Papagáj, ktorý je už vo voľnej prírode veľmi ohrozený, na cites A nie je len vďaka rozšíreniu v chovoch. Ide o veľmi tichý druh, medzi chovateľmi vcelku obľúbený.
Základné údaje:
Názov: Latam vlastovičí
Latinský názov: Lathamus discolor
Rozšírenie: Austrália, Tasmánia
Veľkosť: stredný papagáj
Náročnosť: stredná
Zaradenie: Cites B, ale vo výnimke v SR
Legislatíva: netreba viesť druhovú kartu ani kúpno-predajnú zmluvu (rok 2024)
Vhodnosť na ochočenie: nie je vhodný na ochočovanie, je to dobrý letec
Pohlavná dospelosť: už po roku, z vlastnej skúsenosti úspešný odchov po 2 rokoch
Pohlavie: do veku prb. 1/2 roku prostredníctvom DNA, neskôr pohlavne dimorfný
Popis:
Ide o papagája z austrálie, ktorý začína byť v voľnej prírode veľmi ohrozený, podľa údajov v roku 2023 a 2024 je vo voľnej prírode asi okolo 1000 párov. Ide o stredne veľký druh, ktorý má špecifické požiadavky na kŕmienie – aj keď žerie aj zrniná, vhodnejšie sú nektáry, ovocie a zelenina. Ide o znášanlivý druh, v pohode som ho choval aj s inými nekonfliktnými druhmi vtáctva. Čo sa týka náročnosti, radím ho do strednej náročného, kvôli krmivu. Je zelenej farby, s červenými flakmi na krídlach, dnes už je možné nájsť aj mutácie – bledo zelený. V mladosti je možné určiť na isto pohlavie len cez DNA. Zostaviť chovný pár je pomerne náročné, ale nie kvôli prieberčivosti, ale kvôli nedostatku samíc. Naše zimné podmienky (západné Slovensko) zvláda aj vonku v uzavretej voliére, kde nefúka. Ale osobne po skúsenostiach odporúčam radšej zimovať, alebo vonku veľmi dobre sledovať.
Krmivo:
Najlepšie je podávať nektár, ovocie, zeleninu. Majú radi aj piškóty, ktoré si namáčajú do vody. Ale dnes už zvládajú aj kŕmenie semiačkami, aj keď nie je to pre ne práve najideálnejšie. Neodporúčam kŕmiť slnečnicou, alebo ak, tak len cez zimu. Z vlastnej skúsenosti viem potvrdiť, že majú radi hlavne jablká. Dnes už nie je problém kúpiť pre ne aj krmnú zmes špeciálne pre latamy/lori. Táto zmes sa riedi vodou a podáva latamom ako kaša. Hlavne v čase odchovu je ideálne ponúkat aj takéto kaše.
Chov:
Ide o veľmi dobrých letcov, ideálne chovať vo voliérach s dĺžkou min. 2 metre a viac. U mňa sú v 3m voliére. Niekto chová po pároch, niekto v skupine. Ja som choval skupinovo, viac párov spolu, 2 páry mi hniezdili. Tak isto ide o znášanlivý druh, vo voliére s nimi som mal andulky a aj drobotinu – zebričky, kanáriky, holúbkov diamantových.
Tento papagáj nie je vhodný na ochočenie, už aj vzhľadom na to že patrí medzi veľmi dobrých letcov. Nemá ani vlohy naučiť sa opakovať slová, preto klietkový chov na maznáka neodporúčam.
Pri mladých vtákov, prb. do veku 1/2 roka nie je možné jednoznačne určiť pohlavie. Na burzách sa predávajú, bez DNA, ale vždy je to neisté, či budú samci alebo samice. Vo väčšine pri tomto druhu sú samci, samice zohnať je problematické. Po prb. 3/4 roku je už pohlavný dimorfizmus a dá sa rozoznať či ide o samca alebo samicu. Či už podľa hrude (samec je vyfarbenejší) alebo podľa spodnej strany krídla. Ale stále platí, najistejšie je DNA.
Zostaviť chovný pár nie je problematické, vtáci nie sú vybaravý na partnera. Hniezdiť môžu už po roku, ale z vlastnej skúsenosti, úspešný odchov je najistejší až v druhom roku. Vtáci hniezdia z jari, keď je ešte vlhkejšie počasie, prb. v apríli, v našom podnebnom pásme. Či ich zimovať alebo nie je ťažko povedať. Z vlastnej skúsenosti, keď som ich zimoval, potom dal von, kým sa aklimatizovali bol konec mája a došli horúčavy a už nezahniezdili. Na ďalší rok, keď som ich zimoval vonku, v apríli jak sa oteplilo alebo ešte aj pršalo a bolo vlhko, zasadli, zahniezdili a odchovali. Na hniezdenie im vyhovuje vlhkejšie počasie, suché teplé počasie im na odchov a hniezdenie nevyhovuje.
Na spôsob chovu, po pároch alebo skupinovo, sa tiež názory rôznia. Niekto chová po pároch v menších klietkach, niekto skupinovo vo väčších voliérach, niekto po pároch v voliére. Aké má kto odskúšané. Ja som ich choval vo voliére, spolu viac párov, skupinovo. Problémy som nezaznamenal.
Čo sa týka zimovania, názory sa rôznia a ani ja neviem potvrdiť či áno /nie. Keď som zimoval, bol problém s odchovom, po vysťahovaní von nezahniezdili. Keď som nezimoval, zas trebalo veľmi dobre sledovať, lebo v januári/februári počas zimy a snehu mi nejaké kusy aj skapali. Niektorí chovatelia zimujú, iný nie. Niektorí čo zimujú ich nechávajú v zimovisku aj hniezdiť.
Hlučnosť:
Ide o veľmi tichý druh, poriadne som ich ani nepočul. Samci sa občas ozvú, hlavne v toku, ale je to veľmi slabé a určite menej ako taká korela. Takže čo sa týka hlučnosti, podľa mňa tu sa nemôže nikto sťažovať.
Fotky:
Mladé latamy
Staršie