vrámci legislatívy SR nie je nutné viesť druhovú kartu a nahlasovať zmeny na SOPSR.
Povaha:
Ide o zvedavého papagája, čo ho predurčuje k tomu, že je dosť často chovaný ako domáci miláčik, dosť často sa ručne dokrmuje. Vie sa naučiť pár slov, ale nie je to práve „rozprávač“. Na ochočenie nie je nutné ručne dokrmovať, dá sa to u mladého jedinca aj bez dokrmovania. Osobne mám odskúšané, že po vyliahnutí, som si ich na hniezde raz denne zobral do ruky, zvykal ich. A keď som mladé predal, aj bez dokrmovania, odchov pod rodičmi, pán mi za krátky čas písal aký je to maznák. Menšie negatívum je ich pubertálne obdobie, prb. od 2.5 roku, kedy začnú byť jedovatejší a toto obdobie treba prečkať. Ide o teritoriálny druh, chov viacerých druhov spolu neodporúčam. Osobne overené, keď boli vo veľkej voliére pyrury a chcel som tam na krátky čas pustiť mladého kráľovského papagája – okamžitý koordinovaný útok pyrúr na neho. Moja skúsenosť, keď tak, pyrury pridávať do voliéry posledné, vtedy sa adaptujú, ale aj to treba s sústavnou kontrolou. Chov viaerých pyrúr spolu je možný – tiež moja skúsenosť. Čo sa týka hlasitosti, tu sa názory rôznia. Niekto tvrdí že sú prijateľné, niekto zas opak že sú hlučné. Osobná skúsenosť, nie je to práve najtichší papagáj. Keď som ich mal vo voliére vzadu na záhrade, stále ich bolo počuť. Stačilo že sused prešiel popri pletive – hranici pozemku, už sa ozývali. Reagovali na akýkoľvek pohybu – vtipne povedané „operený alarm“. Výhodou je, že na noc, za šera, ak majú búdku (alebo inú formu hniezda), zalezú a vylezú až ráno. Celú noc tam prespia.
Krmivo:
Podávam zmesy pre juhoamerické papagáje. V posledných mesiacoch im dávam hľavne zmes od Avicentra, pre veľké papagáje, ale vo verzii Light. Občas im domiešavám trochu slnečnice. Tak isto im pridávam ovocie a zeleninu – keďže ide o juhoamerické papagáje, tak občas im dávam aj papáju. Vrámci ovocia a zeleniny dostávajú aj mrkvu, jablko, hrozno, na jeseň aj kukuricu v klasoch, sušené ovocie ktoré zvyknem kupovať na burzách. Tak isto veľmi obľubujú piškóty. Kupovávam piškóty originál pre papagáje, ak ich náhodou nemám zvyknem občas podať aj detské piškóty – guľaté. V čase odchovu naklíčené semiačka a vaječnú zmes.
Chov/priestor:
Pre domáceho miláčika, klietka s rozmerom okolo 70/40 , s výškou okolo 70cm. S tým, že papagáj bude pravidelne púšťaný na prelet. Podobne ako u iných papagájov, klietka nesmie byť umiestnená v prievane. A neodporúčam ani umiestnenie v kuchyni, vzhľadom na varenie a pod. aktivity.
V prípade chovu, mi odchovávajú v klietke 100/80/80, kde je búdka umiestnená, resp. zavesená z vonku. od jari do jesene (prb. november) sú umiestnené vo vonkajšej voliére/klietke, na zimu schovávam. Rozmery klietok sú prb. rovnaké. Pyrury je možné chovať aj v drevenných voliérach, nepatria medzi drevorubačov.
Z mojej skúsenosti, hniezdia prb. v marci, ešte v zimovisku. Odchov vonku, medzi máj – september, sa mi zatiaľ nepodaril.
Je možné chovať aj viac párov spolu, vtedy ale treba aj primerane väčšie voliéry/klietky. Vrámci svojho druhu sa znášajú dobre. Podarili sa mi odchovy aj pri chove viaerých jedincov.
Odporúčam nemiešať vo voliére s iným druhom pyrúr /napr. perlaté, emma a pod./ aby nedošlo k miešaniu poddruhov pri odchove.
Pyrury nie je možné chovať celoročne vo voliére vonku, ako austrálske papagáje a niektoré juhoamerické papagáje. Vonkajší chov je možný len v prípade možnosti ich zatvoriť na noc /resp. podľa teploty/ do vyhrievanej ubikácie. Z tohto dôvodu ich na zimu sťahujem do zimoviska, kde teplota neklesá pod 10 °C.
Fotky: