Hovorí sa, „čo je doma, to se počíta“. Exotické vtáctvo je pekné a zaujímavé, ale aj naša domáca fuana je krásna. Počnúc hýlom obecným, cez stehlíka obecného, čížika lesného, zelienku a iné drobné vtáctvo. Avšak narazíte na menší problém – k EU faune nie je legislatíva spriaznená a treba splniť viaceré podmienky. Tým sa budem venovať samostatne v inom článku.
Základné informácie:
Hýl obecný patrí do EU fauny – domáce vtáctvo rozšírené v európe. A preto k nemu patrí špecifická legislatíva. K tejto téme sa budem venovať v samostatnom článku. Patrí medzi drobné spevavce, dnes je možné nájsť ho medzi chovateľmi aj v mutáciach. V chovoch nie je ešte moc častý, ale postupne sa rozšíruje. Je možné ho nájsť aj vo voľnej prírode, či už samostatne, v pároch alebo aj skupinách. Ide o tichého drobného operenca, samec krásne vyspevuje.
Chov:
Chová sa väčšinou v pároch a v 100-120cm dlhých klietkách. Niektorí chovatelia ho chovajú aj vo voliérach, spolu s inou drobotinou alebo inou EU faunou. U mňa je chovaný v voliére 3m dlhej spolu s inými drobnými spevavcami a inou drobotinou. Z pozorovania môžem povedať, že mimo toku je to určite nekonfliktný vták, ktorý sa vo voliére veľmi pekne vyníma svojou postavou, veľkosťou aj farbou. Odchov sa mi zatiaľ nepodaril, správanie v období toku neviem posúdiť.
Aj napriek tomu, že naše zimy by mal v pohode zvládnuť, pokiaľ má závetrie, radšej ho schovávam do zimovisku kde zimuje v klietke prb 120cm dlhej.
Hýle sú pohlavne dimorfné, dá sa rozpoznať samec a samička. Navyše samec spieva.
Pri kúpe hýla obecného treba dávať pozor na to, aby bol s papiermi – doklad o pôvode. Celú problematiku chovu EU fauny rozoberem v samostatnom článku.
Krmivo:
Ako krmivo podávam zmes pre čížiky/stehlíky , Deli Nature 48, ktorá obsahuje aj trávnaté semená. K tomu majú vo voliére na výber aj proso/lesknicu/ovos, vzhľadom na to že sú väčšinu roka chované vo voliére s inou drobotinou. K tomu samozrejme ovocie, zelenina, na jar púpava a púpavové listy.
Fotky: