Najmenší holub/holúdok na svete pochádza z Austrálie. Medzi chovateľmi pomerne dosť rozšírený druh, ktorý je aj odporúčaný začiatočníkom na chov, vzhľadom na jeho charakteristiku a požiadavky počas chovu.
Základné informácie:
Ako je spomínané už v úvode, ide o najmenší druh holuba/holúbka na svete. Medzi chovateľmi je rozšírený a známy, často chovaný, nie je problém vidieť ho hojne zastúpený na burzách. Odchováva sa v viacerých farebných mutáciach. Ide o nenáročný druh vtáka, ktorý sa dobre odchováva, je odolný a odporúča sa na chov začiatočníkom. Je znášanlivý a v pohode sa dá chovať aj s inými znášanlivými druhmi. Tak isto čo sa týka hlučnosti, ide o tichý druh, samec sa ozýva hlavne v období toku svojim „hrkú hrkú“.
Pohlavie:
Holúbky sú pohlavne dimorftné, dá sa rozoznať samec od samičky aj bez potreby DNA. Samček má výraznejšie oči, vydáva svoje „hrkú-hrkú“, dá sa sledovať jeho „naparovanie“. Pri mladých jedincoch je to občas trochu problematickejšie určiť na isto pohlavie, ale už vo veku pár týždňov sa to dá určiť.
Chov a priestory:
Ide o nenáročný druh, ktorý sa dá chovať ako vo voliérach, tak aj v klietkach. V prípade klietky postačuje 70/40/40, ale vo voliére sa lepšie vynímajú 🙂 . Ja ich chovám aj odchovávam vo voliére spolu s inou drobotinou, andulkami, korelami. Veľkosť voliéry je 3m.
Naše zimy v pohode zvládajú (západné Slovensko), nakoľko menej ako -10°C už dlho nebolo. Chovám ich celoročne vonku. V lete sa radi „vyhrievajú“ na slnku, zvládajú aj vyššie teploty.
Chovám ich po pároch samostatne, jeden pár holúbkov na klietku/voliéru. Videl som už u niektorých chovateľoch že chovali aj viac párov spolu, u mňa sa osvedčilo samostatne po pároch. Čo sa týka chovu spolu s inými druhmi, holúbok je nekonfliktný a znášanlivý vták, v pohode sa môže chovať s inými nekonfliktnými druhmi. Osobne ich chovám v voliére s latamami, zebričkami, zelienkami, kanárikmi a v pohode mi v tomto zložení odchovávajú v 3m voliére. Druhý pár je tiež chovaný vo voliére s andulkami, korelami, zebričkami, čížikmi, pestúnkami a tiež v pohode odchováva.
Tok je spoznať podľa správania samčeka, ktorý sa začne „naparovať“, vydávať svoje „hrkú- hrkú“, predvádzať sa pred samičkou. Je to pasia sledovať, jeho snahu o upútanie pozornosti samičky.
Holúbky mi väčšinou hniezdia v období máj – september. Nie je problém že jeden pár zahniezdi aj 3x počas sezóny. Na hniezdenie im poskytujem košík ako pre kanáriky s vložkou /výstelkou. Niekedy si tam samička nanosí nejaký materiál. Pri každom hniezdení znesie samička 2 vajíčka. Na hniezde sa strieda samec a samička, občas som ich vídaval aj spolu. Inkubácia je pomerne krátka, asi po 2 týždňoch nachádzam vyliahnuté mláďatá. Rast mláďat je tiež pomerne rýchly.
Na čo odporúčam dávať pozor je umiestnenie odchovaných mladých jedincov. Keď som ich dal spolu s mladými zebričkami alebo andulkami, nachádzal som mláďatá holúbkov vyšklbané.
Krmivo:
Na kŕmenie im podávam zmes pre drobotinu – proso, lesknica, ovos. K tomu dostávajú ovocie a zeleninu a v sezóne hniezdenia aj vaječnú zmes. Na krmivo nie sú nejak zvlášť prieberčivé.
Mutácie:
Dnes je možné okrem klasických prírodných, nájsť aj viacero mutácií. Šedé, hnedé, straky, biele holúbky…………. stačí navštíviť chovateľskú burzu.
Fotky: