Známy papagáj pôvodom z afriky. Medzi chovateľmi obľúbený, z dôvodu viacerých farebných mutácií a nenáročnosti chovu. Dá sa aj ochočiť a ide o relatívne tichoho papagája.
Základné informácie:
Papagáj pôvodom z afriky. Ide o „malého papagája“, pokiaľ máte v chove len jedného resp. máte pár, je to aj pomerne tichý papagáj. Pokiaľ ich chováte v skupine, viac kusov, ich „štekanie“ vám môže začať ísť na nervy 🙂 . Agapornis sa dá ochočiť na domáceho miláčika, avšak rozprávanie od neho neočakávajte. Pozor, ide o drevorubača – ničí drevo. Neodporúčam dávať do drevených klietok. Agapornis patrí v SR do výnimky, netreba viesť druhovú kartu a ani nieje potrebná kúpno-predajná zmluva.
Pohlavie:
Väčšinou sa robí DNA test na určenie pohlavia. Skúsenejší chovateľ vie určiť pohlavie aj podľa posedu na bidle, podľa hlavy. Jedným z pomocných znakov je aj „hryzenie“. Samice väčšinou hryzú viac, samci menej.
Chov ako „maznák“:
Agapornis sa dá ochočiť, často sa aj ručne dokrmujú. Rozprávanie od neho neočakávajte, avšak môže sa z neho stať aj tak „domáci maznák“. Najlepšie kúpiť ručne dokŕmeného, zvyknutého na ruku. Pri tomto type chovu postačuje klietka s rozmermi prb 70/40/40, kde 70cm je šírka. S predpokladom že papagáj bude pravidelne púšťaný na prelet.
Chov:
Agapornisy je možné chovať po pároch ale v prípade väčších voliér aj v skupine – spoločný chov viac párov. Určite neodporúčam chov s inými papagájmi alebo drobotinou, z dôvodu možného útočenia agapornisov na iné druhy. Tak isto sa neodporúča chovať viaceré druhy agapornisov spolu (fischer, ružovohrdlý, čiernohlavý a pod.) z dôvodu medzidruhového kríženia, ktoré môže nastať.
Pre jeden pár postačuje klietak prb 70-100cm široká. Dajú sa zohnať chovateľské klietky 90/40/40, prípadne 120/40/40. V skupinovom chove treba už väčšie klietky, resp. voliéry.
Na zimu treba agapornisy schovávať, naše zimy vonku nezvládajú, môžu prísť o nohy. Zimujem ich v miestnosti kde neklesá teplota pod 10 °C počas zimy.
Na noc radi spávajú na búdkach. Ak im poskytnete búdku, pred nocou zalezú do búdky a vylezú až ráno, nocujú na búdke. Dávam im ležaté búdky pre andulk na hniezdeni aj nocovanie. Aj keď sú drevené, búdky neničia (aspoň neničili mi v čase chovu).
Určite neodporúčam chov v drevených klietkach, zú skúsenosti, takýto typ klietky mi ničili a „rozoberali“. Sú to „malí termiti“.
Pred hniezdením som podával vŕbové konáriky a prúty, ktoré „spracovali“ a nanosili si na hniezdo. Hniezdo vedia tak postaviť, že keď nakuknete do búdky z vrchu, tak agapornisy v ňom nie je ani vidno.
Hniezdili mi počas leta, od mája do augusta. Pri období toku som podával naklíčené semiačka a vaječnú miešanicu. Občas som zvykol vajíčka variť, krátať a miešať s strúhankou, neskôr som začal kupovať hotovú miešanku (suchú zmes), z dôvodu dlhšej trvácnosti a z časového hladiska (dlhšia doba prípravy pri varení a krájaní).
Po vyliahnutí som malé agapornisy krúžkoval v čase prb 7 až 10 dní.
Mutácie:
Nájdete ich na každej burze a vo viacerých mutáciach. Od modrého, žltého, bieleho, po straky, rôzne farby. Tak isto sú hojne zastúpený na rôznych výstavách konaných chovateľmi.
Krmivo:
Podávam zmes pre stredné papagáje, prípadne veľký papagáj – light od Avicentry. Majú radi proso, senegalské proso, senegalské proos v kláskoch (to si vedia nanosiť aj na búdku). K tomu dostávajú aj ovocie a zeleninu, vaječnú zmes a piškóty.
Fotky: