Ide o väčšieho Alexandra ako názov napovedá. Väčšia verzia Alexandra malého. S veľkosťou ale stúpajú aj „parametre“, v tomto prípade decibely (hlučnosť) a sila rúbania dreva.
Základné informácie:
Rozšírenie: Južná a juhovýchodná Ázia
Veľkosť: Veľký papagáj
Hlučnosť: ide o hlučnejší druh
Názov: Alexander veľký, Ladniak veľký, Psittacula eupatria
Ide o po alexandrovi malom o asi druhý najznámejší druh alexandrov. Radí sa už medzi väčšie papagáje, je zelenej farby. Dnes už existujú aj farebné mutácie, ale hýbu sa vo vyšších sumách. Rozšírený je v južnej a juhovýchodnej Ázii. Vie sa naučiť opakovať slová alebo melódie. Je to ničiteľ dreva, čo je drevená nemá pri ňom šancu. S týmto treba počítať pri záujem o chov či už v páre alebo ako domáceho miláčika. Tak isto patrí medzi hlučnejšie papagáje, treba zohľadniť podmienky kde ho budete chovať a prípadné susedské znášanie tohto operenca. Pri mladých sa pohlavie dá určiť pomocou DNA, pohlavný dimorfizmus je až po dvoch rokoch. Narozdiel od príbuzného alexandra malého, nie je v Európe tak rozšírený a neradí sa medzi invazívne druhy.
Kŕmenie:
Na kŕmenie používam slnečnicu a zmes Avicentra- veľký papagáj light. K tomu ovocie, zelenina, drevené konáriky, arašidy, piškóty. Ide o drevorubača, takže drevenými halúzkami, vŕbovými konárikmi nepohrdne.
Hlučnosť a povaha:
Patrí medzi hlučnejšie papagáje, pri záujme o chov alebo domáceho miláčika, treba toto zohľadniť. Počas môjho chovu som počúval sťažnosti z okolia a aj od členom domácnosti na jeho hlučnosť, preto som chov alexov veľkých musel ukončiť. Mal som samca, ozýval sa pomerne často a nahlas.
Okrem hlučnosti treba zvážiť aj jeho druhú vlastnosť – drevorúbačstvo. Ničí všetko drevené, jeho dzobák nemá problém ani s drevenými dverami alebo nábytkom.
Krátke video alexa veľkého v „akcii“ s drevenými bidlami
Chovné priestory:
Na domáceho miláčika postačuje bežne dostupná klietka pre veľké papagáje, rozmer aspoň okolo 80cm x 50 a výška okolo 70cm. S tým že je predpoklad púšťania a preletu pravidelne. V prípade chovu vo voliére, ako pár, aspoň 2-3 m voliéra. Ideálne čím väčšia. Klietka/voliéra musí byť určite kovová/železná, rozhodne nepoužívať drevenú.
Pohlavie:
U mladých jedincov do 2 rokov, prostredníctvom DNA. Dospieva vo veku prb. 3 rokov. Po 2 rokoch sa samcov robí okolo krku výrazný goliér.
Prvé hniezdenie väčšinou vo veku 3 roky a viac.
Fotky: